Kauza Peroutka: Verdikt ve sporu o Zemanovy výroky padne za týden

Ministerstvo financí tvrdí, že výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi nebyly nesprávným úředním postupem, a že tedy v souvislosti s jejich pronesením nevznikl nárok na odškodnění od státu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová má opačný názor a trvá na zveřejnění omluvy, a to na webových stránkách jak ministerstva, tak i Hradu. Ke sporu se dnes vrátil soud, který vynese rozsudek za týden.

Prezident Miloš Zeman řekl v lednu 2015 při projevu k výročí konce holokaustu, že Ferdinand Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Zároveň mu přisoudil výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí dala částečně zapravdu, po zásahu Nejvyššího soudu však musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup. Prezident má v řízení na vlastní žádost pozici vedlejšího účastníka, na jednání dnes nedorazil.

"Pokud pan inženýr Zeman pronesl výroky ve veřejném projevu, kde vystupoval jako prezident, jednalo se o činnost, kterou lze označit za úřední postup," uvedl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 právník Kaslové František Vyskočil. "Jsme přesvědčeni, že i prezident musí naplňovat ústavní zákony. Ochrana osobnosti je zakotvena v Listině základních práv a svobod a rozvinuta v občanském zákoníku," pokračoval.

"Pokud by soud dospěl k jinému závěru, dostáváme se do absurdní situace, že prezident je za jakékoliv svoje výroky nepostižitelný a neodpovídá za ně," dodal Vyskočil s tím, že takový stav by byl návratem před rok 1989.

Ministerstvo financí poukázalo na to, že vystoupení prezidenta nejsou vázána žádnými pravidly či zákonnými normami a že ani soudní judikatura nikdy neprohlásila veřejný projev za úřední postup. Obdobně se vyjádřil i právník prezidenta Marek Nespala. "V žádném případě nedošlo k takovému porušení zákona, aby Česká republika odpovídala za škodu," podotkl. Doplnil, že Kaslové nic nebránilo v tom, aby na prezidenta podala ústavní žalobu, což neučinila.

Soud dnes mimo jiné přehrál záznam tiskové konference, na níž Zeman uvedl, že Peroutku pokládá za největšího českého novináře vedle Karla Havlíčka Borovského a že jeho obdiv k němu nemizí. Tehdy také slíbil, že novinářům dodá číslo a den vydání zmíněné Přítomnosti a přesné znění údajné Peroutkovy formulace.

"I kdyby pan prezident stokrát řekl, že Ferdinand Peroutka patří mezi jeho nejoblíbenější novináře, stále to nemůže zhojit, že ho druhým dechem označí za - nechci používat expresivní výraz nácka, ale tedy za osobu, která byla národním socialismem poblouzněna," reagoval Vyskočil. "Dokonce bych vznesl takovou drobnou pochybu, zdali by se do takového historického amatérismu měla pouštět osoba, která není schopna přesně citovat ani jeden z článků," poznamenal.

Nespala se proti konstatování, že prezident je historický diletant, ohradil. "Stačí, že je obdivovatelem historie a rád čte," uvedl. Pro novináře pak dodal, že Zeman nepronesl lež, tedy vědomou nepravdu. "Už před čtyřmi lety se omluvil za to, že ten článek nebyl dohledán. Teď už po něm nikdo žádnou omluvu nechce a předmětem tohoto řízení je vztah mezi Českou republikou a paní Terezií Kaslovou," prohlásil.

"Je to můj dědeček, moje krev. Dotýká se to nejen mě, ale mých dětí, mé sestry, mých synovců. Přece vůbec nezáleží na tom, jestli jsem dědečka bohužel neznala kvůli komunistickému režimu, který ho vypudil ze země," řekla při odchodu ze soudní síně Kaslová. Doplnila, že je pro ni Zemanovo vyjádření dvojnásob bolestivé kvůli tomu, že při holokaustu zemřela polovina její rodiny.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Ferdinand Peroutka Terezie Kaslová (vnučka Peroutky) soudy prezident čr Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy