Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží některých jeho pasáží, jiní tvrdí, že Babišovi nelze věřit ani slovo. A díky prohlášení několika významných osob se tak na internetu strhly pořádné hádky.

Babiš v úvodu projevu připomněl demonstrace ze 17. listopadu 1989 a jejich brutální potlačení. "Okamžitě poté začaly v divadlech diskuse se studenty, vzniká stávkový výbor na DAMU, iniciativa Most a o dva dny později Občanské fórum. Václav Havel, jeho odvaha za komunismu a sametové revoluce byla obdivuhodná. I když názory na něj se různí, jak už to bývá u všech výrazných osobností," uvedl Babiš.

"Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel, navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu," dodal předseda vlády.

V projevu Babiš poděkoval studentům i hercům divadel, kteří se hned 17. listopadu 1989 začali zabývat brutálním zásahem komunistické bezpečnosti proti pokojné demonstraci. Vděk vyjádřil zakladatelům různých iniciativ a spolků a všem, kteří pracovali v disentu a exilu. Poděkoval také všem, kteří ČR přivedli do NATO, EU a Schengenského prostoru. Ocenil také lidi, kteří chodí volit a pro které jsou volby důležité, i ty, kteří vyjadřují svůj názor a není jim lhostejný osud země.

Jeho slova ale rozdělila Česko. Například bývalý šéf poslaneckého klubu TOP 09 a někdejší dlouholetý člen ODS František Laudát tvrdí, že projev měla být rána, co vytře odpůrcům Andreje Babiše zrak.

"Babiš nemluvil k účastníkům setkání. Mluvil v přímém přenosu k lidem u televizních obrazovek. A kál se, první část projevu byla ve stylu děkuji Havlovi, děkuji Chartě, děkuji.... Dokonce přiznal, že byl komunista, že v listopadu 89 byl mimo republiku. Proti Zemanovi pokrok v tom, že netvrdí, že byl na Národním," napsal na síti.

"Ve druhé polovině se jal přesvědčovat lid, jak coby vladař, spravuje nejbáječnější zemi na světě s nejlepšími z lepších. Snůška Prchalových frází, která by se snad dala částečně přijmout, pokud by ta slova nezněla z úst Babiše. Jestli je někdo exemplární případ anti Havla, anti studentů z Národní, anti férového chování, anti... Je to právě Babiš a jemu podobní. Nevěřte mu ani slovo, nebo se jednoho rána probudíte do autoritativního režimu," varuje Laudát.

Desítky dalších lidí mu daly za pravdu a neváhaly sáhnout k peprným výrazům na adresu premiér, podobné komentáře ale šlo během neděle nalézt napříč celým internetem.

Našli se ale i tací, který projev Babiše ocenili. A nebylo jich málo. Například diplomat Petr Kolář se svěřil s čerstvým zážitkem z projevu. "Byl skvělý. Mě jen tak něco nedojme, ale udělal na mě hluboký dojem. Omluva za členství v KSČ, vyjádření lítosti za to, že nebyl tak odvážný jako Václav Havel, i poděkování těm, kteří se zasloužili o budování demokratického státu a za náš vstup do NATO a EU..." napsal.

"Vztahuji to jájinkovsky i na sebe. Byl to projev, který bych v den 30. výročí listopadu 89 chtěl slyšet od svého premiéra. A světe div se, neuvěřitelné se stalo skutkem! Mé přání bylo splněno! Nejsem naivní snílek, nedokážu ignorovat realitu, přesto zůstávám idealistou," dodal.

Kolář tvrdí, že pokud svá slova myslí Andrej Babiš vážně, přeje si, aby se mu povedlo odkaz listopadu 89 skutečně naplnit. "Pak by nám totiž opravdu bylo líp," dodal.

Pod jeho příspěvkem se ale strhla další vlna. A opět lidí, kteří Babišovi nevěří ani slovo, jak ostatně mnoho z nich uvedlo. Někteří dokonce varovali diplomat, aby premiérovi nic z toho co uvedl nevěřil.

Související

Více souvisejících

17. listopad 17. listopad 1989 Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 18 minutami

před 51 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy