Tchajwanským letounem? Vystrčil nemusí dostat na zahraniční cestu vládní stroj

Předseda Senátu možná nebude mít k cestě na Tchaj-wan k dispozici vládní letoun. Na cestu, od které Miloše Vystrčila (ODS) odrazují prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, by tak mohl využít tchajwanskou společnost.

Cesta předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan je v současnosti nejspíš tou nejsledovanější v zemi. Vydat se na ni má v září. Podle serveru aktuálně.cz je ale možné, že nevyužije vládní letky.

„Taková varianta existuje, je možné, že poletím jejich letadlem. Nemohu to vyloučit. Cesta vládním speciálem vyžaduje mezipřistání, které v současné době nelze kvůli pandemii realizovat. Proto probíhají jednání s tchajwanskou stranou o možnosti, že bychom letěli komerční linkou s jejich leteckou společností. Je to na dobré cestě," řekl Vystrčil.

Plánovanou cestou na Tchaj-wan navazuje na svého předchůdce Jaroslava Kuberu. Ten byl, taktéž přes odrazování prezidentem, rozhodnutý letět, jenže před cestou zemřel na infarkt.

Premiér Andrej Babiš popřel, že by se blokováním letadla pokoušel zabránit Vystrčilovi v cestě. Každopádně podle zmíněného serveru skutečně hrozí, že žádné letadlo z vládní letky nebude k dispozici. Vystrčilův tým se totiž obává, že v termínu jeho cesty, bude potřebovat letoun prezident.

„Pokud jde o prezidentovy cesty do zahraničí, není vyloučeno, že navštíví v závěru září Itálii,“ sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Na otázku, zda bude letadlo pro Vystrčila k dispozici, odpověděl, že to není otázka pro něj. Další termíny prezidentových cest neuvedl. „Z diplomatických důvodů nebudu nyní konkretizovat," dodal.

Nicméně o tom, kdo stroj dostane, rozhodne armáda. „Nemám důvod případné žádosti předsedy Senátu nevyhovět. Ministerstvo obrany provozuje leteckou přepravu ústavních a vládních činitelů," řekl novinářům ministr obrany Lubomír Metnar.

Vystrčil se obává karantény

Hlavní problém ve využití vládního letounu je ale podle Vystrčila to, že by bylo nutné mezipřistání. „To je pro mě velký problém, protože chci, aby byl let co nejrychlejší a nejbezpečnější. To by v případě mezipřistání nebylo možné," vysvětlil Vystrčil.

„Při současné epidemiologické situaci ve světě je zřejmé, že každé mezipřistání zvyšuje riziko nákazy a je složité jej vůbec realizovat - prověřovali jsme Nové Dillí, Maskat a další města," uvedl. „Obávám se toho, abych nemusel do karantény, protože se chci hned po přistání na Tchaj-wanu pustit do práce," doplnil Vystrčil.

Vystrčila také zajímá celkový náklad letu. Podle jeho slov se nesmí stát, že pokud by letěl s tchajwanskou společnosti, tak to bude stát více než s vládní letkou. Následně novináře ujistil, že všechny dokumenty kolem nákladů zveřejní.

Rozhodnutí let podniknout oznámil Vystrčil v červnu. „Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska rozvoje ekonomického, rozvoje vědy, vzdělání i kultury," prohlásil. „Je to střet mezi základními hodnotami a principy, na kterých fungujeme, jako jsou vláda práva, svoboda, suverenita či demokracie, a něčím, co jsem nazval počítáním grošů. Pokud pojedu na Tchaj-wan, tak se tím hlásím k těmto principům, a ne k počítání grošů," uvedl.

Zájemců o let jsou podle předsedy Senátu desítky. „Oslovili mě zájemci z řad podnikatelů a institucí zaměřených na vědu, výzkumu, inovace a kulturu. Vypadá to na velmi výraznou podnikatelskou delegaci," řekl.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan Miloš Zeman Senát ČR Čína Jiří Ovčáček Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy