Hamáček nevidí důvod k odchodu ČSSD z vlády. Kauza Čapí hnízdo bude opět zastavena, soudí Vondráček

Případ Čapího hnízda spěje podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ke konečnému zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), i když nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes zrušil usnesení o zastavení jeho stíhání. Vondráček ČTK řekl, že žalobce je pod mediálním tlakem a chce pro svou jistotu došetřit bílá místa, která v případu zůstávají. Šéf Sněmovny dodal, že nadále platí presumpce neviny, pro ANO dnešní krok žalobce Zemana nic nemění.

Vondráček dále uvedl, že dnešní Zemanovo rozhodnutí nenaznačuje, že by existovaly nějaké důkazy pro obžalobu nebo pokračování stíhání. "Spíše, jestli jsem to pochopil správně, jde o nějaké došetření bílých míst," uvedl. Vzhledem k dosavadní délce stíhání se mu to zdá diskutabilní. "Každopádně rozumím tomu, že státní zástupci a nejvyšší státní zástupce jsou pod obrovským tlakem a chtějí si tu jistotu pojistit o dalších 100 procent," dodal.

I nadále podle něj platí presumpce neviny. "Vraťme se dva roky zpět, jak dopadlo třeba trestní stíhání pana (předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava) Faltýnka, které bylo vlastně hned v úvodu ukončeno, teď se to týká další části obviněných. Jestliže nejvyšší státní zástupce potřebuje ještě doplnit zjištění a důkazní situaci, je to jeho právo. Předpokládám, že vývoj směřuje jedním směrem, a to je ke konečnému zastavení trestního stíhání," míní.

ANO se podle něj i kvůli ostatním stranám bude věcí zabývat. "Budou to řešit všichni ostatní, takže nakonec i my jako ANO, ale pro nás se nic zásadního nezměnilo," konstatoval.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády. "ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," uvedl Hamáček.

Nejvyšší žalobce Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí.

Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka nechce vyvolávat diskusi o tom, co rozhodnutí nejvyššího státního zástupce znamená pro vládní koalici. Musí se poradit vedení strany a poslanecký klub, řekl novinářům ve Sněmovně. Případné udělení takzvané abolice Babišovi prezidentem Milošem Zemanem by podle Chvojka znamenalo nerovnost v rámci právního státu.

"Nečekejte ode mě, zvlášť když danou věc o obnovení trestního stíhání víme pár desítek minut, že budu ten, kdo tady bude vyvolávat nějakou koaliční krizi. My se o tom musíme poradit, musí se sejít vedení strany, poslanecký klub. Ale prosím dnes nečekejte, že tu bude diskuse ve smyslu, že musíme opět diskutovat o odchodu z vlády nebo ne," řekl Chvojka.

Když tak čtu zprávy, které přicházejí z Bruselu a dnes taky od nejvyššího státního zástupce a reakce premiéra, který nikdy nehodlá odstoupit, ptám se, jestli je možné zřídit detašované pracoviště Strakovky na Pankráci nebo v Ruzyni.

— Karel Schwarzenberg (@schwarzenberg_k) December 4, 2019

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pokud by bylo stíhání obnoveno, rozhodne o abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Premiér opakovaně řekl, že by abolici nepřijal. "Já bych samozřejmě neuvítal abolici vůbec nikoho, pokud ten člověk není nějak smrtelně nemocný nebo v takovém stavu, že ve věznici nemůže být," řekl Chvojka. "Nejsem ten, kdo by volal z pozice koaličního partnera, že kdyby byla abolice, tak by to bylo fajn. Nebylo, protože by to znamenalo nerovnost v rámci právního státu," doplnil.

Podle Chvojky sociální demokraté od začátku říkají, že by bylo lepší, kdyby v pozici premiéra byl za hnutí ANO někdo, kdo nemá takovou osobní zátěž. "Karty jsou rozdány tak, že hnutí ANO to nereflektovalo a nechtělo nasadit na ten post někoho jiného, než je Andrej Babiš," řekl.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Radek Vondra (TOP 09) ČSSD Jan Chvojka (ČSSD) Andrej Babiš Vláda ČR Čapí hnízdo Miloš Zeman Pavel Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy