KOMENTÁŘ | Zeman v den výročí zapomněl na hrdiny 28. října, zatleskat se nedá ani premiérovi

KOMENTÁŘ – Jeho rétorika působila bez jiskry, chyběla mu státnost. Projev prezidenta Miloše Zemana působil prázdně a byl naprosto bez pointy. Hlava státu sice vystoupila v den výročí založení Československa, ale o odkazu 28. října se detailně nezmínila. Nejvyšší ústavní činitel se ani jmenovitě nepozastavil nad Masarykem, Benešem či Štefánikem, bez kterých bychom neměli svoji identitu. Pouze neurčitě hovořil o osobnostech, které tvoří dějiny. Což je v tento den málo. Zatleskat se nedá ani premiéru Andreji Babišovi.

Jednoznačně zůstal za očekáváním. Prezident Miloš Zeman se ve večerním projevu k 28. říjnu sice snažil být umírněný, přesto nedokázal být nad věcí. Naznačil, že vyznamenává lidi, kteří v životě dosáhli vysokých met, ale nelíbí se mu, když se někdo vymezí proti jeho výběru. Kritiky pak označil za jedince, kteří špiní práci jiných. Neodpustil si příměr zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, že s domovnicí se nehádá. V den založení Československa by spíše mluvě hlavy státu měla vévodit noblesa a nikoli lidové vyjadřování.

Národ, který nyní úpí pod koronavirovou krizí, si nezaslouží, aby byl rozdělován. Zeman, který by za normálních okolností předával na Pražském hradě státní vyznamenání, ale koronavirová pandemie večer stornovala, by měl 28. října sjednocovat a působit státnicky. Zmínka o domovnici působí nepatřičně. Přitom se k výročí nabízelo plno témat, jak složit poklonu všem těm, kteří se vrhli do obrovské nejistoty, když na troskách monarchie vybudovali hrdý společný stát.

Bohužel nezmínil statečnost těch, kteří v dobách komunistické totality hájili odkaz Tomáše Masaryka a hlásili se k němu i pod úderem pendreků a proudem vodních děl. Nebáli se na protibolševických demonstrací v roce 1988 a 1989 říci svůj názor a dodali tak odvahu ostatním, aby o necelé tři týdny při Sametové revoluci svrhli nenáviděný komunismus. I v tomto se ukrývá obrovská síla 28. října, která však z úst Miloše Zemana zůstala zamlčena.

Prezident sice ocenil význam osobnosti a řekl, že si ocenění zaslouží i obyčejní lidé, o nichž se neví. Je dobře, když nejvyšší reprezentant ocení své občany, ale není to tak dlouho, co se jim vysmíval a tvrdil, ať neschopní podnikatelé zkrachují a umělci ať vyhladoví, protože s prázdným žaludkem vždy vytvořili svá nejlepší díla. V této pasáži si dost protiřečil. Byl to právě před měsícem prezident, který pošpinil práci schopných podnikatelů, živnostníků a umělců, o nichž se v době, kdy díky pandemii nemohou vydělávat, vyjádřil tak hanlivě.

V projevu rovněž Zeman opomenul vyjádřit se k současné koronavirové pandemii, aby podpořil národ. Říci, že před čtrnácti dny se o situaci zmínil a vzpomněl, že navrhl pokutovat občany, kteří restrikce nedodržují, je opravdu málo. Zvláště, když se vše mění z hodiny na hodinu.

Hlava státu nezmínila, jak je současný čas náročný na psychiku, jak to odpoledne uvedl premiér Andrej Babiš. I když svou rétorikou jasně předčil unaveného Zemana, nedá se ani ministerskému předsedovi zatleskat. Kdyby na sklonku léta nekladl důraz na předvolební preference a přistoupil by k restrikcím, nemusel by nyní děkovat lékařům, sestrám, učitelům za jejich výjimečné výkony, protože všichni by teď možná pracovali v normálních podmínkách. Je nutné zmínit, že to byl právě on, kdo se v létě nechoval příkladně, když odcestoval na dovolenou do Řecka, zatímco po ostatních žádal, aby volno trávili v domovině. Proto se Babišovi nedá věřit, a to ani v momentě, kdy se snaží být lidský a vyzývá k objímání blízkých.

Šéfovi vlády už prostě nejde důvěřovat, a to ani ve chvíli, když hovoří o dějinách. Je sice sympatické, že oproti Zemanovi si v tříminutovém proslovu vzpomněl na Masaryka, ale v podání člověka, který se zapletl s StB, zní vzdávání holdu prvnímu československému prezidentovi dost falešně a podivně. Byla to právě KSČ, jejímž byl Babiš členem, která se snažila o naprosté vygumování persony, jakou byl Masaryk. Byli to komunisté, kteří na protibolševických demonstracích mlátili lidi, kteří přišli oslavovat Masaryka a první republiku.

28. říjen 2020 se nemohl kvůli koronaviru navléci do obvyklého svátečního hávu. Lidé navíc nemají náladu ani slavit, když jim umírají milovaní. A mnozí si uvědomují, že vše mohlo být jinak, kdyby se neupřednostňovaly volby před dalšími restrikcemi, které mohly současnému maléru zabránit. Bylo by proto dobré, aby se premiér upozadil a nedráždil alespoň na vznik Československa nejistý národ, který si přetvářku nezaslouží. 

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Miloš Zeman 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy