Někteří hejtmani mají výhrady k zákazu návštěv rodin mimo okres

Možnost sportovat od pondělí v celém okrese a ne pouze v obci, hejtmani vítají. Nejednotní jsou ale v názorech na další protiepidemická opatření či prodloužení nouzového stavu. Ti, kteří mají výhrady k opatřením, zmiňují nejčastěji zákaz navštěvovat rodinu mimo okres. Jiní hovoří o tom, že je opatření zachránila od velkého nárůstu nakažených. Všichni se ale shodují na tom, že pozitivně působí narůstající počet očkovaných.

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) dnes ČTK řekl, že opatření nařízená vládou sama o sobě nezajistí razantní pokles šíření nákazy. Aktuální stav pandemie podle něj může výrazněji zlepšit zejména přístup lidí. "Řešení je v používání respirátorů při kontaktu a v tom, aby nikdo neignoroval nařízení. Boj s pandemií nespočívá v omezení přejíždění z okresu A do okresu B. Záleží na každodenním přístupu lidí, kteří by se měli chovat tak, aby sebe nebo někoho jiného nenakazili," řekl ČTK Kuba.

Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) považuje osobně za velmi sporné nařízení nosit venku na veřejnosti pouze průmyslově vyráběné roušky. "Nevidím zásadní důvody pro vyloučení jiných ochranných prostředků, které omezují přenos infekce tím nejběžnějším způsobem, tedy kapénkovou cestou," řekl dnes ČTK. Za neodůvodnitelné pak považuje zakazovat lidem navštěvovat svou rodinu za hranicemi okresu, jde podle něj o přirozenou lidskou potřebu. Účinnost opatření se podle něj může projevit se zpožděním, ale roli hraje i jejich důslednost dodržování.

Podle karlovarského hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) má na snižování počtu nových případů vliv jednak omezení mobility, ale i zvýšení odpovědnosti lidí při nošení ochrany dýchacích cest a zvyšující se počet očkovaných. S rozvolňováním opatření by byl velmi opatrný. "Nerad bych se dočkal situace, kdy se dostaneme ve vývoji do sedla a nakažených začne zase přibývat," uvedl Kulhánek. Možnost sportování i mimo katastr obce uvítal.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) i krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) také uvítali, že sportování bude možné na celém území okresu. Pavlík připomněl, že opatření se neprojeví hned po zavedení, protože vývoj nákazy má nějaké zpoždění. Něco se podle něj skutečně projevilo ve snižování počtu pozitivních nálezů, zároveň si ale myslí, že některá opatření pozbývala smyslu.

Také zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) uvítal povolení sportu v celém okrese. Opatření zavedená vládou podle něj kraj zachránila od velkého přibývání nakažených, který by znamenal kolaps nemocnic. "To vidíme podle čísel, které do nemocnic dochází v této době. Díky maximálnímu testování dochází k dotrasovávání nakažených a věřím, že tato čísla udržíme a začnou brzo klesat," řekl Holiš ČTK.

Možnost sportu a rekreace na území celého okresu vítá i jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). "Bylo to nadbytečné a určitě to neuškodí," řekl. Podle Grolicha opatření zavedená v takzvaném tvrdém lockdownu zafungovala, protože se nákaza šíří pomaleji a čísla začala stagnovat. Zatím ale podle něj není možné žádné výraznější rozvolnění.

Podle radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) má na slábnutí epidemie vliv řada faktorů. "Jednoznačný vliv na to má očkování, které je znát především v případě menší nemocnosti zdravotníků, ale také klientů a personálu domovů pro seniory," řekl.

Vláda bude v pondělí rozhodovat o žádosti o prodloužení nouzového stavu, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) epidemická situace vyžaduje prodloužení opatření navázaných na nouzový stav za 28. březen, potažmo až do velikonočních svátků, tedy včetně 5. dubna. Opoziční strany by měly podklady o efektivitě opatření obdržet od vlády v pondělí. Podle profesora Vladimíra Mihála z olomoucké lékařské fakulty musí nynější forma lockdownu trvat delší dobu ve srovnání s první vlnou epidemie. Je podle něj dobré, že se konečně testují zaměstnanci malých i větších podniků, frekvence antigenních testů by se měla zvýšit na dvakrát až třikrát týdně a využívat by se měly pouze kvalitní testy.

Pro prodloužení nouzového stavu se dnes vyslovil ústecký hejtman Jan Schiller (ANO). "Bez nouzového stavu bychom nemohli nařizovat pracovní povinnosti a bez těch studentů, ambulantních lékařů a dalších bychom si v nemocnicích jen těžko uměli poradit," řekl ČTK hejtman. Právě nařízení nouzové povinnosti, které je možné pouze v nouzovém stavu, je podle Schillera nyní velmi důležité. Podle moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO) je další prodloužení nouzového stavu nezbytné. "Jak je vidět na průběhu nákazy, nemáme zdaleka vyhráno," řekl ČTK.

Podle hejtmana Vysočiny by další prodloužení nouzového stavu mělo být na rozhodnutí odborníků. "Je třeba zachovat většinu opatření. Ale jestli je třeba nouzový stav, nebo stačí protiepidemický zákon, by měli posoudit odborníci," řekl. Hejtman Schrek ale nekonečné prodlužování nouzového stavu považuje za neudržitelé. "Mnohem důležitější z hlediska efektu je, jaká jsou přijímána opatření, jak jsou komunikována a vysvětlována, jak jsou srozumitelná a pochopitelná, jak reflektují základní lidské potřeby a také náladu ve společnosti. Řešení pandemie je o nalezení rovnováhy. Samotné zákazy nic nevyřeší," řekl ČTK.

Související

Daně, ilustrační fotografie

Stanjura se s hejtmany shodl, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se dnes s hejtmany shodl na tom, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní, který určuje, jaký podíl a podle jakých kritérií z vybraných daní regiony získají. Zástupci krajů chtějí současný systém změnit, s čímž ministr souhlasil a požádal je, aby za Asociaci krajů České republiky (AKČR) dokončili návrh kritérií tak, aby jej mohl předložit vládě k projednání.

Více souvisejících

Hejtmani Asociace krajů ČR Policie ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

před 34 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí odražení ruských útoků u 14 obcí na východě země

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den ruské útoky poblíž 14 obcí ve východoukrajinské Doněcké oblasti, vyplývá z pravidelné ranní operační svodky ukrajinského generálního štábu. Ruská invazní armáda podle něj soustředí své úsilí především na útočné akce ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí

Turecko a Sýrii dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 568 mrtvých. Bilance se zvýšila poté, co ji aktualizoval turecký vicepremiér Fuat Oktay, a pravděpodobně dále poroste. Zraněných jsou tisíce. Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov. Záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Různé země přicházejí s nabídkami pomoci.

před 2 hodinami

Dívky, ilustrační fotografie

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

před 3 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Zdroj: ČTK

Další zprávy