Exministr Brabec ocenil podpis smlouvy o Turówu

Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ocenil, že premiéři Česka a Polska dnes podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dolu Turów u českých hranic. Brabec to napsal na twitteru.

Současné vládě ale také vytknul, že se Česko a Polsko shodly na možnosti vypovězení smlouvy už po pěti letech. Česká strana původně požadovala desetiletý soudní dohled, Polsko jen dvouletý.

"Jsem rád, že došlo k česko-polské dohodě o Turówu," napsal Brabec. "Na smlouvě jsme dělali řadu měsíců. Ale ústupek nové české vlády, aby bylo smlouvu možné vypovědět už za pět let, považuji za chybu. Vždyť důl má těžit až do roku 2044!" dodal ministr. Jednání o mezistátní dohodě ohledně fungování a kompenzacích dopadu těžby zahájili zástupci předchozí vlády a Libereckého kraje loni na jaře. V září se vyjednávání pozastavilo právě kvůli tomu, že se obě strany neshodly na možnostech výpovědi smlouvy.

Brabec dnes dopoledne také ČTK sdělil, že doufá v to, že Česko neustoupí v otázce výše kompenzací. Česko republika původně požadovala za škody způsobené těžbou 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun), Polsko nabízelo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Podle dnešního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se země nakonec dohodly na kompromisu - 45 milionech eur (zhruba 1,08 miliardy korun). Částka 35 milionů eur poputuje do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu. Mezivládní transfer bude činit 35 milionů eur. Dalších deset milionů poskytne nadace těžební společnosti PGE, která důl provozuje, Libereckému kraji.

Fiala dnes také uvedl, že Polsko se v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například k zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Podle Fialy bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí. Uzavření dohody kritizovaly některé ekologické organizace. Kritici tvrdí, že současná dohoda životní prostředí a zásoby vody v českém příhraničí neochrání.

Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU dnes dal za pravdu české žalobě. Polský premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že provoz dolu a elektrárny nebylo možné zastavit s ohledem na sociální záležitosti a energetickou bezpečnost.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) důl Turów

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 44 minutami

Aktualizováno před 45 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy