Elektronický náramek už hlídal přes 300 Čechů. Budím se omotaný kabelem, říká "vězeň"

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných.

Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Nyní náramky hlídají 152 lidí, probační služba má k dispozici 280 zařízení a jejich počet se podle Matouškové v dohledné době navýší na čtyři stovky.

"S fungováním monitoringu jsem spokojena, méně znamená více," uvedla Benešová a připomněla problémy na Slovensku, kde podle ní systém od počátku "předimenzovali".

"Budu ráda, když osob pod kontrolou bude víc. Snažíme se ten systém uvést více v chod," řekla ministryně. Justice je podle ní konzervativní a na veškeré změny si zvyká postupně. Ministerstvo proto k elektronickému monitoringu pořádá semináře pro soudce i státní zástupce. "Musíme je přesvědčovat a dokazovat jim, že ten systém je dobrá věc," podotkla Benešová. Soudy v roce 2017 uložily 170 trestů domácího vězení, loni 194 a letos za tři čtvrtě roku zatím 181.

Podle ministryně je častější ukládání elektronického monitoringu otázkou času, obdobně jako tomu bylo u peněžitého trestu. Velký prostor vidí u lidí odsouzených za neplacení výživného. "Myslím, že by to mohl být jeden z prostředků, jak donutit otce, aby platili," podotkla.

Náramky začalo ministerstvo využívat loni 7. září, rutinní provoz spustilo o dva týdny později. Od té doby mělo náramek na noze 250 domácích vězňů, dále 47 lidí, kteří by jinak putovali do vazební cely, a sedm lidí podmíněně propuštěných z výkonu trestu. Nejvíce monitorovaných bylo na severu Čech, na jižní Moravě a v západních Čechách.

Porušení stanovených povinností zjistila probační služba v 858 případech, většina ale nebyla natolik intenzivní, aby bylo nutné přistupovat k další represi. Odsouzení například nedodrželi stanovený režim v řádu minut nebo u zařízení zapomněli včas dobít baterii. U 29 lidí informovala probační služba o neplnění podmínek soudy, které zatím rozhodly v devíti z těchto případů - sedm domácích vězňů poslaly za mříže, dva obviněné vzaly do vazby.

Část domácích vězňů - celkem 42 - náramek nedostalo ani po zavedení elektronického monitoringu do praxe. Jedenáctce z nich už se totiž blížil konec trestu, u dalších nešlo zařízení použít ze zdravotních důvodů nebo kvůli typu jejich zaměstnání. Někteří domácí vězni doma neměli zavedený elektrický proud, který je nezbytný pro dobíjení náramku.

Náramky nejčastěji hlídaly pachatele maření výkonu úředního rozhodnutí, následovala krádež, ohrožení pod vlivem návykové látky a zanedbání povinné výživy. Monitorovaly ale i výtržníky nebo podvodníky.

Jednou z výhod náramků je to, že odsouzený či obviněný člověk může přes den chodit do práce. Dnes to novinářům potvrdil i pan František, který si odpykává domácí vězení za neplacení alimentů a pracuje jako elektrikář v automobilce. "Jsem rád, že jsem dostal tuto možnost a nemusel si to odsedět," řekl. "Okolí to chápe, nebo si z toho dělá legraci," popsal reakce svých kolegů na náramek. Postěžoval si ale na to, že baterie zařízení se rychle vybíjí. "V noci musím spát s kabelem a ráno se vzbudím omotaný," uvedl. Podle probační služby však se zařízením žádné větší technické problémy nejsou.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Izraelská firma SuperCom nedodala Česku elektronické náramky, monitoring odsouzených ohrožen

Izraelská firma SuperCom nedodala objednanou novou sadu 120 elektronických náramků pro odsouzené. Podle Probační a mediační služby (PMS) kvůli tomu hrozí přechodné omezení monitoringu a jeho nahrazení namátkovými kontrolami probačních úředníků. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka a dodal, že PMS se již připravuje i na variantu vypsání nové veřejné soutěže.
Věznice

Osvědčily se elektronické náramky? Probační služba zveřejnila zajímavá fakta

Elektronické náramky aktuálně sledují pohyb více než stovky odsouzených a obviněných naráz. Hranici sta souběžně sledovaných klientů překročila Probační a mediační služba (PMS) v tomto týdnu. Celkově už náramky od zářijového zavedení do praxe nosilo nebo nosí 140 lidí, převážně domácí vězni. ČTK to sdělila mluvčí PMS Kristina Labohá.

Více souvisejících

elektronické náramky Marie Benešová Probační a mediační služba justice Ministerstvo spravedlnosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy