Kolik lidí jste za ty ideály zabili? Piráti se přeli s komunisty kvůli pomníku Koněva

Pirátští poslanci se při dnešních sněmovních interpelacích přeli s komunisty kvůli pražskému pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, který nechala radnice šesté městské části na jaře odstranit. Zatímco komunisté tvrdili, že tento krok porušil česko-ruské smlouvy, Jan Lipavský (Piráti) označil sochu za výzdobu náměstí.

"Jedná se o výzdobu náměstí na Praze 6 a tento druh výzdoby náměstí nepodléhá žádné mezinárodněprávní ochraně. Tuto výzdobu tam umístil komunistický režim v roce 1980 a nelze ji označit jinak než za výraz normalizační servility vůči moskevskému vedení," prohlásil Lipavský. Nemůže být podle něho řeč o tom, že pomník je válečným památníkem nebo hrobem.

Komunistický poslanec Leo Luzar reagoval na Lipavského vystoupení poznámkou o tom, že Pirátská strana má v Česku nulovou historii. "Kolik vašich členů, kteří se hlásí k Pirátům, zahynulo za své ideály? Kolik vašich členů se obětovalo za republiku? Komunisté to dělali, komunisté šli do války, komunisté umírali za své ideály a bojovali za tuto Českou republiku," řekl Luzar. Koněvův památník je podle něho symbol.

Lipavský pak Luzarovi připomněl politické procesy za komunistického režimu. "Kolik lidí jste za ty ideály zabili v 50. letech?" tázal se. K Lipavskému se přidal také předseda pirátské frakce Jakub Michálek. "Vaše ideály odvezly mého pradědečka do uranového dolu a mou prababičku vysídlily stovky kilometrů od domova," řekl komunistům.

Proti Lipavského tvrzení, že pomník je výzdoba, se ohradil předseda KSČM Vojtěch Filip. Prohlásil také, že Koněvova socha by měla být podle smlouvy přístupná občanům. Podepisujeme smlouvy, ale nejsme schopni je vynutit, uvedl Filip. Podle autora interpelace Jiřího Dolejše (KSČM) by měl mít pomník důstojný osud a neměl by skončit ve šrotu. Naopak podle Michálka by se měl roztavit a materiál by se mohl použít například na zhotovení sochy bývalých prezidentů Tomáše Garrigue Masaryka nebo Václava Havla.

Dolejšova interpelace mířila na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a týkala se řešení eskalace česko-ruských vztahů. Petříček označil vztahy za špatné. "Místo emocí ve veřejném prostoru by měla probíhat diplomatická jednání," uvedl. Připomněl, že Česko navrhlo Rusku konzultace, stále jsou podle něho ve stadiu příprav. Podle člena zahraničního výboru Lipavského ale Rusko nespolupracuje ani na přípravách a příliš o konzultace nestojí.

Související

Více souvisejících

Jakub Michálek (Pirátská strana) Leo Luzar (KSČM) maršál Koněv Osvobození Česká pirátská strana KSČM Poslanecká sněmovna Jan Lipavský

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 4 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval

Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně varoval Slovensko a Maďarsko, že pokud budou nadále vybočovat ze společného směřování Evropské unie, může dojít až k pozastavení evropských fondů. Na pondělním fóru WDR Europaforum podle agentury Bloomberg uvedl, že Unie má k dispozici nástroje, jak reagovat na porušování zásad právního státu, včetně zastavení finanční podpory.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy