Někteří hejtmani mají výhrady k zákazu návštěv rodin mimo okres

Možnost sportovat od pondělí v celém okrese a ne pouze v obci, hejtmani vítají. Nejednotní jsou ale v názorech na další protiepidemická opatření či prodloužení nouzového stavu. Ti, kteří mají výhrady k opatřením, zmiňují nejčastěji zákaz navštěvovat rodinu mimo okres. Jiní hovoří o tom, že je opatření zachránila od velkého nárůstu nakažených. Všichni se ale shodují na tom, že pozitivně působí narůstající počet očkovaných.

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) dnes ČTK řekl, že opatření nařízená vládou sama o sobě nezajistí razantní pokles šíření nákazy. Aktuální stav pandemie podle něj může výrazněji zlepšit zejména přístup lidí. "Řešení je v používání respirátorů při kontaktu a v tom, aby nikdo neignoroval nařízení. Boj s pandemií nespočívá v omezení přejíždění z okresu A do okresu B. Záleží na každodenním přístupu lidí, kteří by se měli chovat tak, aby sebe nebo někoho jiného nenakazili," řekl ČTK Kuba.

Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) považuje osobně za velmi sporné nařízení nosit venku na veřejnosti pouze průmyslově vyráběné roušky. "Nevidím zásadní důvody pro vyloučení jiných ochranných prostředků, které omezují přenos infekce tím nejběžnějším způsobem, tedy kapénkovou cestou," řekl dnes ČTK. Za neodůvodnitelné pak považuje zakazovat lidem navštěvovat svou rodinu za hranicemi okresu, jde podle něj o přirozenou lidskou potřebu. Účinnost opatření se podle něj může projevit se zpožděním, ale roli hraje i jejich důslednost dodržování.

Podle karlovarského hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) má na snižování počtu nových případů vliv jednak omezení mobility, ale i zvýšení odpovědnosti lidí při nošení ochrany dýchacích cest a zvyšující se počet očkovaných. S rozvolňováním opatření by byl velmi opatrný. "Nerad bych se dočkal situace, kdy se dostaneme ve vývoji do sedla a nakažených začne zase přibývat," uvedl Kulhánek. Možnost sportování i mimo katastr obce uvítal.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) i krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) také uvítali, že sportování bude možné na celém území okresu. Pavlík připomněl, že opatření se neprojeví hned po zavedení, protože vývoj nákazy má nějaké zpoždění. Něco se podle něj skutečně projevilo ve snižování počtu pozitivních nálezů, zároveň si ale myslí, že některá opatření pozbývala smyslu.

Také zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) uvítal povolení sportu v celém okrese. Opatření zavedená vládou podle něj kraj zachránila od velkého přibývání nakažených, který by znamenal kolaps nemocnic. "To vidíme podle čísel, které do nemocnic dochází v této době. Díky maximálnímu testování dochází k dotrasovávání nakažených a věřím, že tato čísla udržíme a začnou brzo klesat," řekl Holiš ČTK.

Možnost sportu a rekreace na území celého okresu vítá i jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). "Bylo to nadbytečné a určitě to neuškodí," řekl. Podle Grolicha opatření zavedená v takzvaném tvrdém lockdownu zafungovala, protože se nákaza šíří pomaleji a čísla začala stagnovat. Zatím ale podle něj není možné žádné výraznější rozvolnění.

Podle radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) má na slábnutí epidemie vliv řada faktorů. "Jednoznačný vliv na to má očkování, které je znát především v případě menší nemocnosti zdravotníků, ale také klientů a personálu domovů pro seniory," řekl.

Vláda bude v pondělí rozhodovat o žádosti o prodloužení nouzového stavu, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) epidemická situace vyžaduje prodloužení opatření navázaných na nouzový stav za 28. březen, potažmo až do velikonočních svátků, tedy včetně 5. dubna. Opoziční strany by měly podklady o efektivitě opatření obdržet od vlády v pondělí. Podle profesora Vladimíra Mihála z olomoucké lékařské fakulty musí nynější forma lockdownu trvat delší dobu ve srovnání s první vlnou epidemie. Je podle něj dobré, že se konečně testují zaměstnanci malých i větších podniků, frekvence antigenních testů by se měla zvýšit na dvakrát až třikrát týdně a využívat by se měly pouze kvalitní testy.

Pro prodloužení nouzového stavu se dnes vyslovil ústecký hejtman Jan Schiller (ANO). "Bez nouzového stavu bychom nemohli nařizovat pracovní povinnosti a bez těch studentů, ambulantních lékařů a dalších bychom si v nemocnicích jen těžko uměli poradit," řekl ČTK hejtman. Právě nařízení nouzové povinnosti, které je možné pouze v nouzovém stavu, je podle Schillera nyní velmi důležité. Podle moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO) je další prodloužení nouzového stavu nezbytné. "Jak je vidět na průběhu nákazy, nemáme zdaleka vyhráno," řekl ČTK.

Podle hejtmana Vysočiny by další prodloužení nouzového stavu mělo být na rozhodnutí odborníků. "Je třeba zachovat většinu opatření. Ale jestli je třeba nouzový stav, nebo stačí protiepidemický zákon, by měli posoudit odborníci," řekl. Hejtman Schrek ale nekonečné prodlužování nouzového stavu považuje za neudržitelé. "Mnohem důležitější z hlediska efektu je, jaká jsou přijímána opatření, jak jsou komunikována a vysvětlována, jak jsou srozumitelná a pochopitelná, jak reflektují základní lidské potřeby a také náladu ve společnosti. Řešení pandemie je o nalezení rovnováhy. Samotné zákazy nic nevyřeší," řekl ČTK.

Související

Daně, ilustrační fotografie

Stanjura se s hejtmany shodl, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se dnes s hejtmany shodl na tom, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní, který určuje, jaký podíl a podle jakých kritérií z vybraných daní regiony získají. Zástupci krajů chtějí současný systém změnit, s čímž ministr souhlasil a požádal je, aby za Asociaci krajů České republiky (AKČR) dokončili návrh kritérií tak, aby jej mohl předložit vládě k projednání.

Více souvisejících

Hejtmani Asociace krajů ČR Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

včera

včera

včera

včera

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy