Hamáček by vyhověl hejtmanům, kdyby žádali o nouzový stav. Kuba na tom netrvá

Pokud hejtmani požádají kabinet o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, vláda jim pravděpodobně vyhoví. České televizi (ČT) to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí se 14. únorem. Pardubický kraj již ve čtvrtek oznámil, že bude o nové vyhlášení nouzového stavu žádat.

"Pokud by hejtmani požádali podle krizového zákona o nové vyhlášení nouzového stavu, tak by jim vláda pravděpodobně vyhověla," uvedl Hamáček. Vláda podle zákona musí o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. "To je samozřejmě právo Sněmovny, nicméně chtěl bych slyšet vysvětlení od opozice, jak ruší nouzový stav vyhlášený na základě jejích vlastních hejtmanů," doplnil.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že signály od hejtmanů má zatím spíš jen z médií. Čeká, že se víc dozví na odpoledním zasedání vlády. "Budeme se s nimi bavit. Co se týká financí, nevím, co chtějí," uvedla Schillerová na adresu vedení krajů. "Nemůžeme donekonečna všechno hradit," uvedla k dotazu, zda je připravena krajům poskytnout peníze na opatření, jejichž funkčnost dosud zajišťoval stát.

Opětovné vyhlášení nouzového stavu označili v posledních dnech ústavní právníci oslovení ČTK za obcházení ústavy. Další postup bude vláda probírat dnes od 12:00, jednat bude i s Asociací krajů. "Počítáme, že vláda bude dnes dlouhá. Jsme připraveni pracovat přes víkend. Je to jedna z variant," uvedla Schillerová k možnosti, že by vláda o případném dalším nouzovém stavu mohla rozhodovat například v neděli.

Kabinet může některá opatření proti šíření koronaviru převést pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. Někteří hejtmani už oznámili, že chtějí ve svých regionech vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek varoval, že zrušení nouzového stavu může do 14 dnů způsobit přetížení nemocnic, protože na celostátní úrovni nebude možné vyhlásit nejdůležitější opatření proti epidemii.

Kuba bezpodmínečně netrvá na nouzovém stavu

Kraje podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) nemohou nařizovat protiepidemická opatření. Proto chce vědět, jak bude vláda dál postupovat v boji s pandemií po konci nouzového stavu. Podle něj by kabinet měl vysvětlit, jak bude fungovat zákon o ochraně veřejného zdraví. Kuba, jenž je zároveň předsedou rady asociace krajů, to dnes řekl ČTK.

"Myslím si, že hejtmani bezpodmínečně netrvají na nouzovém stavu. Potřebujeme, aby byla nastavena správná opatření, která budou fungovat a lidé je budou dodržovat," uvedl Kuba.

Nouzový stav, jenž v České republice platí od října, skončí v neděli. Další prodloužení, které navrhovala vláda, neschválila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Řada restrikcí by s koncem nouzového stavu přestala platit. Jde například o nařízení týkající se uzavření obchodů, restaurací, služeb a sportovišť.

"Hlavně nechceme, aby se zde vytvářel dojem, že v tuto chvíli celý boj s pandemií včetně všech opatření povedou hejtmani. Protože k tomu nemáme žádné legislativní nástroje," uvedl Kuba. Dodal, že většinu protiepidemických opatření může formou mimořádných nařízení vydávat ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi a hlavní hygieničkou. Hejtmani mohou vyhlásit pro kraj stav nebezpečí. Podle Kuby ale rozhodně nejde o nařízení, které by suplovalo nouzový stav. "Netýká se totiž protiepidemických opatření," řekl.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Vláda ČR Hejtmani Kuba Asociace krajů ČR

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko zesílí útoky na ukrajinské sklady se západními zbraněmi, slíbil Šojgu

Rusko otevřeně avizuje, že zesílí útoky na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu v úterý řekl, že budou cílit na sklady se zbraněmi poskytovanými Západem. Kyjev by měl brzy obdržet další klíčovou vojenskou pomoc ze Spojených států amerických. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy