"Svině nevděčný," vynadal poslancům Topolánek. Hrušínský mluví o neslušnosti a zbabělosti

Kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která odmítla poděkovat Tchaj-wanu za pomoc při koronakrizi, je pořádné dusno nejen v České republice. Dění si všimli i na Tchaj-wanu, tamní server přitom poukazuje na fakt, že je Česko pod tlakem Číny. Kritický je také například herec Jan Hrušínský.

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek nepodpořila návrh Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, aby vláda jménem České republiky poděkovala Tchaj-wanu za bezplatnou pomoc v podobě ochranných pomůcek, kterou poskytla České republice na boj s koronavirem. Proti byli poslanci ANO, ČSSD, KSČM a hnutí SPD.

To namíchlo nejen opoziční poslance, ale i herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského. „Sněmovna včera odmítla poděkovat Taiwanu za zdravotnický materiál, který daroval České republice v době nouze. Nevychovanost? Neslušnost? Zbabělost? Strach z Číny? Z prolhaného prezidenta? Lidská ubohost poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD je jasným návodem pro každého, kdo nemá jasno, koho už nikdy v žádných volbách nevolit. Za vlády těchto stran se Česká republika stala nejzkorumpovanější zemí v Evropě. Kvůli slaboučké koruně, na které nesmyslně trvají, máme 11x vyšší inflaci než země Eurozóny,“ zlobí se  na facebooku herec, který patří ke dlouhodobým kritikům současné vlády. 

Tvrdí také, že kvůli ANO, KSČM, ČSSD a SPD Češi chudnou. „Všichni. Bez výjimky. Bezprecedentním způsobem, jakým je právě okrádán venkov a obce ČR, jejichž rozpočet je nemravně krácen - šidí ANO nejvyšší měrou vlastní voliče. Budete volit slušnost nebo sprostotu? Budete volit svobodu nebo vazalství?“ zajímá Hrušínského, který otevřeně přiznává, že plánuje volit mezi Piráty, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. „Nikdo není dokonalý, ale tyto strany nám zaručují svobodu. Kéž by se dokázaly domluvit a pokusily se zlo porazit společně,“ přeje si Hrušínský.

Podobně kritický je také někdejší premiér a glosátor aktuálního politického dění Mirek Topolánek. Ani jemu se nelíbí, jak Poslanecké sněmovna rozhodla. „Tak ne, dnes nebudu slušný: Svině nevděčný, rudý, jeden jak druhej, bez rozdílu. Přidejte se, na 5 vteřin se vám uleví. Pak vám bude ještě hůř,“ okomentoval zprávu o odmítnutí poděkování Tchaj-wanu na sociálních sítích.

Na internetu také vznikla petice, ve které Tchaj-wanu děkují občané Česka. Podepsáno je pod ní přes 600 lidí. „Parlament České republiky, ani její vláda, ani prezident nemají tolik slušnosti, aby poděkovali Taiwanu za pomoc při koronavirové pandemii. Proto my, níže podepsaní občané České republiky vyjadřujeme srdečný dík Republice Taiwan za za její nezištnou pomoc a spolupráci projevenou včasným a hlavně bezplatným zasláním ochranných prostředků proti šíření pandemie,“ uvádí autor petice Jiří Karásek.

O tom, že Sněmovna odmítla Tchaj-wanu poděkovat, píší i tamní média. Server taiwannews.com.tw například přinesl zprávu s titulkem „Český parlament odmítl poděkovat Tchaj-wanu za pomoc uprostřed čínského tlaku“. V něm se mimo jiné mluví o tom, že čeští poslanci i občané toto rozhodnutí kritizují.

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?
Hrušínský, Jan

Koronavirus: Ruší se premiéry filmů a zavírají divadla. Hrušínský zkritizoval Babiše

Představení okamžitě až do odvolání zrušila některá pražské divadla s kapacitou sálu přes 100 diváků. Reagují na dnešní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která zakázala pořádaní akcí, jichž by se mohlo zúčastnit právě více než 100 lidí. Ruší se některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu.

Více souvisejících

Jan Hrušínský Tchaj-Wan Poslanecká sněmovna Mirek Topolánek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 32 minutami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 1 hodinou

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy