Nedělní demonstrace byla obrovská bezohlednost, bylo ale bezpečnější nechat ji dokončit, tvrdí Hamáček

Ve chvíli, kdy byla nedělní demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením na Staroměstském náměstí v Praze nenásilná, bylo by rizikovější se ji snažit rozpustit než nechat dokončit. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni v říjnu policie proti podobné demonstraci zakročila, protože se akce zvrhla v násilí a účastníci zaútočili na policisty, zdůvodnil jiný postup z tohoto víkendu.

Demonstrace proti vládním opatřením se na Staroměstském náměstí zúčastnilo několik tisíc lidí. Podle zpravodaje ČTK neměli mnozí protestující roušky a účastníci nedodržovali předepsané rozestupy. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu.

Hamáček dnes akci označil za obrovskou bezohlednost. Šokovalo ho, že na demonstraci vystoupili lékaři. Ministr jim doporučil, aby ve své nemocnici navštívili oddělení určené pro pacienty s covidem-19 a se situací se seznámili. Podle právního výkladu má základní právo se shromažďovat přednost před vládním nařízením, které demonstrace omezuje maximálním počtem 100 účastníků a stanovuje i další pravidla včetně roušek a rozestupů, dodal.

Pokud příslušný úřad shromáždění nezakáže a svolavatel slíbí dodržovat opatření, může se konat, doplnil. "Ve chvíli, kdy je zjevně svolavatel nezvládá dodržovat, je upozorněn ze strany magistrátu nebo policie," uvedl Hamáček. Pokud v takové chvíli shromáždění nerozpustí, vystavuje se postihu a bude s ním vedeno správní řízení, řekl.

Na demonstraci dohlíželo 200 policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Policie podle Hamáčka dokumentovala porušování opatření a individuálně řešila s účastníky například nasazení roušek. V říjnu podle něj policie zasáhla ve chvíli, kdy se shromáždění zvrhlo v násilí. "Kdyby rozpouštěla demonstraci, kde k násilí nedochází, rizika by byla vyšší než nechat tu demonstraci proběhnout a svolavatele vyřešit až poté ve správním řízení," vysvětlil Hamáček odlišný postup z neděle.

Policie v neděli uvedla, že svolavatele akce oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila pro přestupek, podle mluvčího neuposlechl výzvu. Policisté pak zajistili i dva lidi ze skupiny účastníků, kteří se po skončení demonstrace poprali u Stavovského divadla, a další čtyři kvůli tomu zajistili pro přestupkové jednání.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček demonstrace proti opatřením (10.1.2021)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 6 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy