Fungování NATO a Evropské rady? Babiš požaduje velké změny

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po jednání vlád Česka a Slovenska ve Valticích zopakoval svůj apel na změny ve fungování Evropské rady. Měla by jednat častěji a diskutovat o tématech, která si sama vybere. Se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim na tiskové konferenci hovořili také o potřebě hlubšího jednání evropských členů Severoatlantické aliance.

Babiš kritizuje, že agendu schůzek hlav států a premiérů určují úředníci. Vrcholní představitelé unijních zemí by se podle něj měli scházet častěji. "A hlavně, aby Evropská rada probíhala jako debata, ne jako série projevů," řekl Babiš. Témata chce unii předkládat i visegrádská čtyřka, do které patří vedle ČR a Slovenska i Maďarsko a Polsko, dodal.

Rozdílná prohlášení evropských lídrů podle něj někdy plynou z toho, že vzájemně nemají dost informací o svých názorech. Změny by měl podle Babiše doznat jednací řád Evropských rad. Pellegrini apeloval také na to, aby byly summity efektivnější. Pokud by se jednání nekonala za zavřenými dveřmi, možná by to prospělo kvalitě projevů, míní.

Tématem jednání premiérů @AndrejBabis a @PellegriniP_ jsou především evropské záležitosti, jako klimatická politika, migrace, víceletý finanční rámec či spolupráce v rámci Visegrádské skupiny. pic.twitter.com/LRgfJYGOUx

— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 11, 2019

Babiš a Pellegrini ve společném prohlášení zveřejněném na webu uvedli, že česká i slovenská vláda budou podporovat novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové v tom, aby její činnost přispívala k posilování evropské soudržnosti a přinášela konkrétní řešení důležitá pro občany. Země chtějí koordinovat své pozice k přípravě víceletého finančního rámce EU pro roky 2021 až 2027.

Za klíčovou prioritu EU považují aktivní a otevřenou obchodní politiku. "Protekcionismus a vytváření bariér nepovažují (ČR a SR) za cestu vpřed," uvedli premiéři. Obě vlády podporují dokončení současných jednání o obchodních dohodách, například s USA.

S ohledem na ofenzivu Turecka na severu Sýrie se Babiš vyslovil pro debatu evropských zemí o bezpečnosti kontinentu. "My v rámci NATO sdílíme stejné hodnoty, ale tři státy jsou mimo Evropu a my bychom potřebovali nějakou dohodu v rámci evropských států, členů NATO," uvedl. Dodal, že nepodporuje myšlenku společné evropské armády. "Ale měli bychom o tom diskutovat," uvedl.

Kritizoval i program dvoudenního summitu NATO, který se uskuteční začátkem prosince ve Velké Británii. "Ten program je tři hodiny, každá země má tuším čtyři minuty. To je nedostatečné, možná evropské členské státy NATO by o tom měly diskutovat," uvedl.

Pellegrini hovořil v té souvislosti o schizofrenním postavení zbytku NATO vůči Turecku. "Člen NATO vykonal nějakou bojovou operaci, po které my ostatní členové NATO v Evropské unii budeme diskutovat, jaké sankce bychom měli přijmout," uvedl. Turecko navíc porušuje mezinárodní dohody a ještě začíná Evropu veřejně vydírat, dodal.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Peter Pellegrini NATO EU (Evropská unie) Vláda ČR vláda SR Česká republika

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy