Drsná dohra včerejší Jílkové: Celý pořad zrušte. I vydlabaná dýně je chytřejší než Foldyna

Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou se debatovalo o žhavém tématu - soše maršála Ivana Koněva na Praze 6. Ve studiu se sešli ti, kteří podporují její přesun a jejich odpůrci. Debata byla místy velmi bouřlivá a téma po skončení pořadu dál rezonovalo i na sociálních sítích.

Už před pořadem o diskuzi na téma Koněv promluvil třeba politik a sociolog, jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal. „Nedá se nic dělat, musím s barvou ven, souhlasil jsem, že dnes poprvé půjdu do pořadu Michaely Jílkové Máte slovo v ČT. Tématem je ta naše zpropadená socha v Dejvicích,“ zdůraznil někdejší poslanec.

„Žiju v Praze 6, sice s velkými přestávkami, ale od narození, takže je to i moje věc, nejen věc mojí radnice. A když je to i moje věc, tak si k tomu svoje řeknu. ČT a M. Jílkové děkuji za pozvání, vám nevím co doporučit, ale snad hezký večer po dost náročném dni. A abych nezapomněl, šel jsem kvůli tomu k holiči, a vykartáčoval oblek ... tak si toho prosím všimněte,“ vyzval diváky Gabal.

Mezi hosty ve studiu nechyběl ani poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který stál na opačné straně než Gabal.. Právě ten sklidil na sociálních sítích posměch. Někteří poukazovali na to, že evidentně nezná základní historická fakta ohledně druhé světové války.

Foldyna: “Víte, co by se stalo, kdyby Koněv nepřijel 9.května do Prahy?!”Historik: “Ano. Přijel by sem Patton o dva dny dříve.”#mateslovo

— Kubayz© (@Kubayz6) September 27, 2019

Historické okénko via Foldyna: Pokud by Sovětský svaz neporazil Němce u Stalingradu (bitva u Stalingradu: 21. srpna 1942 – 2. února 1943), USA by nikdy nevstoupily do WW2 (vstoupily 8. prosince 1941), kouřili by si doma cigaety a vesele obchodovali s Německem. #Mateslovo pic.twitter.com/IZlPTeucLO

— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) September 26, 2019

Právě jsem viděl v Máte slovo Foldynu (bez pavího péra v zadku), jak říká, že pokud by SSSR neporazil Němce u Stalingradu, USA by nevstoupily do války s Německem.I moje vydlabaná dýně na Halloween ? bude chytřejší.

— Jie (@jietienming) September 26, 2019

Svůj komentář přidal třeba také středočeský zastupitel KSČM Zdeněk Štefek. „Po skončení pořadu "MÁTE SLOVO" diskuse neutichaly. Nenávist vůči osvoboditelům - Rudé armádě i vůči dnešnímu Rusku, překrucování a upravování historické pravdy i účelové polopravdy a lži. To vše ne jako ojedinělý výkřik, ale již jako součást oficiální propagandy. I zde ale zaznělo, že nejde o Koněva. To je jen střípeček. Jsme v zadnici některých velmocí, kterým stojí v jejich plánech v cestě Rusko, proto je nepřítel. A my tomu musíme podřídit nejen současnost, ale i minulost…“ tvrdí.

V komentáři, který sdílela KSČM na svém oficiálním profilu se také píše, že „nebýt ale Rudé armády a Koněva, ani ti novodobí "svazáci" by tu už nebyli“. „No, někteří možná ano… Jen mě napadá, jestli k útoku na Koněva přispěli vandalové, zda se podobně budou kati pravdy stavět třeba k pomníku Churchilla, když ho nějaký kritik Churchillova kolonialismu počmárá. Pravda, na britskou ambasádu by se vešel. Ale kam bychom pak přesouvali třeba nějakým kritikem amnestie pochc*nou lavičku Vency Flašky?“ dodává naštvaný politik.

Kritický je i politolog Jiří Pehe, který by nejraději pořad na ČT úplně zrušil. „Včerejší Máte Slovo byla prý opravdová žumpa, informují mě známí. Což o to, udělat televizní pořad, který je opravdová Žumpa, lze i ve slušnější zemi, než je současná ČR. Ale v žádné takové zemi by nemohl být Žumpa/Kotel/Máte slovo na veřejnoprávní televizi,“ rýpnul si na twitteru.

Protože jsem tam byl:1. Nikdo tak nezdiskreditoval a nediskvalifikoval ruskou pozici jako zcela k nám otevřeně nepřátelskou, agresivní a s věcnou argumentací neslučitelnou. 2. Je srozumitelné, že Pha6 musí věc dotáhnout. 3. Po tomto vystoupení to může Rosatom u nás zabalit.

— Ivan Gabal (@ivan_gabal) September 27, 2019

Nelíbí se mu samotný formát toho pořadu. „Demokracie není přeřvávání a cirkus. Demokracie je diskuse, což především znamená strukturovaný, civilizovaný dialog,“ myslí si. „Formát odpovídá tomu, že se tam setkávají protichůdné světy, antiteze, s diváckou podporou. Proto má sledovanost. Moji tři mladí hosté si odnesli životní zkušenost, otřes i poznání. Diváci asi také. Zaměřil jsem se na svůj cíl, formát odpovídá stavu společnosti. Nahlédni sněmovnu,“ začal mu vysvětlovat mu Gabal, který se do diskuze přímo ve studiu zapojil.

Ani to ale politologa nepřesvědčilo. „Pokud formát Kotle odpovídá reálnému stavu společnosti (o čemž osobně silně pochybuji), tak to jsi tam opravdu nemusel ani chodit, protože v tom případě jsme v p*deli, a a Tvoje "vítězství" tam nás nezachrání....“ posteskl si Pehe s tím, že ten pořad nemá co dělat ve veřejnoprávní TV, a že jeho formát neodpovídá údajnému faktickému rozdělení společnosti. „A rozhodně nijak nepřispívá je kultivaci demokratické diskuze,“ dodal na závěr.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Jaroslav Foldyna Ivan Gabal maršál Koněv Osvobození

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy