KOMENTÁŘ | Babiš se zmohl jen na fráze. Lidem nedal naději ani plán

KOMENTÁŘ – Pasoval se jen do role ustaraného otce, který se však zaštítil lavinou obyčejných frází. Premiér Andrej Babiš ve svém novoroční projevu nenastínil žádné řešení, jak hodlá zemi vyvést z koronavirové krize. Ministerský předseda nepůsobil vůbec státnicky, postrádal autoritu a národu nepřinesl žádnou naději. V jeho rétorice nebyla ani stopa charismatu. Navíc zcela ignoroval, že České republika si na Nový rok připomíná 28. výročí vzniku státu. Absentovala tak jakákoli historická bilance.

V jeho tónu byla znát neupřímnost. Premiér Andrej Babiš se sice v novoročním projevu snažil hrát empatického politika, ale realita je taková, že jeho vláda se k mnohým během koronavirové krize otočila zády a nechala je napospas krutého osudu. Když hovořil o podnikatelích a živnostnících, kteří kvůli covidu-19 museli zavřít a vyjadřoval jim lítost, mnohým zkazil sváteční večer.

Kompenzační bonusy jsou nedostatečné, a tak mnoho OSVČ ještě před silvestrovskou půlnocí dávno ukončily svoji živnost. A to přesto, že soukromníkům stále ještě v uších zní prosincový slib Babišova kabinetu o stoprocentní náhradě, která se však nekoná. Zřejmě šlo jen o příspěvek do silvestrovského veselí, které však už definitivně odeznělo.

Babiš musel nazdvihnout i armádu, které na oko za její obětavost a pomoc během pandemie děkoval, ale když si měl vybrat mezi ní a komunisty, tak ji neváhal podrazit. Neváhal jí z rozpočtu vzít 10 miliard korun, které doslova vyhandloval za podporu bolševiků, kteří mu na oplátku podpořili strašidelný státní rozpočet. A nyní před televizní kamerou teatrálně vojákům vyjadřuje vděk. Generálům muselo poděkování vlastně znít hanlivě, když se nemohou vyzbrojit moderní technikou a nedostatek financí jistě ovlivní i zahraniční bojové mise.

Jeho kabinet se otáčí zády i k celé veřejnosti. V době, kdy pandemie opět nabírá na síle a denní počet nakažených bohužel trhá rekordy, se z jeho týmu nenašel nikdo, aby národ uklidnil. Ministr zdravotnictví Jan Blatný mlčí a pouze vzkázal, že se nárůst čekal. Lidé jsou však už vyčerpaní, kromě existenčních starostí začínají mít i vážné psychické problémy. Bohužel Strakova akademie v současné době nedisponuje žádným ministrem, který by měl autoritu a v sobě kus sociálního cítění. Selhal i prezident Miloš Zeman, a proto tiše můžeme závidět sousedním Slovákům či Němcům, jejichž lídři umějí do svých rétorik vtěsnat duši a porozumění. Z úst tuzemských politiků vyvěrá jen chlad, zima a fráze. Andrej Babiš je toho zářným důkazem, což předvedl v novoročním projevu.

Premiér nepřizná, že národ do marasmu zatáhl on

Proslov naprosto postrádal jakoukoli státnost i gradaci. Premiér zopakoval vše, co už je dokonale známé. Sice se za komplikace omlouval, ale nedokázal chlapsky přiznat, že to byl právě on, kdo dostal národ do marasmu. Alibisticky zmínil, že nyní je těžké říci, jakým odborníkům v souvislosti s epidemiologickými opatřeními měla vláda naslouchat. Voliči, kteří mají dobrou paměť, si dobře vzpomenou, jak Babiš shodil v srpnu ze stolu návrh tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který chtěl zavést nošení roušek na veřejnosti. Jasně tehdy naznačil, že takový návrh se mu vůbec nelíbí. Bylo totiž před krajskými a senátními volbami, a tak se muselo hledět, aby hnutí ANO nepřišlo o preference. Proto tesknivá mluva o lidech, kteří infekci podlehli, není z Babišových úst vůbec na místě. Raději by na uvedené téma měl mlčet, alespoň by nepůsobil tak trapně a nejitřil duše pozůstalých.

Šéf vlády opět prokázal, že není schopen zemi z krize vyvést. V projevu nenastínil žádný konkrétní plán, nedal lidem naději. Neřekl, jak bude probíhat očkování, kdo a kdy vlastně přijde na řadu. To jsou věci, které zemi a její obyvatele nyní nejvíce zajímají. Všichni se už přesvědčili, že covid-19 opravdu není žádná chřipečka a všem jde o zdraví i o životy. Místo konstruktivní mluvy Babiš zvolil chaos a zmatek, kterým se jeho vládnutí v posledních měsících vyznačuje a pro tým ze Strakovy akademie je tak typické.

Je jasné, že pokud Andrej Babiš se svými ministry skutečně nezačne makat, čekají nás velká dramata. I Češi, kteří jsou proslulí svou holubičí povahou, mají svůj limit. Podnikatelé nemají daleko k občanským nepokojům a celostátní rebelii. Stát jim dal najevo, že je k nim lhostejný a jediné, co umí, je vytahovat represe. Ty do demokracie nepatří, pan premiér by si měl uvědomit, že čas pokročil a doba, kdy k autoritě stačila rudá stranická knížka KSČ či přátelství s StB, už naštěstí pominula.

Většině národa je totiž jasné, že Babiš není schopen své sliby splnit a na jeho PR už jsou občané alergičtí. S každým dnem, kdy pandemie zemi dusí, se jeho neschopnost projevuje a zvětšuje. Lídrem se člověk nestává tím, že zvyšuje na ostatní hlas anebo je zastrašuje zakleknutím. Koronavirová pandemie ukázala, že Babiš není žádný vrcholný manažer, ale obyčejný zmatkář.

Hovořit o seniorech jako o babičkách a dědečcích je z úst premiéra země nepatřičné. Mnozí z nich jsou moudří lidé, kterým takto familiérní označení vadí. Jsou to staré dámy a gentlemani. Babiš by se tak dobře vyjímal v Menzlově komedii Vesničko má středisková, kdy se postava, kterou hrál Zdeněk Svěrák, dozvěděla, že i doba se na obci změnila a občané se na ní oslovují už jinak. Mimochodem řada důchodců by Babiše za vnuka nechtěla, když je má za babičky a dědečky, byť jim věnoval pětitisícové rouškovné.

Neomluvitelné je, že v den, kdy si Česká republika připomíná 28. výročí svého vzniku, tuto historii premiér vůbec nezmíní. Je to zarážející a dokazuje to, že Babiš se do dějin nikdy jako státník nezapíše. Mluvit o skutečných hodnotách zřejmě žádné PR body nepřináší. Trochu úcty by si však země, které vládnete, jistě zasloužila, pane premiére.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš novoroční projev

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy