Cestu na Tchaj-wan plánují i poslanci. Protesty Číny zažil i Benda

Horní komora Parlamentu ČR není jediná, kdo má členy, kteří plánují cestu na Tchaj-wan, ač jej Česko kvůli politice jedné Číny neuznává. I v Poslanecké sněmovně existuje neoficiální skupina přátel Česka a Tchaj-wanu. Stejně jako senátor Vystrčil už stihla okusit čínskou averzi z důvodu podpory tohoto ostrova, který se po komunistickém převratu v roce 1949 odtrhl od pevninské Číny.

Marek Benda (ODS)
doporučujeme

Ve skupině je 25 členů napříč celým politickým spektrem, vyjma SPD a KSČM. Ta na podzim zamýšlí uskutečnit další cestu na Tchaj-wan neboli Čínskou republiku.

"Skupina není oficiální, ale dělá totéž, co ostatní skupiny tohoto charakteru. Udržuje vztahy s ambasádou, což v tomto případě není úplně ambasáda,“ uvedl pro CNN Prima News poslanec Marek Benda (ODS) stojící v jejím čelem už od roku 2006, který už má své bohaté zkušenosti s návštěvou ostrovu. Tchaj-wan sice nemá v Česku diplomatické zastoupení. Částečně jej ale nahrazuje Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v ČR.

Neformální parlamentní skupina zamýšlela cestu na Tchaj-wan už v druhé polovině května, a to z důvodu inaugurace tamní prezidentky Cchaj Jing-wenové. Pandemie covid-19 jí v tom však nakonec zamezila.

"Měl jsem plán, že budu na ostrově v druhé polovině května s celou delegací Sněmovny v rámci inaugurace paní prezidentky. Nakonec nic nelétalo a poslal jsem jen inaugurační pozdrav k jejímu znovuzvolení,“ konstatoval Benda. "Cesta se možná uskuteční v průběhu podzimu, bude záležet na epidemiologické situaci ve světě,“ podotkl. Mělo by se jednat o dvě oddělené cesty, tedy delegace Sněmovny a předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který se chce na ostrov vydat na přelomu srpna a září.

Benda, který už má s diplomatickou návštěvou Tchaj-wanu zkušenosti, řekl, že už si sám užil nelibosti ze strany Pekingu. Nejinak na tom byl i zesnulý Jaroslav Kubera, který ostatně jako první šéf horní komory o cestě na ostrov hovořil.

Kuberovi vyhrožovalo velvyslanectví

Vystrčilův předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera obdržel v lednu na Pražském hradě vzkaz, ve kterém ho Velvyslanectví Čínské lidové republiky varovalo před případnou misí na Tchaj-wan, který Peking stále kvalifikuje jako svou vzbouřeneckou provincii. Řada politiků tehdy kritizovala čínskou ambasádu za vměšování se do vnitřních záležitostí České republiky. 

"Zažil jsem bývalou vysokou představitelku čínské ambasády v Praze, která říkala: ‚Vaše cesta není v souladu se zahraničně politickým směřováním ČR.‘ Já říkal, že se domnívám, že je a ona o tom nerozhoduje. Takže, ano, zažil jsem jejich protestování,“ řekl Benda.

Podle čínského velvyslance v Česku Ťiena-mina Peking s cestou nesouhlasí, věří proto, že Praha dostojí svému slibu podpory politiky jedné Číny, jejímž cílem je docílit opětovného připojení Tchaj-wanu k pevninské Číně. O toto usilují Číňané dlouhodobě. V jejich úsilí je oficiálně podporuje celá EU, jakož i Spojené státy americké. 

Jedním z členů skupiny podporující Tchaj-wan je i předseda STAN Vít Rakušan. "Skupina funguje čile, míváme pracovní setkání či večeře,“ řekl.

Benda práci týmu chválí s poukazem i na zvláštní daňové zákony schválené v posledním půlroce. "Slouží k úpravě dvojího zdanění mezi ČR a Tchaj-wanem. Je to deset let práce této skupiny, než se postupně dostal návrh ke schválení," uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama