KOMENTÁŘ – Pokusil se být sjednotitelem, zkusil si roli pokorného státníka. Přesto v jeho projevu zazněl falešný tón. Prezident Miloš Zeman v pátečním večerním projevu apeloval, aby národ v době sílící koronavirové pandemie dodržoval restrikční opatření, která mají zmírnit šíření nákazy. Hlava státu nabádá lid k rozumnosti, přitom nejvyšší ústavní činitel ji nemá, když 28. října chce pořádat slavnostní ceremoniál k výročí vzniku státu. Některým navíc ještě v uších rezonuje poznámka o neschopných podnikatelích či hladových umělcích.
Oblíbenou jedovatou rétoriku mimořádně odložil. Nikoho tentokrát slovně neosočoval, neironizoval či nezesměšňoval. Prezident Miloš Zeman v pátečním televizním projevu nalezl sjednocující tón, který z Pražského hradu jmenováním současné hlavy státu téměř vymizel.
Slova nejvyššího ústavního činitele však nemají velkou váhu. Národ přece nemůže věřit člověku, který sice horečně vybízí k dodržování restrikčních opatření, když je však sám stoprocentně nerespektuje. Jinak by nemohl v době karantény, kdy se nesmí shromáždit více než šest osob ve vnitřních prostorech, tvrdošíjně trvat, že chce 28. října předávat státní vyznamenání ve Vladislavském sále. Zřejmě si na slavnostní ceremoniál vymůže výjimku.
Proto se Zeman ani po pátečním projevu nemůže těšit autoritě i respektu, který stejně během sedmi let zcela pozbyl. Pokud by chtěl jít příkladem, musel by tradiční večer zcela oželet. Koronavirus číhá všude a žádná výjimka nezařídí, že by zrovna ve Vladislavském sále nezaútočil, a to zvláště, když vyznamenání přebírají starší významní lidé, kteří patří do nejrizikovější, tedy nejnáchylnější skupině, pro níž případné onemocnění covidem-19 znamená velké komplikace.
Výzva, aby ministr vnitra Jan Hamáček bděl nad tím, aby policisté pokutovali ty, kteří nenosí roušky či nerespektují restrikce, zní ze Zemanových úst ironicky. Pane prezidente, pokud vy se chcete shromažďovat v době, kdy ostatní nesmí, a pokud tak učiní, čeká je úřední popotahování, nemáte nejmenší právo morálně kázat. Škoda, že jste ve svém projevu nezmínil, kdo za současnou koronavirovou šlamastyku může. Ano, je to váš oblíbený premiér Andrej Babiš, který na sklonku léta odmítal uplatnit restrikční opatření, a to kvůli tomu, aby neutrpěly jeho předvolební preference.
Hlava státu se sice snažila nikoho nenapadat. Tedy kromě skupiny lékařů jako je kardiochirurg Jan Pirk či stomatolog Roman Šmucler, která na počátku měsíce žádala zrušit drakonická opatření. Přesto se v klidné rétorice mnohým vybavil týden starý rozhovor. V něm Zeman pohrdal krachujícími živnostníky i umělci a nedbal na skutečnost, že když mají majitelé kvůli koronavirové pandemii uzavřené provozovny, kina, divadla, je nemožné, aby se uživili. Je zapotřebí si uvědomit, že o veškeré úspory přišli už na jaře, kdy se do země zakousla první vlna infekce.
Kritici hlavě státu neodpustí ani v těžkých časech
Ani snaha o státnický projev nevygumovala bolestnou vzpomínku na vyjádření o neschopných podnikatelích či o umělcích, kteří mají vyhladovět, protože kumštýři s prázdným žaludkem vytvořili nejlepší díla pokaždé, když neměli na jídlo. Ironizovat lidi, kteří jsou na mizině, je nepřijatelné, zvláště když hradní rozpočet dostane finanční injekci z vládní rozpočtové rezervy ve výši 215 milionů korun.
I když se Zeman snažil vžít do role sjednotitele, málokdo mu uvěřil, že proměna nebyla hraná. Vždyť prezident, který adoruje totalitní režimy potlačující svobodu jako je tomu v Rusku či Číně, anebo se nedokáže zastat pražských komunálních politiků pronásledovaných Rusy, nebudí dojem důvěryhodného či objektivního státníka. Navíc jej ani nezarazilo, že politici museli mít policejní ochranu. Tak silné nebezpečí jim totiž hrozilo, šlo jim o životy.
Sílící koronavirová pandemie možná vylekala i jindy ironizujícího Zemana, který si díky ní zkusil roli pokorného panovníka. Rozhodně však nezapůsobil na národ, který permanentně rozeštvává. Jeden projev nemůže z Hradu vymýtit aroganci, sarkasmus i zlou rétoriku, která se zde zabydlela. Pane prezidente, musíte se smířit s tím, že část národa má dobrou paměť a neodpustí vám, byť těžká doba nahrává k soudržnosti. Mnoho lidí vás totiž nepovažuje za svého prezident, kterého by si vážili a v době temna k němu vzhlíželi jako autoritě. Zmíněné období jste promrhal, je už nenávratně pryč.
Související

Události Petra Nutila: Vyčerpaný rozpočet a výdaje urvané ze řetězu, manželství pro všechny a útočící kosatky

Stát pořád neumí (nebo nemá chuť) jednoduše komunikovat s lidmi
komentář , Miloš Zeman , státní vyznamenání , Roman Šmucler , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu , Jan Pirk , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Události Petra Nutila: Vyčerpaný rozpočet a výdaje urvané ze řetězu, manželství pro všechny a útočící kosatky
před 53 minutami

Pokud chcete jednat, nečekejte, až vás zlikvidují silou. Uvnitř Ruska dojde k výbuchu, řekl Zelenskyj
před 2 hodinami

Belgický premiér po pádu z kola omdlel, převezli ho do nemocnice
před 2 hodinami

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu, podle Středuly je zásadní cena pro spotřebitele
Aktualizováno před 2 hodinami

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér
před 3 hodinami

Katastrofální nehoda se stovkami mrtvých. Úřady už vědí, proč vlaky v Indii vykolejily
před 5 hodinami

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev
před 6 hodinami

Ze Súdánu prchají statisíce lidí. OSN volá po podpoře Egypta
před 7 hodinami

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich
před 7 hodinami

Mocenské skupiny v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, tvrdí Prigožin
před 8 hodinami

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě
před 10 hodinami

Počasí se příští týden oteplí. Místy ale hrozí bouřky
včera

Bizarní zákaz: Irské město nepovolí dětem vlastnit mobil
včera

Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek
včera

USA se na poslední chvíli vyhnou platební neschopnosti. Biden podepsal potřebný zákon
včera

Kreml se připravuje na bombardování. Postaví úkryt v elitní moskevské nemocnici pro VIP lidi
včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni
včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští
včera

Na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným opadem. Vyhlášen třetí stupeň poplachu, zasahuje vrtulník s bambivakem
Aktualizováno včera
Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.
Zdroj: Libor Novák