Klub poslanců ČSSD vyjádřil Hamáčkovi podporu, Foldyna zůstává

Přes vypjaté diskuse, které v posledních týdnech provázely spor o výměnu ministra kultury, se po dnešním jednání poslaneckého klubu ČSSD zdá, že se situace v menší vládní straně zklidnila. Zákonodárci ČSSD dnes vyjádřili podporu předsedovi Janu Hamáčkovi, odejít z klubu se nechystá ani Jaroslav Foldyna (ČSSD), který minulý týden ostře vystupoval proti nejužšímu vedení sociální demokracie.

Odpoledne se sešlo stranické předsednictvo, které se zabývá i otázkou vládního angažmá. Některé regiony ho kritizují, ústecká buňka žádala tento týden i Hamáčkův konec v čele strany.

Diskuse o odchodu z vlády v ČSSD v rozdmýchal spor o jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy ministrem kultury i předchozí otálení prezidenta s odvoláním dosavadního ministra Antonína Staňka (ČSSD). Situaci v tomto týdnu částečně uklidnilo, když se Šmarda po kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) vzdal nominace a Hamáček navrhl do funkce někdejšího šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka. Zeman se v pondělí se Zaorálkem sejde v Lánech, na úterý je naplánováno jeho jmenování.

Klub ČSSD se sešel dopoledne, za Hamáčkem podle jeho předsedy Jana Chvojky stálo všech přítomných 13 poslanců, dva byli omluveni. "Já jsem informoval poslance o aktuálním vývoji a poslanecký klub mi vyjádřil podporu. Po jednání mám jistotu, že je nás stále 15. Je evidentní, že i Jaroslav Foldyna zůstává členem poslaneckého klubu," konstatoval Hamáček. Foldyna minulý týden uvedl, že mu je lhostejné, pokud bude ze strany vyloučen. Předtím kritizoval politiku současného vedení a avizoval, že by podpořil kabinet ANO v případě odchodu ČSSD z vlády.

Ústečtí sociální demokraté se tento týden usnesli, že Hamáček by měl kvůli potížím s výměnou ministra kultury i dalším pochybením odstoupit z čela strany. Podobné usnesení by mohli navrhovat i na dnešním předsednictvu, které zasedlo v 15:00. "Je to setrvalý postoj Ústeckého kraje, oni byli vždy proti vládě a dělají vše pro to, abychom ji opustili," uvedl před jednáním Hamáček.

K vládnímu angažmá se před zasedáním nejdůležitějšího stranického orgánu mezi sjezdy stavěli kriticky například jihočeští a karlovarští sociální demokraté. Důležité je podle nich, aby se strana připravila na krajské volby. Jejich organizaci dnes širší vedení ČSSD také připravuje. Poslanci ČSSD podle Chvojky chtějí zůstat v menšinové vládě s hnutím ANO.

Po jmenování Zaorálka se chce ČSSD dál zabývat rozpočtem ministerstva kultury. Někdejší ministr zahraničí Zaorálek řekl, že rozpočet úřadu začal studovat. Po odvolání Staňka na konci července jednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o rozpočtu náměstek René Schreier. Domluvili se na zvýšení o 440 milionů korun proti původnímu návrhu. "Chci mít prostor, abych se s tím důkladně seznámil. Jsem si skoro jist, že tam něco chybí, jde mi o to, jak je to zásadní, kolik peněz je třeba a o čem jednat," konstatoval Zaorálek.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček ČSSD Jaroslav Foldyna Jana Maláčová (ČSSD)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy