Lidé v přesídlovacím programu mívali azyl rychleji, fungoval i pro afghánské tlumočníky

Cizinci, kteří se do Česka v minulosti dostali díky přesídlovacím programům, obvykle získali azyl velmi rychle. Stát pak podporoval také jejich integraci, aby se mohli rychle začlenit. Zapojovaly se i obce, které nabízely bydlení. ČTK to dnes řekla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) Magda Faltová.

Podle předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslavy Paškové program dřív fungoval i pro afghánské tlumočníky. Někteří tak v Česku žijí už několik let. Podle dřívějších informací se program týkal asi stovky lidí z Afghánistánu včetně jejich rodinných příslušníků.

O převezení spolupracovníků českých vojáků do bezpečí po vyostření situace v Afghánistánu usiluje iniciativa Zachraňte tlumočníky. Spolek Vlčí máky na podporu veteránů žádá vládu, aby se do evakuačních letů dostali všichni tlumočníci, kteří s českými vojáky spolupracovali.

Česko mělo v minulosti program k přesídlení ukrajinských krajanů, iráckých křesťanů či barmských uprchlíků. Fungoval dřív i program pro afgánské spolupracovníky.

"V minulosti ve speciálních programech proběhlo obvykle velmi rychlé řízení. Lidé dostanou azyl. Pak se řeší státní integrační program," uvedla Faltová. Podle ní některé programy měly větší podporu a asistenci. Řešilo se zaměstnání, uznání vzdělání, školy pro děti či pomoc na začátku českého života. "Obce mohou nabídnout ubytování, což se v minulosti také dělo," dodala šéfka SIMI. Podle ní by se přesídlení mělo týkat tlumočníků, spolupracovníků ambasády i dalších lidí, kteří pomáhali třeba při výcviku afghánské armády a policie, při vzdělávání či poskytovali jinou podporu.

Přesídlovaní neputovali v minulosti do běžných uprchlických zařízení, ale ministerstvo vnitra je umístilo do některého ze svých objektů. Tam lidé počkali na vyřízení formalit a připravovali se na život v Česku.

Program pro lidi z Afghánistánu podle spolku Vlčí máky fungoval od roku 2012 do roku 2017, kdy ho zastavil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Náčelník generálního štábu Aleš Opata už dříve na výboru obrany řekl, že se program týkal asi 100 lidí včetně rodinných příslušníků. "Program byl funkční, nikdo si ho ani nevšiml," podotkla Pašková.

Podle ní lidé, s nimiž je spolek v kontaktu, výzvy k evakuaci zatím nedostali. Zástupci organizací uvedli, že se afghánští spolupracovníci skrývají.

Spolek v květnu poslal ministerstvům obrany, vnitra a zahraničí dotazy podle zákona o přístupu k informacím, kolik lidí ČR převezla a ještě chce převézt do bezpečí. Resorty to nesdělily. Vláda program pomoci schválila pak na konci července. Zhruba po dvou týdnech pak minulý pátek někteří Afghánci dostali dotaz, zda by se do Česka chtěli přemístit, kolik mají členů rodiny a zda mají pasy, upřesnila Pašková.

Neziskové organizace i opoziční politici postup kritizují. Podle nich není záchranný program připravený. Členové vlády se odvolávají na to, že informace o přesunu lidí do bezpečí patří k utajovaným. Podle některých vládních poslanců se evakuační akce daří.

Související

Více souvisejících

Česká republika migrace Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy