KOMENTÁŘ | Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází konečně pan Rozvážný

KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se už osm měsíců zmítá v koronavirovém chaosu, mohl vnést řád a koncepčnost. Dětský hematolog se po uvedení do funkce oprostil od oslnivých prohlášení, jak s covidem-19 zatočí a co hned udělá. Už svou rétorikou i přístupem zastínil své předchůdce. Ve srovnání s vyjukaným Adamem Vojtěchem a rozkazovačným plukovníkem Romanem Prymulou působí jako zázrak.

Obestíralo jej tajemno, vzbuzoval rozpaky, zda bude vůbec schopen komunikovat, neboť až do svého jmenování odmítal kontakt s médii. Stačila jediná tisková konference a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný ohromil, byť nenastínil jedinou svoji vizi. A možná právě tím si získal pozornost. Je patrné, že se odmítá unáhlit anebo ještě více nervovat vystresovaný národ, který úpí pod koronavirovou pandemií. Zdá se, že po Vojtěchovi a Prymulovi přichází na scénu pan Rozvážný.

Predikce o dalších restrikcích či vysílání jiné porce strachu jsou mu snad cizí. Dětský pediatr pochopil, že mluvou plnou rozkazů a sankcí si národ nenakloní. Armádních befelů už mají lidé od nočního restauratéra a čerstvě vyznamenaného Romana Prymuly až po krk. Slova o tom, že je na čase změnit pocit strachu v respekt, musela působit jako z jiné galaxie. Blatný vycítil, že je nutné sáhnout po psychologii, kterou jako pediatr jistě dokonale ovládá.

Ano, covid-19 je závažnou, smrtelnou chorobou, ale neustálým strašením ji neporazíme. Od bývalého náměstka ředitele Fakultní nemocnice Brno se možná i dočkáme vysvětlení, proč daná opatření zavádí, pokud se pro ně rozhodne. A co od nich můžeme čekat. Za celých osm měsíců takový přístup lidem chyběl. Komunikací, která se ještě ráno zdála, že bude největším problémem docenta Blatného, může nakonec sehrát klíčovou roli v boji s covidem-19.

I když je budoucnost stále silně nejistá, lidé už nyní mohou očekávat, že zmatečným příkazům je konec. Už bylo na čase, protože nikdo nemohl chovat respekt k ministrům, kteří ve čtvrtek vyhlásí opatření, aby ještě odpoledne oznámili, že v pátek k nim přibydou další a v pondělí začala platit jiná. Takové chování koneckonců Blatný vyloučil už při prvním veřejném projevu, při němž se prezentoval jako klidná síla.

Ačkoli žurnalisté jej zasypali lavinou dotazů, co hodlá učinit, jel si ve svém módu. Odmítl zbrklost, která byla doménou Vojtěcha i Prymuly, a odvětil, že se musí s novým týmem sejít a vše promyslet. Prokázal, že si za svými názory stojí a nemění je podle toho, jak se kdo zakaboní. Zopakoval, že koronavirus je formou těžší chřipky, neboť virus patří do stejné skupiny. Musel vytušit, že tisku se jeho jarní postoj nepozdává. Přesto nezakličkoval a svoji tezi rázně zopakoval.

Prozrazený vyšehradský flám může zvrátit boj proti covidu-19

Sympatie si získal i odmítnutím represivního slova přitvrzování, jemuž se nelíbí. Jako zjevení působily i momenty, kdy za každý položený dotaz poděkoval. Ve vládě, která si libuje v aroganci a vzájemně se uráží, zdravím paní ministryni Maláčovou, se jedná vskutku o vzácný jev. Že by ještě slušnost měla v sobecké společnosti přece jen nějaké místo či význam?

Prezident Miloš Zeman při uvádění nového člena vlády zmínil, že se občas zázraky stávají. Samozřejmě je předčasné tvrdit, že jeden z nich se jmenováním Jana Blatného stal. Je ale znát, že lidé mohou alespoň trochu uvěřit někomu z kabinetu Andreje Babiše, který působí jako soubor amatérů a chaotiků.

A ministerský předseda se musí smířit s tím, že do jeho souboru přichází opravdová osobnost, která si jako nepolitik nenechá do své práce mluvit. Rozhodně ne žádný kývač, pro něhož by byly primární předvolební preference šéfa kabinetu.  Představa, že by Babiš na docenta Blatného před veřejností řval, ať řekne jméno lékařky, jež se po odběru pacientových vzorků měla ocitnout v karanténě, se podobá románům sci-fi, jimiž se proslavil spisovatel Ludvík Souček.

Je jasné, že vše, pro co se ministr Blatný rozhodne, nemusí být kvitováno s nadšením, není psáno, že ve své misi uspěje. Začátek se mu však jednoznačně vydařil. Koneckonců každý člověk, který se chová slušně, hulvátské chování je mu cizí, nenechá si do své práce mluvit a má v sobě kousek empatičnosti, pak musí členy vlády automaticky zastínit. Je docela možné, že prozrazený vyšehradský flám plukovníka Prymuly, po němž musel abdikovat, byl jednou z nejlepších zpráv, které se republice za posledních osm měsíců dostalo. Třeba přispěje k tomu, že boj proti covidu-19 nabere jiný kurz.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Jan Blatný ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR Roman Prymula (epidemiolog) Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 54 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy