Dominik Hašek v den výročí zatčení hokejových mistrů světa: Zločiny komunismu si musíme připomínat

Jejich zkáza a utrpení mu nejsou lhostejné. Legendární brankář Dominik Hašek uctil v pátek dopoledne památku hokejových mistrů světa z let 1947 a 1949, kteří byli na den přesně před 70 lety zatčeni a později uvězněni Státní tajnou bezpečností pro podezření z chystané emigrace. Olympijský vítěz z Nagana 1998 položil květiny u pamětní desky, která visí v pražské Pštrossově ulici číslo 24, kde dříve stávala hospůdka U Herclíků, v níž 13. března 1950 přesně v devět hodin večer komunisté odvezli šampiony v antonech na kruté až nelidské výslechy. „Zločiny komunismu si musíme neustále připomínat a mluvit o nich,“ řekl exkluzivně serveru EuroZprávy.cz přímo na místě bývalý gólman Hašek.

O osudech hokejové party hrdinů, kteří kromě dvou titulů mistrů světa, stejného počtu zlatých medailí z mistrovství Evropy dobyli i stříbro na zimních olympijských hrách ve Svaté Mořici v roce 1948, neměl Dominik Hašek dlouho tušení.

„Za totality se o nich nesmělo vůbec mluvit, nebyl dostupný žádný pramen,“ přiznává. Přesto o nich poprvé slyšel ještě za minulého režimu, a to na soustředění československé reprezentace. „Tehdejší asistent Stanislav Neveselý z ničeho nic někomu řekl: Ty jsi to prosvištěl stejně rychle jako Stanislav Konopásek, lépe by to nezahrál ani Vladimír Zábrodský.“ Hloubavému dvojnásobnému držiteli Stanley Cupu v NHL s Detroitem to nedalo a Neveselého se na rovinu zeptal, kdo jsout ti, o nichž mluvil: „Omlouvám se, ale ta jména, co jste říkal, patří nějakým hokejistům?“ Asistent Luďka Bukače tehdy Haškovi pološeptem vše vysvětlil. „Velká část z této party byla zavřená, ale nikde o nich nemluv.“

Hlas Toma Cruise o osudu táty dlouho nic nevěděl

Paradoxní je, že žádné vědomosti o tragickém příběhu hokejových šampionů neměl ani herec a dabér Gustav Bubník, jehož otec Augustin ve vykonstrovaném procesu vyfasoval 14 let. „Táta doma o této jeho hrůzostrašné životní kapitole vůbec nemluvil. Dozvěděl jsem se to zcela náhodou, a to až na střední škole. Otec byl pro mě vždy vzorem,“ přiznává Bubník mladší, který pietní akci u pamětní desky zorganizoval.

Dabér, který propůjčil hlas Tomu Cruisovi, svého otce obdivoval hlavně kvůli tomu, jak se se vším vyrovnal: „Tatínek byl schopen po tom všem normálně žít, smát se. Přitom než dostal s hráči amnestii od prezidenta Zápotockého v roce 1955 tak si odseděl a odpracoval krutých pět let v uranových dolech na Jáchymově, ve vazbě byl nelidsky mučen. Zažil peklo, ale vyrovnal se s tím obdivuhodně,“ neubránil se herec Bubník emocím, které byly na místě bývalé hospůdky U Herclíků, kde komunistická policie zatkla část hokejového národního týmu, dosti patrné a živé. A to i po sedmdesáti letech. Estébáci si později ještě došli pro Konopáska a slovutného brankáře Modrého, z něhož udělali vůdčí postavu protistátní skupiny.

Viditelně rozhozen byl při pietním aktu i Dominik Hašek. Stále nemůže uvěřit, že komunisté zlikvidovali úspěšné mladé lidi, a to jen pro to, že se novému režimu znelíbili. „Tady vůbec nejde o sport, ani o to, že ti kluci mohli vyhrát další tituly mistrů světa. Na celém příběhu mě děsí, že komunistická moc úplně zničila mladým klukům životy, udělala z nich vyvrhele a ještě je při výsleších mučili,“ kroutí hlavou Hašek. Ani Gustav Bubník někdy nemůže uvěřit, že se proces s hokejisty skutečně odehrál. „To snad nemá nikde ve světě obdoby, aby uprostřed civilizované Evropy si režim zničil výkladní skříň, kterou hokejisté byli. Vždyť republiku díky zlatým medailím tak proslavili, že jsme to doposud ani nedocenili.“

Určité síly si už nepřejí o bolševické zvůli psát

Hašek si neumí představit, že by se dostal do situace svých předchůdců. „Přijde mi to jako úplné sci-fi, kdyby třeba policie zatkla a rozmetala náš tým, který vyhrál olympiádu v Naganu.“ Bronzový gólman z olympiády v Turíně 2006 tvrdí, že je nutné o zatčených a vězněných hokejistech i dalších zločinech komunismu mluvit. „Mám totiž pocit, že se čím dál do popředí země dostávají určité síly, které chtějí tuto minulost zamlčet. Naopak je nutné hlavně mladým neustále připomínat, jaké hrůzy se tady děly. A já si velice vážím všech, kteří zvůli komunistů připomínají a píši o ní, byť to už někteří neradi v naší zemi slyší,“ rozohnil se Hašek, přezdívaný Dominátor.

Podobný názor sdílí i Miloslav Šeba, viceprezident Českého svazu ledního hokeje. „I když nás nyní trápí pandemie koronaviru, extraliga je zrušená a řešíme velké komplikace, zda se letos bude konat mistrovství světa v ledním hokeji, cítil jsem jako velkou morální povinnost na pietu zajít. Přijde mi to jako opravdu zlý sen, že komunisté zadupali do země tak skvělé hráče a bezvadné lidi, jejichž morální povaha by pro nás v současné době měla být vzorem.“

Ponurou náladu při pietním aktu, na němž nechyběla replika historické bundy, kterou oblékali v civilu mistři světa z pražského šampionátu v roce 1947, ještě rozjitřila zpráva, že právě zemřela Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. „Táta se právě s ní a jejím manželem Emilem velice kamarádili. Sblížilo je Finsko, kde tatínek tři roky trénoval tamní národní tým a Emil v Helsinkách 1952 získal tři zlaté medaile a Dana jednu. Když jsem smutnou informaci volal mamince, tak jen řekla, tak už je Danuška také v nebi s naším tátou a Emilem,“ říká dojatě Gustav Bubník, jehož otec Emila Zátopka, který i s olympiádou v roce 1948 vybojal čtyři zlaté běžecké triumfy, spojovala podobná povaha. „Oba byli takoví buldoci, kteří si šli tvrdě za svým cílem.“

Přesto se v závěru hosté při pietním aktu zasmáli. „Tátu jsem uznával, ale nějak jsem si jeho velké úspěchy neuvědomoval, a tak když mně několik kluků nabídlo angličáky, neváhal jsem je okamžitě vyměnit za zlaté a stříbrné medaile, které jsem tátovi sebral z vitríny. Kamarádi totiž říkali, že angličáky vymění jen za opravdu něco cenného,“ vypráví Bubník mladší. Když to jeho maminka zjistila, nastal poprask. „Mamka mě nejprve seřvala, abych jí okamžitě řekl, jakým klukům jsem medaile dal. Pak okamžitě běžela za maminkami kamarádů a cenné kovy dostala zpět. Já jsem pak dostal takový nářez vařečkou, ža na něj nezapomenu.“ A co se stalo s těmi angličáky? „No, ty jsem bohužel musel vrátit,“ šibalsky se směje Bubník.

Příběh hrdinných šampionů míří na stříbrné plátno

Slavný hokejista Augustin Bubník, který byl po Listopadu 1989 poslancem za ODS, měl velký sen, a to, že by v domě v Pštrossově ulici obnovil zaniklou hodpůdku U Herclíků a přejmenoval by ji na hostinec U Mistrů světa. „Bohužel jsme s tátou zjistili, že dům patří italským vlastníkům a ti o nějaké přeměně na hospodu nechtějí ani slyšet.“ Přesto chce syn tátův odkaz i jeho parťáků zvěčnit, a to filmem. „Asi před dvaceti lety jsem napsal takový základ a teď se mi ozval jeden režisér a scénárista z České televize, že by osud hokejistů chtěli zfilmovat a dostat na stříbrné plátno. Celá parta by si to zasloužila a já pro to udělám maximum. Byli bychom rádi, kdyby premiéra proběhla v Českém olympijském domě při zahájení zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022,“ přeje si Bubník, známý herec, který ale už dopředu popřel, že by ve filmu ztvárnil roli otce, nebo osud jiného zatčeného a vězněného hokejisty. „Možná před dvaceti lety ano, ale teď už na to nemám věk, ani figuru. A hrát někoho záporného v tomto filmu opravdu nemohu,“ vysvětluje Bubník.

Není pochyb, že parta hokejových mistrů světa si film v kinech zaslouží. A už nyní je jisté, že příběh o odvaze, statečnosti a touze být svobodný, dojme tisíce diváků...

Související

Více souvisejících

Dominik Hašek Augustin Bubník Vladimír Zábrodský Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy