Na pomoc se zdravotnictvím a uprchlíky pošle Česko 195 milionů

Z programu Pomoc na místě Česko letos pošle 140 milionů korun, mířit budou peníze zejména na západní Balkán nebo do Jordánska a mají sloužit státům pod silnými migračními tlaky nebo k asistenci uprchlíkům v regionech původu. Ze zdravotně humanitárního programu Medevac zamíří dary v celkové výši 55 milionů korun k mezinárodním organizacím, které pomáhají v Iráku, Mauritánii a Nigérii. Priority programů dnes schválila vláda, informovalo ministerstvo vnitra.

Cílem programů je vysílání lékařských týmů do problémových oblastí, budování zdravotnické infrastruktury, přímá pomoc uprchlíkům i boj proti nelegální migraci, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Do Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie a Srbska má letos zamířit celkem 50 milionů korun. Dar má sloužit k posílení kapacit zemí v azylové politice, přijímání migrantů a jejich integrace nebo návratů.

Dalších 25 milionů plánuje vnitro darovat do Jordánska na stabilizaci syrských uprchlíků v zemi. Stejná částka má zamířit do zemí širšího Sahelu, tedy do Mali, Mauritánie, Nigeru a Senegalu. Peníze budou sloužit k stabilizaci uprchlíků a migrantů a podporu azylových, migračních a hraničních systémů zemí. Cílem je pomoci zranitelným lidem a zabránit nelegální migraci do Evropy.

Zbylých 40 milionů zahrnuje dvě položky - 25 milionů korun je finanční příspěvek do společného projektu zemí V4 a Německa v Maroku. Ten je určen ke zvýšení kapacity Maroka v ochraně hranic. Zbylých 15 milionů korun má vnitro vyčleněno na mimořádné situace.

Podle předběžných údajů agentury Frontex přicestovalo loni do Evropy 124.000 migrantů a uprchlíků. Proti předešlému roku jde o pokles o 13 procent. Podle vnitra šlo zejména o důsledek opatření souvisejících s pandemií nemoci covid-19. Nejčastěji do Evropy přijížděli občané Sýrie, Maroka, Tuniska a Alžírska.

Peníze z programu Medevac budou v Iráku sloužit ke zlepšení přístupu k reprodukční, porodní, poporodní a novorozenecké zdravotní péči v poválečném západním Mosulu. V Mauritánii podpoří projekt, jenž se zaměřuje na pacienty z uprchlického tábora Mbera. V Nigérii peníze podpoří poskytování rehabilitačních a ortopedických služeb.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Česká republika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 43 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy