Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek z TOP 09 velmi kvituje postoj českého premiéra Petra Fialy (ODS), který společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou cestoval vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho země se už třetí týden brání ruské okupační agresi, kterou rozpoutal Vladimir Putin. „Misi premiéra Fialy společně s dalšími politiky vnímám jako výraz odvahy a neskutečné podpory. Představitelé Česka, Polska a Slovinska vyslali jasný signál, že o solidaritě nemluví jen formálně, ale pomoc ještě podtrhují osobním setkáním ve válečné zóně. I ruská strana musí být aktivitou i odhodláním kvarteta zaskočena. Na šéfa kabinetu Petra Fialu jsem neskutečně hrdý,“ říká pro EuroZprávy.cz Marek Ženíšek.
Je přesvědčený, že Západ musí přestat veřejně projevovat určité slabiny a obavy, které pramení z války na Ukrajině. Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) by byl rád, aby někteří demokratičtí politici přestali posilovat pozici ruského prezidenta Vladimira Putina. „A činí tak tím, že přes on-line vlastně Putinovi sdělují, že mají strach z toho, co se stane, když jim škrtne plyn, anebo jim omezí dodávky. Je nutné brát Putina smrtelně vážně. Když vidí určitou nejistotu části čelních evropských představitelů, cítí se silnější a odhodlanější.“ Člen sněmovního výboru pro obranu apeluje na všechny prozápadní politiky, aby válku začali brát vážně. „Válka na Ukrajině není virtuální, ale jedná se o krutou realitu.“
Ani třicet Macronových telefonátů válku nezastaví
Podle něj se Putinovi už nesmí ustupovat. Rozhodnost zmiňuje politolog v kontextu s postupem bojů, které se začínají odehrávat v bezprostřední blízkosti členských států NATO jako je Polsko či Slovensko. Exploze jsou slyšet například dvacet kilometrů od polských hranic, v ohrožení je i letiště v Užhorodu, které je přímo na ukrajinsko-slovenské hranici. „My v žádném případě nesmíme čekat, až Putin napadne stát, který je členem aliance. To už by bylo pozdě. Je zapotřebí masivně ukrajinské armádě dodávat zbraně a podporovat ji a musí se tak dít pravidelně. Bez zbraní se válka nevyhraje, nezastaví ji ani třicet telefonátů od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který je často ve spojení s Putinem.“
Zákonodárce otevřeně a bez diplomatických frází přiznává, že Putin je obrovskou hrozbou a není možné šéfa Kremlu už podcenit. „Podívejte se, před třemi týdny nás renomovaní analytici ujišťovali, že Ruská federace bude maximálně řešit Donbas a definitivně uzavře kauzu Krym. Analytici zdůrazňovali, že by byl blázen, kdyby napadl Ukrajinu jako celek. A ráno 24. února jsme se probudili a Putin nařídil ostřelování Kyjeva, Charkova a dalších měst. Znovu opakuji, válka na Ukrajině je skutečná, nikoli virtuální a podle toho musí Západ jednat.“
Ženíšek podotýká, že bylo obrovskou chybou demokratického světa, jak téměř ignoroval vpád Ruska do Jižní Osetie v Gruzii v roce 2008 či anexi Krymu o šest let později. „Nastolení politiky věčného ustupování Rusku bylo obrovskou hrubkou, stejně jako podceňování Putinovy rétotiky, že usiluje o vybudování Sovětského svazu. Jak je vidět, vše myslel smrtelně vážně. Ano, politici vždy věří, že druhá strana chce jednat racionálně, ale u Putina už Západ mohl poznat, že je schopen všeho. Neštítí se nyní i vraždit malé děti. Konflikt se musí řešit a ne neustále dumat nad energetickou závislostí na Ruské federaci.“
Absolvent fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze tvrdí, že Putin má Západ dokonale přečtený, a proto si byl jistý, že ani po invazi Ukrajiny spojenci vojensky nezasáhnou. „Putin je u moci buď jako prezident či premiér přes dvacet let. Za tu dobu poznal x prozápadních premiérů a poznal, že doposud se mu nikdo razantně nepostavil. Prošla mu Gruzie i Krym, a tak si byl jistý, že ani napadení Ukrajiny jej nepoškodí.“ Bývalý I. místopředseda TOP 09 je ale rád, že se spojenci konečně sjednotili. „Putin nepočítal s tak obrovskou soudržností, s tak zdrcujícími ekonomickými sankcemi. Vždyť ještě před třemi týdny nikdo nepredikoval, že Němci zruší projekt Nord Stream 2. Jedině jednotou můžeme ruského prezidenta zaskočit.“
Západ musí jednat s Čínou, jinak bude chybovat
Někdejší náměstek ministra spravedlnosti či ministra zdravotnictví věří, že Západ se ze svých chyb poučil. Nyní může určitý reparát složit v případě Číny, kterou Rusko údajně podle zpravodajců požádalo o vojenskou pomoc, ačkoli Peking zprávu popřel. „Nikdo nepochybuje, že Čína je partnerem Ruska. Vždyť čínští představitelé na Rusy naléhali, aby s invazí počkali do doby, než skončí zimní olympijské hry. Demokratický svět by tedy informaci o eventuální čínské pomoci neměl podcenit, jinak se může opakovat pochybení z Gruzie a Krymu.“ Ženíšek soudí, že spojenci nesmí dovolit, aby Čína překročila svůj rubikon. „Je nutné ji jednotně zastrašit a říci, co se může stát, pokud Rusko podpoří. V případě, že její aktivitu budeme ignorovat, vyšleme signál o vlastní slabosti a Čína ještě více naroste. Rozhodně ji nemůžeme podceňovat a je nutné s ní důrazně rokovat. Její vazby či kontakty na Ruskou federaci jsou silné,“ upozorňuje.
Pedagog, který v minulosti přednášel na katedře politologie a mezinárodních vztahů fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni a později i na Metropolitní univerzitě Praha, oceňuje postoj českého premiéra Petra Fialu (ODS), který společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou cestoval vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V metropoli mají politici jednat i s premiérem Ukrajiny Denysem Šmyhalem. „Misi premiéra Fialy společně s dalšími politiky vnímám jako výraz odvahy a neskutečné podpory. Představitelé Česka, Polska a Slovinska vyslali jasný signál, že o solidaritě nemluví jen formálně, ale pomoc ještě podtrhují osobní setkáním ve válečné zóně. I ruská strana musí být aktivitou i odhodláním kvarteta zaskočena. Na šéfa kabinetu Petra Fialu jsem neskutečně hrdý.“
OSN si v konfliktech počíná dost bezzubě
Fialova statečnost kontrastuje s dnešním datem 15. března 1939, kdy tehdejší politická scéna ustoupila Adolfu Hitlerovi a dovolila, aby nacistické Německo okupovalo Čechy, Moravu a Slezsko. Vedení státu zcela na jakýkoli vzdor kapitulovalo. Předseda ODS v den výročí poroby demonstruje, že Česká republika má chrabrého představitele a díky němu není země jen do počtu, ale v ruské agresi hraje důležitou až klíčovou roli.
Zastupitel Plzeňského kraje částečně souzní s rétorikou současné ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásila, že pokud Organizace spojených národů není schopna plnit svoji roli, rozpustila by ji. V pořadu doslova řekla: „Pokud Spojené národy nejsou schopny dostat na Ukrajinu modré přilby (mírové síly OSN) a zajistit alespoň základní dodržování lidských práv, ať se rozpustí.“ Člen Poslaneckého klubu TOP 09 však upozorňuje, že pokud by se současné OSN zrušilo, záhy by vzniklo nové. „Téměř dvě stě států musí fungovat na nějakém půdorysu, nemohou být bezprizorní. Navíc je zde podepsaná řada mezinárodních smluv, které zabraňují dalším konfliktům.“
Sám ale současnou aktivitou OSN v kontextu s válkou na Ukrajině není stejně jako Černochová nadšený. „Slova paní ministryně musím podtrhnout. Bohužel musím říci, že OSN si ve válečných konfliktech počíná dost bezzubě a v historii bychom nenašli moc případů, kdy by obtížnou situaci pomohla výrazně vyřešit,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Marek Ženíšek.
Související
Česko má nového ministra pro vědu. Pavel na Hradě jmenoval Ženíška
Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu
Marek Ženíšek (TOP 09) , Petr Fiala (ODS) , válka na Ukrajině , Rusko , EU (Evropská unie) , Ukrajina , Mateusz Morawiecki , Janez Janša
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 9 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě