KSČM se distancuje od vlády, vláda ale vydrží do voleb, míní politologové

Komunisté se vypovězením dohody o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD snaží distancovat od činnosti kabinetu, a získat tak nerozhodnuté nebo některé své bývalé voliče. Myslí si to politologové, které oslovila ČTK. Podle nich ale vláda i bez podpory komunistů vydrží až do řádného termínu voleb.

Opozice si uvědomuje, že v případě vyslovení nedůvěry by do hry vstoupil prezident Miloš Zeman, uvedli politologové.

Podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze startuje vypovězením dohody o toleranci další fáze předvolebního boje. "KSČM se tím odpoutá od vlády. Bude pro ně komfortnější, když se zbaví odpovědnosti za kroky kabinetu," uvedl. Klade si ale otázku, jestli postup komunistů není několik měsíců před volbami jen prázdným gestem. "Možná se pokusí nějakým frontálním útokem získat zpět alespoň část voličů, zejména starších lidí. K tomu potřebují mít volné ruce," podotkl Mrklas. Komunisté se v aktuálních předvolebních průzkumech pohybují kolem pětiprocentní hranice, která je nutným minimem pro získání poslaneckých křesel.

Také politolog Jan Kubáček míní, že se komunisté potřebují odpoutat od vlády. "Uvědomují si, že v současnosti jejich hodnota roste s tím, když jsou volným radikálem, volnou silou ve Sněmovně, která stejně zůstává konstruktivní opozicí, ale není vázaná mantinely formální spolupráce," řekl. Komunisté podle Kubáčka budou mít nyní možnost demonstrovat jistou nezávislost na vládě miliardáře Andreje Babiše a hnutí ANO. Kubáček souhlasí s tím, že KSČM se snaží oslovit voliče, kteří váhají, nebo kteří od nich odešli k jiným stranám. "KSČM bude nyní kritičtější a mám pocit, že se budou chovat hodně jako SPD, v určitých tématech vládu podpoří, ale v řadě témat je budou kritizovat," uvedl.

Politoložka Vladimíra Dvořáková je přesvědčená o tom, že komunisté se vypovězením toleranční dohody snaží před volbami vymezit vůči ANO i ČSSD, aby mohli získat protestní hlasy voličů. "Otázkou je, zda se hraje nějaká 'hlubší hra' o to jmenovat prozatímní prezidentskou vládu," uvedla Dvořáková. Komunisté a SPD by podle ní takovou variantu podpořili.

Mrklas si ale není jistý tím, že se ve Sněmovně bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. "Za normálních okolností bych řekl, že tahle vláda už nemůže přežít ani chvilku. I s přihlédnutím k tomu, co nyní ČSSD předvádí při výměně ministra zahraničí," uvedl. Opozice si ale podle něj uvědomuje, že zanedlouho jsou volby a do hry by také mohl vstoupit prezident. "Je možné, že by postupoval stejně jako v roce 2013, kdy po pádu vlády Petra Nečase jmenoval úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka," dodal Mrklas.

Podle Kubáčka opozice ví, že čeští voliči nemají příliš rádi, když se shazují vlády, tím spíše v době koronavirové pandemie. "Druhá věc je, že by se příliš nezměnilo, jenom by posílil Miloš Zeman, a to samozřejmě opoziční síly nebudou chtít riskovat. Tady je kombinace pouze špatných řešení," dodal s tím, že pro opozici se jako nejlepší postup jeví nechat dál vládnout Babišův kabinet, dál ho kritizovat a vedle toho prezentovat svoje řešení a nápady.

Dvořáková nepředpokládá, že by opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě právě kvůli obavě ze vzniku "prezidentského" kabinetu. Babišova vláda proto podle ní vydrží až do voleb. "Pokud opozice bude rozumná," podotkla politoložka. Nabídku komunistů, že podpoří případné hlasování o nedůvěře vládě, je podle ní způsob, jak se KSČM vymezuje vůči opozičním stranám. "Budou tím dávat najevo, že opozice měla šanci to udělat, tak proč to neudělala?" dodala Dvořáková.

Vypovězení dohody oznámil předseda komunistů Vojtěch Filip dnes premiérovi Babišovi. KSČM v hnutí ANO podle Filipa ztratila důvěru. Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety. Babiš si nemyslí, že konec tolerance bude mít zásadní vliv na rozhodování kabinetu. Podporu pro zákony bude hledat u všech stran.

Související

Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.
Marek Ženíšek Původní zpráva

Český pohled na Trumpa. Ministr Fialovy vlády či lídr Pirátů pro EZ řekli, co si myslí o prezidentovi

Donald Trump se minulý týden oficiálně chopil moci v Bílém domě, což znamená zahájení nové éry nejen pro Spojené státy, ale i pro světovou politiku. Dopad jeho vlády bude citelný i v České republice. Server EuroZprávy.cz proto vyzval politické strany, včetně těch mimo parlament, aby se podělily o své názory na nového prezidenta Spojených států a jeho politiku MAGA (Make America Great Again).

Více souvisejících

KSČM Ladislav Mrklas Jan Kubáček (politolog) Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

včera

včera

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy