Nákupy ochranných pomůcek proti koronaviru byly dle NKÚ chaotické. Vláda se hájí

Chaos a nedostatečná spolupráce úřadů provázely podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci covid-19. Důsledkem pak byly značné rozdíly v ceně i kvalitě. Ministerstva zdravotnictví a vnitra uvádějí, že spolupracovala a že nákupy bylo potřeba hlavně provést rychle.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes zjištění kontrolorů bagatelizoval výrokem, že v NKÚ "objevili Ameriku". Situaci před příchodem pandemie podle něj podcenily všechny státy. Podle opozičních Pirátů by měla vláda za nákupy vyvodit zodpovědnost.

Epidemie covidu-19 v Česku začala loni v březnu. NKÚ prověřil nákupy pomůcek a materiálu ministerstvy zdravotnictví a vnitra od 1. ledna do 31. srpna 2020 za 8,5 miliardy korun. "Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání," sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala. Podle úřadu měla ministerstva zdravotnictví a vnitra vlastní nákupní týmy, které nespolupracovaly. To vyústilo mimo jiné ve výrazné rozdíly v cenách materiálu. Například respirátory ministerstva nakupovala za ceny od několika desítek až po stovky korun za kus.

"Pokud přišla pandemie, kterou nikdo neočekával a všechny státy světa začaly nakupovat ochranné prostředky, tak logicky nikdo na to nemohl být připravený," uvedl k výsledkům kontroly premiér při dnešní návštěvě hořovické nemocnice. Podle Babiše nemělo ministerstvo zdravotnictví s nákupy pomůcek zkušenosti z dřívějška a na začátku epidemie se podle něj nakupovalo, co bylo k dispozici.

"Na českém i světovém trhu byl absolutní nedostatek ochranných pomůcek vyvolaný pandemií covidu-19," uvedla v reakci na prověrku mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Ministerstvo i bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvádějí, že za této situace se nepředvídatelně měnily ceny. "Na začátku se ceny často denně měnily o stovky procent," řekl České televizi Vojtěch, který ministerstvo vedl od prosince 2017 do září 2020.

Ministerstva vnitra a zdravotnictví ve vyjádřeních k prověrce uvádějí, že důležitá byla hlavně rychlost získání pomůcek. "Kdyby se ministerstvo řídilo striktně formalistickými postupy doporučovanými NKÚ, nebylo by s největší pravděpodobností schopné vyřešit v tak krátkém čase kritický nedostatek OOP (osobních ochranných prostředků) na začátku pandemie se všemi důsledky pro zdraví a životy občanů ČR, zejména zdravotníků," sdělil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Vysoké rozdíly v jednotkových cenách pomůcek se ale podle NKÚ objevovaly i v době, kdy se již situace kolem nákupů ve světě uklidňovala.

Za chaosem v nákupech stála podle NKÚ nedostatečná spolupráce mezi nákupními týmy ministerstev vnitra a zdravotnictví. Vojtěch i mluvčí ministerstva zdravotnictví k tomu uvedli, že ministerstva zdravotnictví a vnitra měla oddělené role. Ministerstvo zdravotnictví mělo pomůckami zásobovat hlavně zdravotníky, zatímco vnitro sociální pracovníky.

Kontroloři kritizovali i to, že od roku 2011 až do začátku epidemie ministerstvo zdravotnictví neaktualizovalo Pandemický plán ČR. Za stejnou dobu se také neměnily státní pohotovostní zásoby pomůcek a materiálu. "Pandemický plán byl dělán na chřipku, nikoli na nový typ koronaviru, který vykazuje jiné aspekty," řekl dnes Vojtěch.

Ministři by měli podle opozičních Pirátů vyvodit za nákupy zodpovědnost. "Vyzývám vládu, aby přijala plnou odpovědnost za způsobené škody. Je nemyslitelné, aby vláda nakupovala respirátor FFP2 za cenu 40 korun za kus a jindy za 777 korun za kus," uvedl dnes předseda strany Ivan Bartoš v tiskové zprávě. Ministři by podle něj měli oznámit, kdo přesně jednotlivá rozhodnutí činil.

Místopředseda sněmovního kontrolního výboru Lukáš Černohorský (Piráti) uvedl, že závěry NKÚ nelze přejít mlčením. "Na kontrole pracoval tým špičkových profesionálů," dodal. Kontrolní výbor má projednávání zpráv NKÚ ve své působnosti. Předseda výboru Roman Kubíček (ANO) ČTK sdělil, že výbor se bude zprávou NKÚ určitě zabývat. Musí však podle něj dodržet postup, takže zprávu nejprve projedná vláda.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Vláda ČR nkú Andrej Babiš Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 3 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

Zdroj: David Holub

Další zprávy