Metnar: Když budou ohroženy výdaje na obranu, nebudu u toho

Pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, podobně jako v minulosti, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) by nechtěl nadále zůstávat na svém postu. Řekl to v rozhovoru ČTK. Modernizace armády se podle něj nesmí zastavit a nesmí se opakovat scénáře, kdy se v krizi nejprve šetřilo na výdajích na obranu. Připomněl důsledky předchozí hospodářské krize, kdy se rozpočet ministerstva obrany výrazně snižoval a rozvoj armády se zastavil.

Kvůli tehdejším škrtům si armáda stěžuje na výrazné podfinancování, kvůli kterému stále používá desítky let starou techniku. Po zhoršení bezpečnostní situace ve světě se Česko snaží armádu modernizovat, ministerstvo obrany proto nakupuje techniku za desítky miliard korun. Spojencům z NATO ČR slíbila, že do roku 2024 bude vydávat na svou obranu dvě procenta ze svého HDP, na příští rok vládní koalice slíbila dosažení hranice 1,4 procenta HDP. V posledních měsících ale někteří politici nutnost dodržení závazku vůči NATO zpochybňovali, peníze by podle nich bylo lepší investovat do jiných oblastí.

Situaci zkomplikovala pandemie koronaviru a její dopady na ekonomiku. Metnar připomněl, že ministerstvo obrany již kvůli předpokládaným ekonomickým důsledkům vrátilo do státního rozpočtu 2,9 miliardy korun, ministerstvo se tak podle něj zachovalo odpovědně a solidárně. Zdůraznil, že peníze uvolnilo tak, aby se úspory nedotkly strategických vyzbrojovacích projektů, tedy například nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, děl nebo raketového kompletu SHORAD.

Podle Metnara bude mít současná krize na ministerstvo obrany určitý dopad. Zdůraznil ale, že se nemohou opakovat předchozí scénáře, kdy se v prvním místě škrtalo v rozpočtu ministerstva obrany. Modernizace armády se podle něj nemůže zastavit. Chce proto udělat maximum, aby se tak nestalo. "Nemám žádnou jinou ústupovou variantu a tady s tímto já tam (na vyjednávání o rozpočtu) půjdu. Celý život jsem si budoval nějaké renomé a nebyl bych u toho, kdyby to mělo mít špatný vývoj. A to říkám se vší zodpovědností, to mi nestojí za to," řekl ministr.

Aby byla podle něj zajištěna obranyschopnost České republiky a modernizace armády, nemohou nastat razantní škrty. Zdůraznil, že předchozí krize dokázala, že omezení rozpočtu má následně dlouhodobý devastační dopady na armádu.

Metnar ocenil podporu, kterou premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno modernizaci armády vyslovil. Boj o výdaje na obranu je ale podle ministra záležitostí ministerstva obrany.

Babiš v nedávné minulosti připustil například odsunutí největšího armádního modernizačního projektu na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za asi 50 miliard korun. Později ale další modernizaci včetně nákupu BVP podpořil. Obrana dostala za úkol nalézt způsob financování tendru.

Ministerstvo chce oproti předchozím předpokladům splátky protáhnout do roku 2028 a dodávky do roku 2027, původně se tak mělo stát již v roce 2026. Podle Metnara toto rozhodnutí neohrozí dodržení slibu v NATO, že do konce roku 2026 bude mít ČR k dispozici brigádu těžkého typu. Základní dodávky vozidel jsou podle ministra i nadále v plánu do roku 2026, v roce 2027 by pak armáda měla dostat podpůrnou techniku jako například servisní vozidla.

Sekci, která má na ministerstvu na starosti vyzbrojování, v současné době vede jako pověřený náměstek Lubor Koudelka. Ministerstvo na začátku roku vypsalo výběrové řízení, ve kterém by měl být nalezen řádný náměstek. Jeho výběr podle Metnara zbrzdila koronavirová krize. Nyní ministerstvo připravuje sestavení výběrové komise, která vybere z přihlášených kandidátů. S prací pověřeného náměstka Koudelky je Metnar spokojen. "Odvádí kvalitní práci a je tam zlepšení komunikace s poslanci," řekl.

Koudelka sekci vede od února, kdy na tuto pozici rezignoval Filip Říha. Ten odešel poté, co ministerstvo obrany čelilo kritice kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Říha odmítl, že by v této záležitosti pochybil a že by nedodržel zákon. Odchod zdůvodnil mediálním tlakem na ministerstvo.

Tehdejší události kritizoval nyní i Metnar. Ministerstvo podle něj čelilo "mediální masáži" a bylo zatahováno do konkurenčního boje. "Byl jsem z toho už tak znechucen, že jsem premiérovi nabídnul rezignaci, protože to nemělo obdoby. Napsal jsem mu, že jsem připraven rezignovat, protože už toho mám dost. Stačilo slovo a jel jsem s rezignací na úřad vlády," řekl ČTK.

Související

Petr Pavel

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl udělit milost čtyřem českým vojákům, kteří čelili trestnímu stíhání v souvislosti s incidentem na afghánské základně v roce 2018. Tehdy příslušník afghánské armády spustil palbu na české vojáky – jednoho usmrtil a další dva těžce zranil. Následné vyšetřování vedlo k obvinění několika českých vojáků, jejichž jednání bylo podle státních orgánů předmětem právních pochybností.

Více souvisejících

Armáda České Republiky Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 3 hodinami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 6 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

před 9 hodinami

Děti

Není to výmluva, ale diagnóza. Za ADHD nemůže výchova ani moderní technologie

Neurovývojová porucha, která je často mylně připisovaná nesprávné výchově nebo rozvoji moderních technologií, ovlivňuje schopnost se soustředit a rovněž brání regulaci fyzické aktivity. Ačkoli je ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) většinou spojována s dětmi – ve velké míře se projevuje také u dospělých lidí, i když ve většině případů diagnóza přetrvává už z dětství.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Cyril Ramaphosa

Trumpův podraz nevyšel. Ramaphosa je po útoku v Bílém domě v JAR za hvězdu

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa čelil během středeční návštěvy v Bílém domě nečekané konfrontaci ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během společného setkání, sledovaného médii z celého světa, promítl kontroverzní video tvrdící, že v Jižní Africe dochází k „genocidě bělochů“. Ramaphosa se během vypjaté scény zachoval s chladnou hlavou, což mu doma vyneslo vlnu uznání.

před 10 hodinami

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink

Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.

Zdroj: David Holub

Další zprávy