Několik Čechů a firem chce po vnitru kompenzace za opatření. Požadují stamiliony

Ministerstvo vnitra dostalo do konce minulého týdne 40 žádostí o kompenzaci ztrát vzniklých zavedením vládních opatření proti šíření nového koronaviru. Na úřad se obrátilo 11 lidí a 29 firem, kteří dohromady požadují zhruba 285 milionů korun.

ČTK to sdělila mluvčí Hana Malá. Ministerstvo podle ní žádosti nyní vyhodnocuje, žádný nárok zatím neuznalo. Vláda zhruba v polovině března začala kvůli šíření viru postupně uzavírat obchody, restaurace, kina či provozovny služeb a omezila cesty do ciziny. Od 11. května stát opatření začal uvolňovat.

Lidé a firmy žádají náhradu škody za 57,6 milionu a ušlý zisk za 227,3 milionu korun. Nejvyšší požadovaná částka od jedné fyzické či právnické osoby činí přes 108 milionů. Nároky podle krizového zákona lze uplatnit do šesti měsíců od doby, kdy se člověk o škodě dozví.

"V případě požadavku na náhradu ušlého zisku lze konstatovat, že takto uplatněný nárok nelze podle krizového zákona reparovat, přičemž žadatele lze odkázat na příslušné vládou schválené kompenzační programy," uvedla Malá.

Odpovědnost za škodu podle krizového zákona pak podle ní nese stát pouze v případě, že byla způsobena zásahem krizových orgánů. Z posuzovaných žádostí nebyla zatím podle mluvčí žádná opodstatněná, vnitro tak zatím žádnou z požadovaných částek neproplatilo.

Server iRozhlas na počátku měsíce uvedl, že skupina asi 500 podnikatelů z různých oborů připravuje hromadnou žádost o odškodnění. Obrátili se na advokáta Daniela Zinráka, který se specializuje na náhradu škod. Zinrák nejprve prověří, kteří z podnikatelů splní kritéria pro podání žádosti. Žadatelé mohou podle advokáta uplatnit především fixní náklady, jako jsou třeba nájmy, leasingy na vybavení nebo stálé platby energií.

Názory právníků na to, v jaké míře mají lidé a firmy nárok na odškodnění za opatření při koronaviru, se liší. Například ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) řekla na začátku května České televizi, že stát opatřeními proti šíření koronaviru škodu nezpůsobil. Nepředpokládá proto, že by mohly uspět případné žaloby o náhradu škody.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra češi firmy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy