KOMENTÁŘ | Zemanově pokoře nelze věřit. Apel na národ snižuje touha po výjimce na 28. říjen

KOMENTÁŘ – Pokusil se být sjednotitelem, zkusil si roli pokorného státníka. Přesto v jeho projevu zazněl falešný tón. Prezident Miloš Zeman v pátečním večerním projevu apeloval, aby národ v době sílící koronavirové pandemie dodržoval restrikční opatření, která mají zmírnit šíření nákazy. Hlava státu nabádá lid k rozumnosti, přitom nejvyšší ústavní činitel ji nemá, když 28. října chce pořádat slavnostní ceremoniál k výročí vzniku státu. Některým navíc ještě v uších rezonuje poznámka o neschopných podnikatelích či hladových umělcích.

Oblíbenou jedovatou rétoriku mimořádně odložil. Nikoho tentokrát slovně neosočoval, neironizoval či nezesměšňoval. Prezident Miloš Zeman v pátečním televizním projevu nalezl sjednocující tón, který z Pražského hradu jmenováním současné hlavy státu téměř vymizel.

Slova nejvyššího ústavního činitele však nemají velkou váhu. Národ přece nemůže věřit člověku, který sice horečně vybízí k dodržování restrikčních opatření, když je však sám stoprocentně nerespektuje. Jinak by nemohl v době karantény, kdy se nesmí shromáždit více než šest osob ve vnitřních prostorech, tvrdošíjně trvat, že chce 28. října předávat státní vyznamenání ve Vladislavském sále. Zřejmě si na slavnostní ceremoniál vymůže výjimku.

Proto se Zeman ani po pátečním projevu nemůže těšit autoritě i respektu, který stejně během sedmi let zcela pozbyl. Pokud by chtěl jít příkladem, musel by tradiční večer zcela oželet. Koronavirus číhá všude a žádná výjimka nezařídí, že by zrovna ve Vladislavském sále nezaútočil, a to zvláště, když vyznamenání přebírají starší významní lidé, kteří patří do nejrizikovější, tedy nejnáchylnější skupině, pro níž případné onemocnění covidem-19 znamená velké komplikace.

Výzva, aby ministr vnitra Jan Hamáček bděl nad tím, aby policisté pokutovali ty, kteří nenosí roušky či nerespektují restrikce, zní ze Zemanových úst ironicky. Pane prezidente, pokud vy se chcete shromažďovat v době, kdy ostatní nesmí, a pokud tak učiní, čeká je úřední popotahování, nemáte nejmenší právo morálně kázat. Škoda, že jste ve svém projevu nezmínil, kdo za současnou koronavirovou šlamastyku může. Ano, je to váš oblíbený premiér Andrej Babiš, který na sklonku léta odmítal uplatnit restrikční opatření, a to kvůli tomu, aby neutrpěly jeho předvolební preference.

Hlava státu se sice snažila nikoho nenapadat. Tedy kromě skupiny lékařů jako je kardiochirurg Jan Pirk či stomatolog Roman Šmucler, která na počátku měsíce žádala zrušit drakonická opatření. Přesto se v klidné rétorice mnohým vybavil týden starý rozhovor. V něm Zeman pohrdal krachujícími živnostníky i umělci a nedbal na skutečnost, že když mají majitelé kvůli koronavirové pandemii uzavřené provozovny, kina, divadla, je nemožné, aby se uživili. Je zapotřebí si uvědomit, že o veškeré úspory přišli už na jaře, kdy se do země zakousla první vlna infekce.

Kritici hlavě státu neodpustí ani v těžkých časech

Ani snaha o státnický projev nevygumovala bolestnou vzpomínku na vyjádření o neschopných podnikatelích či o umělcích, kteří mají vyhladovět, protože kumštýři s prázdným žaludkem vytvořili nejlepší díla pokaždé, když neměli na jídlo. Ironizovat lidi, kteří jsou na mizině, je nepřijatelné, zvláště když hradní rozpočet dostane finanční injekci z vládní rozpočtové rezervy ve výši 215 milionů korun.

I když se Zeman snažil vžít do role sjednotitele, málokdo mu uvěřil, že proměna nebyla hraná. Vždyť prezident, který adoruje totalitní režimy potlačující svobodu jako je tomu v Rusku či Číně, anebo se nedokáže zastat pražských komunálních politiků pronásledovaných Rusy, nebudí dojem důvěryhodného či objektivního státníka. Navíc jej ani nezarazilo, že politici museli mít policejní ochranu. Tak silné nebezpečí jim totiž hrozilo, šlo jim o životy.

Sílící koronavirová pandemie možná vylekala i jindy ironizujícího Zemana, který si díky ní zkusil roli pokorného panovníka. Rozhodně však nezapůsobil na národ, který permanentně rozeštvává. Jeden projev nemůže z Hradu vymýtit aroganci, sarkasmus i zlou rétoriku, která se zde zabydlela. Pane prezidente, musíte se smířit s tím, že část národa má dobrou paměť a neodpustí vám, byť těžká doba nahrává k soudržnosti. Mnoho lidí vás totiž nepovažuje za svého prezident, kterého by si vážili a v době temna k němu vzhlíželi jako autoritě. Zmíněné období jste promrhal, je už nenávratně pryč.

Související

Více souvisejících

komentář Miloš Zeman státní vyznamenání Roman Šmucler 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Jan Pirk Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy