KOMENTÁŘ: Ne roušky, ale potraviny. ANO, SPD a komunisté oficiálně ničí svobodu a kapitalismus

Názor, že současná vláda omezuje svobodu, jsme za poslední měsíce jistě slyšeli nesčetněkrát. Bohužel se vždy nesmyslně opíral o roušky, testování proti koronaviru či o očkování. Reálně přitom dochází k ohrožení základů kapitalismu v úplně jiné oblasti, a sice v obchodní a potravinářské sféře. A nejde ani zdaleka jen o to, že si za pár let možná nekoupíme jahody a pro tuzemské vinaře je tento krok likvidační.

Za poslední rok, kdy Česko a celý svět bojuje s pandemií koronaviru, jsme byli svědky řady přešlapů. Kritizovaný byl postup vlády, která v otázce prevence a zavádění opatření zaspala. Zasílání roušek seniorům v obálce byl výsměch a jednorázový příspěvek pro seniory, tedy pro skupinu lidí, kterých se po finanční stránce dotkla koronavirová situace nejméně, také vyvolal vášnivé debaty.

Sněmovna ale nyní ukázala, že může vládě zdatně sekundovat. Z jejího nitra totiž dnes vylezlo nařízení, které občanům slibuje, že budou mít výměnou za více peněz menší výběr zboží v obchodech. Nechvalně známé kvóty na potraviny dostaly zelenou. A podstatné je uvědomit si od koho.

Kdo neviděl, měl by se podívat. Výsledek hlasování (ZDE) poměrně jasně ukazuje, kdo je nakloněn tuzemským agrobaronům, z nichž ten největší aktuálně předsedá vládě. Pochopitelně jde o hnutí ANO, komunistickou stranu, SPD a ČSSD. Tyto strany kvóty schválily.

Problémů s kvótami je přitom hned několik. Ačkoliv jejich zastánci tvrdí, že chtějí podpořit tuzemské zemědělce, seberou českým zákazníkům možnost vybrat si, jestli tak opravdu chtějí učinit. Jednoduše je přinutí vybírat si tak, jak stát rozhodne. 

Nelze přitom tvrdit, že co je české, je lepší než z dovozu. Každý má právo na to si sám vybrat, co si koupí, a zatímco jedni tlačí na cenu a upřednostňují levné zahraniční výrobky, jiní si důležitost českých zemědělců a potravinářů uvědomují a podporují je sami. 

S nařízením, co se může a nesmí prodávat, navíc Česko má své zkušenosti z minulého režimu. Tímto rozhodnutím jsme tak světu dali najevo, že jsme se od minulosti očividně dosud neodpoutali. Alespoň ne do doby, dokud budeme u voleb preferovat strany s podobnými záměry.

Kritici kvót také upozorňují, že nepůjde jen o menší výběr, ale i o to, že některé potraviny se mohou stát hůře dostupnými. Česko sice řadu produktů samo produkuje, ale ne v takovém množství, aby vykrylo celou poptávku. Stanou se tedy za pár let například jahody pochoutkou pouze pro bohaté? Nebo víno čistě podpultovým zbožím? Pokud tedy vůbec přežije, což podle Vinařské unie není vůbec jisté.

Řada expertů také varuje, že zavedení kvót vytáhne z kapes občanů další peníze. K tomu ale nemusí dojít jen ve formě zdražení potravin. Unijním státům se kvóty nelíbí už teď, jen škoda, že se obrátily zrovna na předsedu sněmovního zemědělského výboru Jaroslava Faltýnka. Mohly si vybrat kompetentní osobu, která by jim i odpověděla.

Na problematiku kvót už dříve upozornila i Evropská komise a je více než jasné, že Unie bude zkoumat možnou diskriminaci. Pokud se prokáže, kdo zaplatí případné sankce? Jistěže daňoví poplatníci. Za rozhodnutí Babišových posluhovačů a stran nakloněným k dezinformacím zkrátka a dobře ponesou následky obyčejní lidé, kterým bude stát mluvit do toho, jaký si mohou koupit párek.

Ne. Roušky nejsou útokem na svobodu. Ani testování, ani očkování. Jde o procesy, které by měl chtít dodržovat každý z nás proto, aby chránil život svůj i ostatních. Útokem na svobodu je rozhodnutí strany, kterou založil majitel největšího potravinového holdingu, strany, která má s omezováním lidé své bohaté zkušenosti, a strany, která si ani není schopna ověřit pravost na facebooku sdílených tvrzení. ČSSD pak už svými pěti hlasy jen potvrdila, komu skutečně slouží.

Související

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Více souvisejících

Obchody Poslanecká sněmovna Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD) KSČM

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy