Na pomoc se zdravotnictvím a uprchlíky pošle Česko 195 milionů

Z programu Pomoc na místě Česko letos pošle 140 milionů korun, mířit budou peníze zejména na západní Balkán nebo do Jordánska a mají sloužit státům pod silnými migračními tlaky nebo k asistenci uprchlíkům v regionech původu. Ze zdravotně humanitárního programu Medevac zamíří dary v celkové výši 55 milionů korun k mezinárodním organizacím, které pomáhají v Iráku, Mauritánii a Nigérii. Priority programů dnes schválila vláda, informovalo ministerstvo vnitra.

Cílem programů je vysílání lékařských týmů do problémových oblastí, budování zdravotnické infrastruktury, přímá pomoc uprchlíkům i boj proti nelegální migraci, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Do Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie a Srbska má letos zamířit celkem 50 milionů korun. Dar má sloužit k posílení kapacit zemí v azylové politice, přijímání migrantů a jejich integrace nebo návratů.

Dalších 25 milionů plánuje vnitro darovat do Jordánska na stabilizaci syrských uprchlíků v zemi. Stejná částka má zamířit do zemí širšího Sahelu, tedy do Mali, Mauritánie, Nigeru a Senegalu. Peníze budou sloužit k stabilizaci uprchlíků a migrantů a podporu azylových, migračních a hraničních systémů zemí. Cílem je pomoci zranitelným lidem a zabránit nelegální migraci do Evropy.

Zbylých 40 milionů zahrnuje dvě položky - 25 milionů korun je finanční příspěvek do společného projektu zemí V4 a Německa v Maroku. Ten je určen ke zvýšení kapacity Maroka v ochraně hranic. Zbylých 15 milionů korun má vnitro vyčleněno na mimořádné situace.

Podle předběžných údajů agentury Frontex přicestovalo loni do Evropy 124.000 migrantů a uprchlíků. Proti předešlému roku jde o pokles o 13 procent. Podle vnitra šlo zejména o důsledek opatření souvisejících s pandemií nemoci covid-19. Nejčastěji do Evropy přijížděli občané Sýrie, Maroka, Tuniska a Alžírska.

Peníze z programu Medevac budou v Iráku sloužit ke zlepšení přístupu k reprodukční, porodní, poporodní a novorozenecké zdravotní péči v poválečném západním Mosulu. V Mauritánii podpoří projekt, jenž se zaměřuje na pacienty z uprchlického tábora Mbera. V Nigérii peníze podpoří poskytování rehabilitačních a ortopedických služeb.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy