DOKUMENT: Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Vážení spoluobčané, milí sousedé, dámy a pánové,

dovolte mi, abych ten svůj letošní novoroční projev začal symbolickým gestem. Doufám, že nejenom za sebe, ale za všech 200 poslanců Poslanecké sněmovny, bych si rád teď sundal roušku. Ne proto, že jsou tady splněna všechna bezpečnostní pravidla a vzdálenosti, ani proto, že jsem nedávno onemocnění covid-19 prodělal a nemůžu nikoho ohrozit, ale zkrátka jako nakročení do nového roku 2021 a jako vyjádření naděje, že v tom novém roce se nám konečně podaří tu epidemii porazit.

Pokud bych měl nějak stručně charakterizovat loňský nelehký rok, použil bych slova, že nám ukázal, jací jsme. Jaký jsme národ, jaký je náš stát, jaký je každý z nás. Jsem si jist, že jsme ze sebe dali mnohem více toho lepšího. Platí ovšem slova Tomáše Garrigue Masaryka: "Dobrého je v řádu světa víc, ale to zlé člověk cítí silněji". Ano, pocítili jsme to zlé a špatné, a to velmi silně.

Covidová statistika jsou jen čísla. Za nimi jsou však konkrétní lidé, jejich životní příběhy, jejich jména, jejich tváře. Tváře lidí, kteří mohli žít, nebýt epidemie. Přes 11.000 zemřelých, to je jako kdyby zmizelo jedno celé okresní město. Jako kdyby třeba Domažlice přestaly existovat. Mnozí z vás přišli o své blízké. Myslím na vás všechny. Myslím na vaši ztrátu a vyslovuji vám upřímnou soustrast. Myslím na všechny ty, kteří podlehli nemoci, a chci jim věnovat tichou vzpomínku.

Pro některé přichází vakcína příliš pozdě. Příliš pozdě pro ně i pro jejich rodiny, jimž bude chybět blízký člověk, který s nimi mohl být a radovat se ze života třeba ještě deset let. Je to velmi smutná představa. Myslete na to prosím hlavně vy, kteří vakcinaci z jakéhokoli důvodu zpochybňujete a šíříte o ní nepravdivé informace, či jim nekriticky věříte. Všechny vás pak prosím, až budete mít možnost, dejte se očkovat. A do té doby se snažte chránit sebe i své okolí, jak jen to půjde. Nic nemůže být teď důležitějšího než přežít. Vše ostatní jde napravit.

Druhou nejdůležitější věcí je, jakým způsobem tuto krizi přežijeme, jací z ní vyjdeme, co vše se o sobě a ostatních dozvíme. Jak jsem řekl, dobrého jsme ukázali a já jsem o tom přesvědčen a ukazujeme mnohem víc. Začnu s tím špatným. Ale to proto, protože s tím nechci končit. Tím nejhorším - kromě smrti, co covid přinesl, je prohloubení rozdělení české společnosti.

Epidemie otevřela novou štěpící linii. Ale zejména obnažila a zdůraznila ty staré, které už v našem národě dřímaly nebo se projevovaly dříve. Řada lidí si v epidemii našla záminku, jak dále zaútočit na ty, které beztak nemají rádi. Někdo na vládu, někdo na opozici. Někdo na obyvatele metropole, někdo na regiony. Někdo na politiky, někdo na novináře. Někdo na konzervativce, někdo na liberály. Soused na souseda, kolega na kolegu, staří a mladí na sebe navzájem. Já bohužel vím, že se to děje i v nejužším rodinném kruhu.

V důsledku je nyní naše společnost rozhádanější a rozdělenější, než když do roku 2020 vstupovala. Na jedné straně se to dalo čekat, neboť koronavirus ke všem dalším dělícím čarám přidal ještě linii "rouškař" a "popírač". Nesouhlasím však s tím, že do těchto táborů se lidé řadí na základě nějaké ideologie nebo politických preferencí. Zapadnou do nich svou přirozenou povahou, životními názory a postoji. Někteří si v tom ovšem hledají ono ospravedlnění pro útok na druhé.

Já se přiznám, že jsem to nečekal. Já jsem to vnímal tak, že jsme s virem ve válce, že je to společný nepřítel nás všech, který nás stmelí, ale kupodivu se to nestalo. Dokonce často právě naopak. A to mě zaráží a to hodně vypovídá o stavu naší společnosti. O tom, jak žijeme, jaký vliv na naše chování mají sociální sítě a doslova on-line covidové zpravodajství. Jak podléháme a ztrácíme se v ohromném návalu negativních, alarmujících a strach budících informací.

Rozumím tomu, že když jsou lidé pod takovým velkým stresem, kdy mají obavy nejen z epidemie, ale i z budoucnosti, cítí potřebu nějak reagovat. Přesto, nebo spíše právě proto vás prosím: zkuste každý za sebe odolávat tomuto tlaku a nepřispívat k další nesnášenlivosti.

Vím, že je to těžké, ale neprosím sám za sebe. Prosím za všechny ty, kteří v průběhu epidemie ukázali ty nejlepší lidské vlastnosti: obětavost, nasazení pro druhé, statečnost a lásku k bližnímu. Ať už tím vysoko nad běžnou míru plnili své pracovní povinnosti, pomáhali jako dobrovolníci nebo ať udělali cokoli, cokoli co vlastně nemuseli dělat.

Všem těmto lidem z tohoto místa nemohu říci nic více, než že "děkuju". A prosím, nekažme jim to. Važme si toho, co dělají, a zkusme být národem, který je sice tvořený z velkých individualistů, kteří mají různé názory a kteří se o ně do krve dokáží pohádat - jak ukázala i tato krize - ale kteří to dokážou překonat, když o něco jde. A ono opravdu jde o hodně.

Já nejsem naivní a počítám s tím, že epidemie a nastávající volební kampaň přinesou další vlnu štěpení, vzájemného osočování a nenávisti. Ke střetu mezi vládou a opozicí se přidají rozbroje mezi těmi konzervativními a liberálními, mezi starými a mladými, mezi těmi, kteří chtějí společnost uchovat takovou, jaká je, a těmi, kteří ji chtějí v zájmu nějakého vyššího dobra od základu proměnit. Bylo by ovšem skvělé, kdybychom dokázali tyto střety udržet na politické rovině. A netahali si je domů, do práce, mezi sousedy a nepřestali kvůli nim spolu mluvit.

Já mám kamarády, s nimiž se politicky neshodnu téměř na ničem a kteří jsou tvrdými kritiky vlády a mimochodem jezdili na všechny velké demonstrace. Přesto spolu mluvíme, sportujeme, jdeme spolu na pivo a nemyslíme si o tom druhém, že je špatný člověk jen proto, že má jiné názory než já.

Chtěl bych, aby tohle bylo do nového roku vnímáno jako základní vzkaz a poselství tohoto mého projevu: Více spolu mluvme, více si naslouchejme. I když spolu třeba nesouhlasíme. Nezůstávejme uzavřeni ve svých "sociálních bublinách". Bavme se i s těmi, co mají jiné názory, než máme my. Jinak vzniká - jak říkal pan prezident - "informační vakuum". A nedovolme, aby vše končilo v takových extrémech jako například ve Spojených státech, kde po volbách mnozí začali používat termín "hrozící občanská válka". Tak špatně na tom tady u nás doma ještě nejsme.

Elementární jednota nám totiž pomůže nejen zvládnout epidemii. Ale také obnovit ekonomiku. Na mnohé z vás dopadla krize velmi tvrdě. Zejména malí a střední podnikatelé se ocitli v těžké situaci. Oni jsou přitom, jak se říká, solí hospodářství. Pokud padnou oni, do potíží se dostane sociální systém a problémy se přelijí i do velkých firem. Pomoci jistě musí především vláda. Ale něco může udělat každý z nás. Podporujme domácí firmy, zejména ty menší a střední, dejme vydělat živnostníkům. Potřebují to a my všichni potřebujeme je.

Mám jeden oblíbený citát. Winston Churchill řekl, že zvládnuté potíže jsou vyhrané příležitosti. Pokud dokážeme i v této krizi udržet mezilidskou solidaritu a sounáležitost, vyjdeme z ní nakonec lépe, než jak jsme do ní vstupovali. Proti viru SARS-CoV-2 nebo onemocnění covid-19 chcete-li, by nás v tomto roce mělo začít chránit očkování. Proti viru nesnášenlivosti se ale musíme naočkovat sami. A to tím, že a to si neodpustím, po masarykovsku "sneseme názor toho druhého". Budeme potřebovat vzájemnou toleranci, protože nás čeká společné dílo - obnova země po krizi. Letošní rok je - a musí být - rokem naděje na lepší budoucnost.

Milí spoluobčané,

přání druhým vždy začínáme u slova "zdraví" - a to vám opravdu ze srdce přeji. Samozřejmě vám přeji do roku 2021 také štěstí a úspěch. Pro novoroční projev vám přeju poněkud netypicky optimismus. Ale ne ten optimismus "však ono to nakonec nějak dobře dopadne", takový trochu naivní nebo bláhový. Ale optimismus v podobě přesvědčení, že se můžeme spolehnout jeden na druhého, že v těžké zkoušce se daleko více projeví to dobré v nás, a že i když nás rozdělují názory, spojují nás hodnoty.

Tou nejvyšší hodnotou je lidskost nebo, chcete-li vzletněji, láska k bližnímu. Opravdu zkusme mít rádi sousedy, lidi, které jen tak každý den potkáváme, zkusme respektovat a mít rádi i své nepřátele. Nikdy nemůžeme vědět, kdy někoho z nich budeme potřebovat.

Přeji vám do nového roku, abyste měli štěstí na lidi, kteří se k vám neotočí zády a v těžké chvíli vám pomohou. A víc si spolu povídejte.

Já vám přeji všem dobrý rok 2021!

Související

Jan Lipavský

Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem

Otázka evidence expremiéra Andreje Babiš (ANO) u komunistické Státní bezpečnosti byla tématem nedělního vydání Partie. Slovensko v uplynulých dnech uzavřelo smír s Babišem a uznalo, že byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale trvá na tom, že Babiš se v minulosti sám přiznal k působení v "hodné" StB. 

Více souvisejících

Radek Vondráček (ANO) novoroční projev

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy