KOMENTÁŘ | Zeman v den výročí zapomněl na hrdiny 28. října, zatleskat se nedá ani premiérovi

KOMENTÁŘ – Jeho rétorika působila bez jiskry, chyběla mu státnost. Projev prezidenta Miloše Zemana působil prázdně a byl naprosto bez pointy. Hlava státu sice vystoupila v den výročí založení Československa, ale o odkazu 28. října se detailně nezmínila. Nejvyšší ústavní činitel se ani jmenovitě nepozastavil nad Masarykem, Benešem či Štefánikem, bez kterých bychom neměli svoji identitu. Pouze neurčitě hovořil o osobnostech, které tvoří dějiny. Což je v tento den málo. Zatleskat se nedá ani premiéru Andreji Babišovi.

Jednoznačně zůstal za očekáváním. Prezident Miloš Zeman se ve večerním projevu k 28. říjnu sice snažil být umírněný, přesto nedokázal být nad věcí. Naznačil, že vyznamenává lidi, kteří v životě dosáhli vysokých met, ale nelíbí se mu, když se někdo vymezí proti jeho výběru. Kritiky pak označil za jedince, kteří špiní práci jiných. Neodpustil si příměr zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, že s domovnicí se nehádá. V den založení Československa by spíše mluvě hlavy státu měla vévodit noblesa a nikoli lidové vyjadřování.

Národ, který nyní úpí pod koronavirovou krizí, si nezaslouží, aby byl rozdělován. Zeman, který by za normálních okolností předával na Pražském hradě státní vyznamenání, ale koronavirová pandemie večer stornovala, by měl 28. října sjednocovat a působit státnicky. Zmínka o domovnici působí nepatřičně. Přitom se k výročí nabízelo plno témat, jak složit poklonu všem těm, kteří se vrhli do obrovské nejistoty, když na troskách monarchie vybudovali hrdý společný stát.

Bohužel nezmínil statečnost těch, kteří v dobách komunistické totality hájili odkaz Tomáše Masaryka a hlásili se k němu i pod úderem pendreků a proudem vodních děl. Nebáli se na protibolševických demonstrací v roce 1988 a 1989 říci svůj názor a dodali tak odvahu ostatním, aby o necelé tři týdny při Sametové revoluci svrhli nenáviděný komunismus. I v tomto se ukrývá obrovská síla 28. října, která však z úst Miloše Zemana zůstala zamlčena.

Prezident sice ocenil význam osobnosti a řekl, že si ocenění zaslouží i obyčejní lidé, o nichž se neví. Je dobře, když nejvyšší reprezentant ocení své občany, ale není to tak dlouho, co se jim vysmíval a tvrdil, ať neschopní podnikatelé zkrachují a umělci ať vyhladoví, protože s prázdným žaludkem vždy vytvořili svá nejlepší díla. V této pasáži si dost protiřečil. Byl to právě před měsícem prezident, který pošpinil práci schopných podnikatelů, živnostníků a umělců, o nichž se v době, kdy díky pandemii nemohou vydělávat, vyjádřil tak hanlivě.

V projevu rovněž Zeman opomenul vyjádřit se k současné koronavirové pandemii, aby podpořil národ. Říci, že před čtrnácti dny se o situaci zmínil a vzpomněl, že navrhl pokutovat občany, kteří restrikce nedodržují, je opravdu málo. Zvláště, když se vše mění z hodiny na hodinu.

Hlava státu nezmínila, jak je současný čas náročný na psychiku, jak to odpoledne uvedl premiér Andrej Babiš. I když svou rétorikou jasně předčil unaveného Zemana, nedá se ani ministerskému předsedovi zatleskat. Kdyby na sklonku léta nekladl důraz na předvolební preference a přistoupil by k restrikcím, nemusel by nyní děkovat lékařům, sestrám, učitelům za jejich výjimečné výkony, protože všichni by teď možná pracovali v normálních podmínkách. Je nutné zmínit, že to byl právě on, kdo se v létě nechoval příkladně, když odcestoval na dovolenou do Řecka, zatímco po ostatních žádal, aby volno trávili v domovině. Proto se Babišovi nedá věřit, a to ani v momentě, kdy se snaží být lidský a vyzývá k objímání blízkých.

Šéfovi vlády už prostě nejde důvěřovat, a to ani ve chvíli, když hovoří o dějinách. Je sice sympatické, že oproti Zemanovi si v tříminutovém proslovu vzpomněl na Masaryka, ale v podání člověka, který se zapletl s StB, zní vzdávání holdu prvnímu československému prezidentovi dost falešně a podivně. Byla to právě KSČ, jejímž byl Babiš členem, která se snažila o naprosté vygumování persony, jakou byl Masaryk. Byli to komunisté, kteří na protibolševických demonstracích mlátili lidi, kteří přišli oslavovat Masaryka a první republiku.

28. říjen 2020 se nemohl kvůli koronaviru navléci do obvyklého svátečního hávu. Lidé navíc nemají náladu ani slavit, když jim umírají milovaní. A mnozí si uvědomují, že vše mohlo být jinak, kdyby se neupřednostňovaly volby před dalšími restrikcemi, které mohly současnému maléru zabránit. Bylo by proto dobré, aby se premiér upozadil a nedráždil alespoň na vznik Československa nejistý národ, který si přetvářku nezaslouží. 

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Andrej Babiš

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy