KOMENTÁŘ | Zeman v den výročí zapomněl na hrdiny 28. října, zatleskat se nedá ani premiérovi

KOMENTÁŘ – Jeho rétorika působila bez jiskry, chyběla mu státnost. Projev prezidenta Miloše Zemana působil prázdně a byl naprosto bez pointy. Hlava státu sice vystoupila v den výročí založení Československa, ale o odkazu 28. října se detailně nezmínila. Nejvyšší ústavní činitel se ani jmenovitě nepozastavil nad Masarykem, Benešem či Štefánikem, bez kterých bychom neměli svoji identitu. Pouze neurčitě hovořil o osobnostech, které tvoří dějiny. Což je v tento den málo. Zatleskat se nedá ani premiéru Andreji Babišovi.

Jednoznačně zůstal za očekáváním. Prezident Miloš Zeman se ve večerním projevu k 28. říjnu sice snažil být umírněný, přesto nedokázal být nad věcí. Naznačil, že vyznamenává lidi, kteří v životě dosáhli vysokých met, ale nelíbí se mu, když se někdo vymezí proti jeho výběru. Kritiky pak označil za jedince, kteří špiní práci jiných. Neodpustil si příměr zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, že s domovnicí se nehádá. V den založení Československa by spíše mluvě hlavy státu měla vévodit noblesa a nikoli lidové vyjadřování.

Národ, který nyní úpí pod koronavirovou krizí, si nezaslouží, aby byl rozdělován. Zeman, který by za normálních okolností předával na Pražském hradě státní vyznamenání, ale koronavirová pandemie večer stornovala, by měl 28. října sjednocovat a působit státnicky. Zmínka o domovnici působí nepatřičně. Přitom se k výročí nabízelo plno témat, jak složit poklonu všem těm, kteří se vrhli do obrovské nejistoty, když na troskách monarchie vybudovali hrdý společný stát.

Bohužel nezmínil statečnost těch, kteří v dobách komunistické totality hájili odkaz Tomáše Masaryka a hlásili se k němu i pod úderem pendreků a proudem vodních děl. Nebáli se na protibolševických demonstrací v roce 1988 a 1989 říci svůj názor a dodali tak odvahu ostatním, aby o necelé tři týdny při Sametové revoluci svrhli nenáviděný komunismus. I v tomto se ukrývá obrovská síla 28. října, která však z úst Miloše Zemana zůstala zamlčena.

Prezident sice ocenil význam osobnosti a řekl, že si ocenění zaslouží i obyčejní lidé, o nichž se neví. Je dobře, když nejvyšší reprezentant ocení své občany, ale není to tak dlouho, co se jim vysmíval a tvrdil, ať neschopní podnikatelé zkrachují a umělci ať vyhladoví, protože s prázdným žaludkem vždy vytvořili svá nejlepší díla. V této pasáži si dost protiřečil. Byl to právě před měsícem prezident, který pošpinil práci schopných podnikatelů, živnostníků a umělců, o nichž se v době, kdy díky pandemii nemohou vydělávat, vyjádřil tak hanlivě.

V projevu rovněž Zeman opomenul vyjádřit se k současné koronavirové pandemii, aby podpořil národ. Říci, že před čtrnácti dny se o situaci zmínil a vzpomněl, že navrhl pokutovat občany, kteří restrikce nedodržují, je opravdu málo. Zvláště, když se vše mění z hodiny na hodinu.

Hlava státu nezmínila, jak je současný čas náročný na psychiku, jak to odpoledne uvedl premiér Andrej Babiš. I když svou rétorikou jasně předčil unaveného Zemana, nedá se ani ministerskému předsedovi zatleskat. Kdyby na sklonku léta nekladl důraz na předvolební preference a přistoupil by k restrikcím, nemusel by nyní děkovat lékařům, sestrám, učitelům za jejich výjimečné výkony, protože všichni by teď možná pracovali v normálních podmínkách. Je nutné zmínit, že to byl právě on, kdo se v létě nechoval příkladně, když odcestoval na dovolenou do Řecka, zatímco po ostatních žádal, aby volno trávili v domovině. Proto se Babišovi nedá věřit, a to ani v momentě, kdy se snaží být lidský a vyzývá k objímání blízkých.

Šéfovi vlády už prostě nejde důvěřovat, a to ani ve chvíli, když hovoří o dějinách. Je sice sympatické, že oproti Zemanovi si v tříminutovém proslovu vzpomněl na Masaryka, ale v podání člověka, který se zapletl s StB, zní vzdávání holdu prvnímu československému prezidentovi dost falešně a podivně. Byla to právě KSČ, jejímž byl Babiš členem, která se snažila o naprosté vygumování persony, jakou byl Masaryk. Byli to komunisté, kteří na protibolševických demonstracích mlátili lidi, kteří přišli oslavovat Masaryka a první republiku.

28. říjen 2020 se nemohl kvůli koronaviru navléci do obvyklého svátečního hávu. Lidé navíc nemají náladu ani slavit, když jim umírají milovaní. A mnozí si uvědomují, že vše mohlo být jinak, kdyby se neupřednostňovaly volby před dalšími restrikcemi, které mohly současnému maléru zabránit. Bylo by proto dobré, aby se premiér upozadil a nedráždil alespoň na vznik Československa nejistý národ, který si přetvářku nezaslouží. 

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy