Děkan FF: Lidé hru s komunisty hráli, režim nebyl držen násilně. Věznil desetitisíce lidí, vysvětlil mu Klíma

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Pullmann padl v nemilost poté, co se namísto vyvěšení transparentu s Miladou Horákovou, který nesl nápis "Zavražděná komunisty", rozhodl pouze pro černé sukno. Jeho slovy je třeba vnímat režim před listopadem 1989 v širším kontextu. To ale pobouřilo předsedu správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michala Klímu.

"Považuji to za nekorektní výtku. Podsouvat mi, že přikrášluji diktaturu, je nepoctivé. Dělám to, že vedle represivních prvků zdůrazňuji i formy osvojení diktatury, což přispívá k lepšímu porozumění tomu, jak diktatury fungovaly,“ řekl děkan během interview pro Plus děkan v reakci na předsedův postoj, že svými slovy relativizuje komunistické zločiny, a akorát přispívá jejich potenciálnímu opakování.

Pullmannovými slovy je nezbytně nutné popisovat nejen autoritativní formy státu, a to politickými procesy v 50. letech počínaje a následnými měkčími formy perzekucí konče, nýbrž i tehdejší společnost, která si k dřívějšímu režimu vytvořila jakýsi Stockholmský syndrom. Ostatně i to je důvod dlouhého a vesměs bezproblémového fungování komunistické totality.

"Nelze tvrdit, že lidé svobodu nechtěli, a dovozovat to na základě toho, že svobodu neměli," Michal Klíma

"Zelinář v Havlově Moci bezmocných do výlohy vyvěsí heslo ‚Proletáři všech zemí, spojte se!‘, ale vůbec mu nejde o to, aby se proletáři spojili. Demonstruje tím loajalitu režimu, ale vůbec to neznamená, že ten režim chce podporovat,“ oponoval předseda.

Děkan uvedl, že se třeba prvomájových průvodů lidé účastnili z různých příčin, ale že na takovou praxi prostě sami přistoupili. "Jako historikové se to snažíme vysvětlovat. Nestigmatizujeme ani neomlouváme, ale vysvětlujeme, proč diktatura fungovala," podotkl.

"Nevyvracím, že tam byla hrozba. Ale tvrdím, že občané tu hru hráli. A velká část obyvatelstva si s tím spojila určité osobní cíle," Michal Pullmann

Klíma se nicméně nechal slyšet, že režim přežíval díky moci StB a represivního aparátu, a že právě díky nástupu Michaila Gorbačova do vedení KSSS došlo k oslabení popřípadě i úplnému zrušení těchto složek, což pak mělo za následek kolaps tehdejšího systému. 

Předseda zároveň argumentoval potlačením hnutí Solidarita v Polsku v roce 1981, kdy režim neváhal nasadit armádu a uvěznit desítky tisíc lidí. "Takhle to fungovalo a žádná vůle lidu v tom nehrála roli,“ konstatuje Klíma.

Pullmann si ale i tak stál na svém, že komunistický režim nebyl držen pouze násilím. Kdo tvrdí pak, odvádí akorát medvědí službu.  

"Vidím to jako nebezpečnou věc ve vztahu k politice paměti: pokud 40letou zkušenost života v diktatuře redukuje pouze na odpudivou totalitu, tak je ve velkém nebezpečí, že ztratí své adresáty – kteří se pak obrátí k těm, kdo totalitu vykreslují v krásných barvách,“ tvrdí. 

Související

Více souvisejících

Michal Pullmann Komunismus

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy