K-index Hlídače státu hodnotí úřady podle míry rizika korupce

Tisíce smluv, které do veřejného registru povinně vkládají české úřady, srovnává v digitálním prostředí projekt K-index portálu Hlídač státu. Z množství dat na základě několika kritérií, například podílu smluv se skrytou cenou nebo koncentrace dodavatelů, index vytváří hodnocení přístupu dané organizace k nakládání s veřejnými penězi a uděluje označení od A pro nejlépe hospodařící po F pro nejhorší. Projekt dnes novinářům představil zakladatel portálu Hlídač státu Michal Bláha.

Stát podle Bláhy kromě základních dat, například o počtu zaměstnanců úřadů, neposkytuje srovnání efektivity činnosti svých organizací. Produkuje obrovské množství informací, které ale nesrovnává. Na programu, který dovede data o smlouvách dávat do souvislostí, Hlídač státu pracoval rok a tři čtvrtě. "Není tam subjektivní vliv, vše je založeno na tvrdých datech z registru," uvedl Bláha. Veřejnost se díky indexu může podívat, jak hospodaří jak centrální úřady státu a státní organizace, třeba ministerstva, tak krajské úřady, nemocnice, technické služby měst či správy silnic.

K-index úřady hodnotí jednou za rok podle deseti parametrů. Prvním je podíl smluv bez udání ceny, dalšími pak podíl smluv se zásadním formálním nedostatkem či podíl smluv uzavřených s firmami, jejichž majitelé sponzorovali politické strany. Součástí K-indexu je také podíl smluv, které byly uzavřeny o víkendu nebo ve svátek. Dalšími kategoriemi, ze kterých se výsledná známka K-indexu počítá, je podíl smluv s cenou blízko limitu veřejných zakázek a podíl smluv uzavřených s nově založenými firmami. Součástí je také sledování toho, zda podstatná část ročního rozpočtu úřadu nezůstala u velmi malého množství dodavatelů. Bonus získávají úřady, které zveřejňují i smlouvy o zakázkách pod 50.000 korun, což by nemusely.

Například Úřad vlády v K-indexu za minulý rok získal hodnocení C s výkladem, že částečně umožňuje rizikové jednání. Dobrovolně zveřejňuje smlouvy pod 50.000 korun, ale většinu peněz dostali dva dodavatelé z 171. Celkem 34 smluv úřad loni uzavřel s firmami, jejichž majitelé či ony samy sponzorovali politické strany.

Na vývoj K-indexu získal Hlídač státu podporu 1,8 milionu korun z Norských fondů a systém testoval s nestátními neziskovými organizacemi, protikorupčními spolky a dalšími iniciativami v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Související

Více souvisejících

Korupce Hlídač státu

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 50 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy