Fiala misí na Ukrajině vyslal signál, že o solidaritě jen nemluví. Rusy to zaskočilo, jsem na něj hrdý, říká Ženíšek

Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek z TOP 09 velmi kvituje postoj českého premiéra Petra Fialy (ODS), který společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou cestoval vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho země se už třetí týden brání ruské okupační agresi, kterou rozpoutal Vladimir Putin. „Misi premiéra Fialy společně s dalšími politiky vnímám jako výraz odvahy a neskutečné podpory. Představitelé Česka, Polska a Slovinska vyslali jasný signál, že o solidaritě nemluví jen formálně, ale pomoc ještě podtrhují osobním setkáním ve válečné zóně. I ruská strana musí být aktivitou i odhodláním kvarteta zaskočena. Na šéfa kabinetu Petra Fialu jsem neskutečně hrdý,“ říká pro EuroZprávy.cz Marek Ženíšek.

Je přesvědčený, že Západ musí přestat veřejně projevovat určité slabiny a obavy, které pramení z války na Ukrajině. Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) by byl rád, aby někteří demokratičtí politici přestali posilovat pozici ruského prezidenta Vladimira Putina. „A činí tak tím, že přes on-line vlastně Putinovi sdělují, že mají strach z toho, co se stane, když jim škrtne plyn, anebo jim omezí dodávky. Je nutné brát Putina smrtelně vážně. Když vidí určitou nejistotu části čelních evropských představitelů, cítí se silnější a odhodlanější.“ Člen sněmovního výboru pro obranu apeluje na všechny prozápadní politiky, aby válku začali brát vážně. „Válka na Ukrajině není virtuální, ale jedná se o krutou realitu.“

Ani třicet Macronových telefonátů válku nezastaví

Podle něj se Putinovi už nesmí ustupovat. Rozhodnost zmiňuje politolog v kontextu s postupem bojů, které se začínají odehrávat v bezprostřední blízkosti členských států NATO jako je Polsko či Slovensko. Exploze jsou slyšet například dvacet kilometrů od polských hranic, v ohrožení je i letiště v Užhorodu, které je přímo na ukrajinsko-slovenské hranici. „My v žádném případě nesmíme čekat, až Putin napadne stát, který je členem aliance. To už by bylo pozdě. Je zapotřebí masivně ukrajinské armádě dodávat zbraně a podporovat ji a musí se tak dít pravidelně. Bez zbraní se válka nevyhraje, nezastaví ji ani třicet telefonátů od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který je často ve spojení s Putinem.“

Zákonodárce otevřeně a bez diplomatických frází přiznává, že Putin je obrovskou hrozbou a není možné šéfa Kremlu už podcenit. „Podívejte se, před třemi týdny nás renomovaní analytici ujišťovali, že Ruská federace bude maximálně řešit Donbas a definitivně uzavře kauzu Krym. Analytici zdůrazňovali, že by byl blázen, kdyby napadl Ukrajinu jako celek. A ráno 24. února jsme se probudili a Putin nařídil ostřelování Kyjeva, Charkova a dalších měst. Znovu opakuji, válka na Ukrajině je skutečná, nikoli virtuální a podle toho musí Západ jednat.“

Ženíšek podotýká, že bylo obrovskou chybou demokratického světa, jak téměř ignoroval vpád Ruska do Jižní Osetie v Gruzii v roce 2008 či anexi Krymu o šest let později. „Nastolení politiky věčného ustupování Rusku bylo obrovskou hrubkou, stejně jako podceňování Putinovy rétotiky, že usiluje o vybudování Sovětského svazu. Jak je vidět, vše myslel smrtelně vážně. Ano, politici vždy věří, že druhá strana chce jednat racionálně, ale u Putina už Západ mohl poznat, že je schopen všeho. Neštítí se nyní i vraždit malé děti. Konflikt se musí řešit a ne neustále dumat nad energetickou závislostí na Ruské federaci.“

Absolvent fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze tvrdí, že Putin má Západ dokonale přečtený, a proto si byl jistý, že ani po invazi Ukrajiny spojenci vojensky nezasáhnou. „Putin je u moci buď jako prezident či premiér přes dvacet let. Za tu dobu poznal x prozápadních premiérů a poznal, že doposud se mu nikdo razantně nepostavil. Prošla mu Gruzie i Krym, a tak si byl jistý, že ani napadení Ukrajiny jej nepoškodí.“ Bývalý I. místopředseda TOP 09 je ale rád, že se spojenci konečně sjednotili. „Putin nepočítal s tak obrovskou soudržností, s tak zdrcujícími ekonomickými sankcemi. Vždyť ještě před třemi týdny nikdo nepredikoval, že Němci zruší projekt Nord Stream 2. Jedině jednotou můžeme ruského prezidenta zaskočit.“

Západ musí jednat s Čínou, jinak bude chybovat

Někdejší náměstek ministra spravedlnosti či ministra zdravotnictví věří, že Západ se ze svých chyb poučil. Nyní může určitý reparát složit v případě Číny, kterou Rusko údajně podle zpravodajců požádalo o vojenskou pomoc, ačkoli Peking zprávu popřel. „Nikdo nepochybuje, že Čína je partnerem Ruska. Vždyť čínští představitelé na Rusy naléhali, aby s invazí počkali do doby, než skončí zimní olympijské hry. Demokratický svět by tedy informaci o eventuální čínské pomoci neměl podcenit, jinak se může opakovat pochybení z Gruzie a Krymu.“ Ženíšek soudí, že spojenci nesmí dovolit, aby Čína překročila svůj rubikon. „Je nutné ji jednotně zastrašit a říci, co se může stát, pokud Rusko podpoří. V případě, že její aktivitu budeme ignorovat, vyšleme signál o vlastní slabosti a Čína ještě více naroste. Rozhodně ji nemůžeme podceňovat a je nutné s ní důrazně rokovat. Její vazby či kontakty na Ruskou federaci jsou silné,“ upozorňuje.

Pedagog, který v minulosti přednášel na katedře politologie a mezinárodních vztahů fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni a později i na Metropolitní univerzitě Praha, oceňuje postoj českého premiéra Petra Fialu (ODS), který společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou cestoval vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V metropoli mají politici jednat i s premiérem Ukrajiny Denysem Šmyhalem. „Misi premiéra Fialy společně s dalšími politiky vnímám jako výraz odvahy a neskutečné podpory. Představitelé Česka, Polska a Slovinska vyslali jasný signál, že o solidaritě nemluví jen formálně, ale pomoc ještě podtrhují osobní setkáním ve válečné zóně. I ruská strana musí být aktivitou i odhodláním kvarteta zaskočena. Na šéfa kabinetu Petra Fialu jsem neskutečně hrdý.“

OSN si v konfliktech počíná dost bezzubě

Fialova statečnost kontrastuje s dnešním datem 15. března 1939, kdy tehdejší politická scéna ustoupila Adolfu Hitlerovi a dovolila, aby nacistické Německo okupovalo Čechy, Moravu a Slezsko. Vedení státu zcela na jakýkoli vzdor kapitulovalo. Předseda ODS v den výročí poroby demonstruje, že Česká republika má chrabrého představitele a díky němu není země jen do počtu, ale v ruské agresi hraje důležitou až klíčovou roli.

Zastupitel Plzeňského kraje částečně souzní s rétorikou současné ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásila, že pokud Organizace spojených národů není schopna plnit svoji roli, rozpustila by ji. V pořadu doslova řekla: „Pokud Spojené národy nejsou schopny dostat na Ukrajinu modré přilby (mírové síly OSN) a zajistit alespoň základní dodržování lidských práv, ať se rozpustí.“ Člen Poslaneckého klubu TOP 09 však upozorňuje, že pokud by se současné OSN zrušilo, záhy by vzniklo nové. „Téměř dvě stě států musí fungovat na nějakém půdorysu, nemohou být bezprizorní. Navíc je zde podepsaná řada mezinárodních smluv, které zabraňují dalším konfliktům.“

Sám ale současnou aktivitou OSN v kontextu s válkou na Ukrajině není stejně jako Černochová nadšený. „Slova paní ministryně musím podtrhnout. Bohužel musím říci, že OSN si ve válečných konfliktech počíná dost bezzubě a v historii bychom nenašli moc případů, kdy by obtížnou situaci pomohla výrazně vyřešit,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Marek Ženíšek.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Marek Ženíšek (TOP 09)

Šéfové parlamentních výborů podporují pozastavení víz pro Rusy

Předseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) i šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) jsou pro plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy EU, o kterém mají na konci srpna jednat unijní ministři zahraničí. Také předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) je pro zavedení stejného režimu, jaký už je od konce února nastaven v Česku.

Více souvisejících

Marek Ženíšek (TOP 09) Petr Fiala (ODS) válka na Ukrajině Rusko EU (Evropská unie) Ukrajina Mateusz Morawiecki Janez Janša

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 48 minutami

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli další útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

V noci na dnešek Rusové provedli útoky na energetickou infrastrukturu ve třech oblastech Ukrajiny, což způsobilo poškození zařízení a zranění alespoň jednoho pracovníka. Oznámil to podle ukrajinských médií ministr energetiky Herman Haluščenko. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy