Fischer žádá reakci na čínský dopis Kuberovi. S Vystrčilem proto jede na Tchaj-wan

Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer se nechal slyšet, že zahraniční cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan je jakýmsi pomyslným "bouchnutím do stolu", tedy reakcí na čínský dopis zaslaný jeho předchůdci zesnulému Jaroslavu Kuberovi (ODS). Zároveň také informoval, že by s ním měli jet někteří náměstci ministrů, jejichž jména ale nespecifikoval.

Pavel Fischer
doporučujeme

"Vystrčil je skvělý diplomat. Pochopil, že v tomto případě nejde o velkou politiku, ale o svobody českých občanů. Ty se dostaly pod palbu čínské ambasády, když jsme si přečetli dokument, který Číňané připravili pro Kuberu. Vymyká se všem diplomatickým zvyklostem,“ řekl senátor v pořadu Interview ČT24.

"Chcete-li odpověď diplomata, na takový dopis je potřeba odpovědět bouchnutím do stolu,“ podotkl s tím, že se Čína svým dopisem pokoušela vměšovat do české politiky, v níž se "vytváří názor svobodně". Fischer pak také poznamenal, že přestože se touto kauzou zabývaly obě komory parlamentu, česká odpověď nebyla dostatečně tvrdá.

S tlakem Číny se potýká celý svět

Bývalý český velvyslanec ve Francii a Monaku taktéž řekl, že Čína není věrohodným partnerem, jelikož stihla v minulosti porušit celou řadu mezinárodních dohod, a že všechny státy světa učinily několik různých opatření, aby si s tlakem Pekingu dokázaly poradit. 

"V japonském parlamentu se organizují politické síly. V Austrálii si zpřísnili zákon, aby se více vymezili proti čínskému vměšování do vnitřních záležitostí. V Londýně vypověděli důležité dohody a začali hrozit, že vypoví ještě další. Problémy s Čínou má i Kanada,“ vyjmenovával Fischer.

Vystrčilovu misi na Tchaj-wanu podporuje i celý Senát. Čeští členové horní komory navíc navštívili ostrov už vícekrát. Cílem této akce je posílení vztahů mezi Prahou a Tchaj-pejí v hospodářství a vědě.

"Můžeme se třeba poučit o tom, jak na Tchaj-wanu skvěle zvládli pandemii. My tak dobré výsledky neměli,“ uzavřel Fischer s tím, že se do země s českou delegací taktéž podívá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna dnes asi bude řešit zahrádkářský zákon

18.09.2020 09:53 Sněmovna by se dnes mohla zabývat druhým čtením návrhu zahrádkářského zákona, pokud se k tomu…

ODS chce změnou zákona umožnit lékárnám zapojit se do testování

18.09.2020 09:49 Opoziční ODS chce menší změnou zákona o zdravotních službách umožnit lékárnám zapojit se do…

Babiš přiznal, že důchodovou reformu vláda asi nestihne

17.09.2020 17:41 Aktualizováno Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Při sněmovních interpelacích to…

Babiš: Schodek rozpočtu se k 16. září prohloubil na 254 miliard

17.09.2020 16:50 Státní rozpočet vykazoval k 16. září schodek 254 miliard korun. Proti konci srpna se schodek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama