KOMENTÁŘ | Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází konečně pan Rozvážný

KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se už osm měsíců zmítá v koronavirovém chaosu, mohl vnést řád a koncepčnost. Dětský hematolog se po uvedení do funkce oprostil od oslnivých prohlášení, jak s covidem-19 zatočí a co hned udělá. Už svou rétorikou i přístupem zastínil své předchůdce. Ve srovnání s vyjukaným Adamem Vojtěchem a rozkazovačným plukovníkem Romanem Prymulou působí jako zázrak.

Obestíralo jej tajemno, vzbuzoval rozpaky, zda bude vůbec schopen komunikovat, neboť až do svého jmenování odmítal kontakt s médii. Stačila jediná tisková konference a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný ohromil, byť nenastínil jedinou svoji vizi. A možná právě tím si získal pozornost. Je patrné, že se odmítá unáhlit anebo ještě více nervovat vystresovaný národ, který úpí pod koronavirovou pandemií. Zdá se, že po Vojtěchovi a Prymulovi přichází na scénu pan Rozvážný.

Predikce o dalších restrikcích či vysílání jiné porce strachu jsou mu snad cizí. Dětský pediatr pochopil, že mluvou plnou rozkazů a sankcí si národ nenakloní. Armádních befelů už mají lidé od nočního restauratéra a čerstvě vyznamenaného Romana Prymuly až po krk. Slova o tom, že je na čase změnit pocit strachu v respekt, musela působit jako z jiné galaxie. Blatný vycítil, že je nutné sáhnout po psychologii, kterou jako pediatr jistě dokonale ovládá.

Ano, covid-19 je závažnou, smrtelnou chorobou, ale neustálým strašením ji neporazíme. Od bývalého náměstka ředitele Fakultní nemocnice Brno se možná i dočkáme vysvětlení, proč daná opatření zavádí, pokud se pro ně rozhodne. A co od nich můžeme čekat. Za celých osm měsíců takový přístup lidem chyběl. Komunikací, která se ještě ráno zdála, že bude největším problémem docenta Blatného, může nakonec sehrát klíčovou roli v boji s covidem-19.

I když je budoucnost stále silně nejistá, lidé už nyní mohou očekávat, že zmatečným příkazům je konec. Už bylo na čase, protože nikdo nemohl chovat respekt k ministrům, kteří ve čtvrtek vyhlásí opatření, aby ještě odpoledne oznámili, že v pátek k nim přibydou další a v pondělí začala platit jiná. Takové chování koneckonců Blatný vyloučil už při prvním veřejném projevu, při němž se prezentoval jako klidná síla.

Ačkoli žurnalisté jej zasypali lavinou dotazů, co hodlá učinit, jel si ve svém módu. Odmítl zbrklost, která byla doménou Vojtěcha i Prymuly, a odvětil, že se musí s novým týmem sejít a vše promyslet. Prokázal, že si za svými názory stojí a nemění je podle toho, jak se kdo zakaboní. Zopakoval, že koronavirus je formou těžší chřipky, neboť virus patří do stejné skupiny. Musel vytušit, že tisku se jeho jarní postoj nepozdává. Přesto nezakličkoval a svoji tezi rázně zopakoval.

Prozrazený vyšehradský flám může zvrátit boj proti covidu-19

Sympatie si získal i odmítnutím represivního slova přitvrzování, jemuž se nelíbí. Jako zjevení působily i momenty, kdy za každý položený dotaz poděkoval. Ve vládě, která si libuje v aroganci a vzájemně se uráží, zdravím paní ministryni Maláčovou, se jedná vskutku o vzácný jev. Že by ještě slušnost měla v sobecké společnosti přece jen nějaké místo či význam?

Prezident Miloš Zeman při uvádění nového člena vlády zmínil, že se občas zázraky stávají. Samozřejmě je předčasné tvrdit, že jeden z nich se jmenováním Jana Blatného stal. Je ale znát, že lidé mohou alespoň trochu uvěřit někomu z kabinetu Andreje Babiše, který působí jako soubor amatérů a chaotiků.

A ministerský předseda se musí smířit s tím, že do jeho souboru přichází opravdová osobnost, která si jako nepolitik nenechá do své práce mluvit. Rozhodně ne žádný kývač, pro něhož by byly primární předvolební preference šéfa kabinetu.  Představa, že by Babiš na docenta Blatného před veřejností řval, ať řekne jméno lékařky, jež se po odběru pacientových vzorků měla ocitnout v karanténě, se podobá románům sci-fi, jimiž se proslavil spisovatel Ludvík Souček.

Je jasné, že vše, pro co se ministr Blatný rozhodne, nemusí být kvitováno s nadšením, není psáno, že ve své misi uspěje. Začátek se mu však jednoznačně vydařil. Koneckonců každý člověk, který se chová slušně, hulvátské chování je mu cizí, nenechá si do své práce mluvit a má v sobě kousek empatičnosti, pak musí členy vlády automaticky zastínit. Je docela možné, že prozrazený vyšehradský flám plukovníka Prymuly, po němž musel abdikovat, byl jednou z nejlepších zpráv, které se republice za posledních osm měsíců dostalo. Třeba přispěje k tomu, že boj proti covidu-19 nabere jiný kurz.

Související

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých Komentář

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

Více souvisejících

komentář Jan Blatný ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR Roman Prymula (epidemiolog) Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy