Maláčová navrhne vládě krizové ošetřovné a příspěvek v karanténě

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předloží dnes vládě návrh na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku. Navrhne také obnovení příspěvku k náhradě mzdy pro lidi v izolaci a karanténě. Ministryně o tom informovala na svém twitteru.

Aby změny začaly platit, musel by je po vládě a Sněmovně ještě schválit Senát a podepsat prezident. Maláčová uvedla, že je možné v případě potřeby začít vyplácet i příspěvky na mzdy z programu Antivirus. O spuštění rozhoduje vláda.

"Na vládu dnes nesu návrh na krizové ošetřovné 80 procent a Izolačku - příspěvek k náhradě mzdy v karanténě či izolaci," napsala Maláčová. Zmínila, že její úřad návrh krizového ošetřovného připravil na konci září. "A bude-li třeba, rychle můžeme opět spustit další režim Antiviru," dodala dnes ministryně.

Maláčová s návrhem na zavedení vyššího ošetřovného na delší dobu pro případ uzavírání škol předložila krátce před volbami. Kabinet a bývalá Sněmovna měly na přijetí a projednání týden, kvůli stanoveným lhůtám nebylo možné normu stihnout schválit.

Podle zářijové verze novely se mělo pobírání ošetřovného při nařízeném uzavření tříd či škol prodloužit z devíti dnů na celou dobu karantény. Dávka z nemocenského pojištění se měla zvednout ze 60 na 80 procent redukovaného základu výdělku. Denní částka by nesměla být nižší než 400 korun. Ošetřovné by se neposkytovalo za dny prázdnin či ředitelského volna. Krizové ošetřovné by pobírali i lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze by měli mít nárok i takzvaní dohodáři. Podobná pravidla platila už v minulém a předminulém školním roce. Maláčová krizové ošetřovné v září navrhovala do konce prvního školního pololetí, vyšší dávka se měla vyplácet zpětně od září.

Na vládu dnes nesu návrh na krizové ošetřovné 80 % a Izolačku - příspěvek k náhradě mzdy v karanténě či izolaci. Návrh na krizové ošetřovné jsme připravili už na konci září! A bude-li třeba, rychle můžeme opět spustit další režim Antiviru!

— Jana Maláčová ?? (@JMalacova) November 18, 2021

Příspěvek k náhradě mzdy pro lidi v izolaci a karanténě, který Maláčová nazývá "izolačkou", se vyplácel od března do konce června. K náhradě 60 procent redukovaného příjmu se platilo až 370 korun na den. Celkem s tímto bonusem ale lidé nesměli pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak odečítal ze sociálních odvodů.

Z programu Antivirus se vyplácejí nyní jen příspěvky na náhrady mezd pro lidi v karanténě. Tato podpora označovaná písmenem A představuje 80 procent vyplacené náhrady mzdy do 39.000 korun. Příspěvek A+ proplácel dřív celé mzdy s odvody do 50.000 korun v provozech, jimž vláda nařídila kvůli epidemii zavřít. Příspěvek B dorovnával při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun.

Na obnovení příspěvku B pro automobilový průmysl kvůli omezení výroby po výpadku dodávek se v polovině října shodla tripartita. Vláda o podpoře ale pak nerozhodla.

Související

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 10 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy