Nemám signály, že by se Zeman vymezoval proti mému jmenování na post šéfa diplomacie, říká kandidát Lipavský

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský nemá žádné signály, že by prezident Miloš Zeman měl k jeho osobě výhrady ohledně jmenování na post šéfa diplomacie v nově se tvořícím kabinetu Petra Fialy (ODS). A to i přesto, že favorit Pirátů nepodporuje stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a s hlavou státu se odlišují i při pohledu na politiku Číny a Ruské federace. „Doposud jsem ze strany pana prezidenta nezaznamenal žádné indicie, které by svědčily o tom, že by se proti mně vymezoval. Pouze v článcích médií patřících do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše si neustále čtu, jak je situace z Hradu proti mně vyhrocena,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Lipavský.

Ostře se vymezuje proti tvrzení, že by byl zastáncem proarabské rétoriky ve vztahu s Izraelem. Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský konstatuje, že nikdy v této problematice ani nenaznačil, že by šel proti směru Evropské unie. „Jakékoli nálepkování, které se nezakládá na pravdě, se mně příčí. Jde o naprosto neopodstatněné mínění. Pokud bych byl jmenován ministrem zahraničních věcí, reprezentoval bych na poli diplomacie názor celé vlády,“ má jasno.

Nejdříve jej čeká schůzka s budoucím premiérem Fialou

Bývalý místopředseda sněmovního zahraničního výboru nerozumí faktu, proč je neustále kritizován, že není zastáncem přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kvůli nedořešení izraelsko-palestinské otázky, jejímž snad nejcitlivějším bodem je právě status Jeruzaléma, má naprostá většina zemí své ambasády v Tel Avivu s výjimkou například USA. „Můj názor ohledně zmíněné kauzy se neodlišuje od postojů předchozích ministrů zahraničí, a to dokonce ani stávajícího. Jsem s prezidentem Milošem Zemanem připraven debatovat o otázkách, kde nenacházíme vzájemnou shodu. Nejdříve je ale klíčový postoj Petra Fialy, který k hlavě státu ponese seznam navrhovaných ministrů,“ soudí. S kandidátem na budoucího premiéra a předsedou ODS Petrem Fialou by měl mít Lipavský schůzku. „Zatím není nutné oznamovat její termín.“

Český analytik dlouhodobě varuje před vlivem Číny a Ruska. Zástupce Pirátů byl otevřeně i proti snaze, aby se tendru dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech zúčastnily právě zmiňované velmoci. A v době, kdy Hrad proti vyřazení obou států protestoval a Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý se vydal do Ruska, žádal, aby mu byl odebraný diplomatický pas. Po vypuknutí jarní kauzy Vrbětice zase pro EuroZprávy.cz Lipavský prohlásil, že Česká republika mohla vyhostit ještě více ruských diplomatů.

Jeho postoje si v rozhovoru pro novinky.cz pochvaloval i předseda Starostů a Nezávislých Vít Rakušan: „S Janem Lipavským jsem seděl v zahraničním výboru a musím konstatovat, že v zahraniční politice je opravdu zorientovaný. Je to člověk, který má veliký přehled, jazykově je kompetentní a nevnímal jsem u něj černobílé vidění světa,“ řekl Rakušan.

Lipavský, někdejší místopředseda sněmovního výboru pro obranu, se neobává, že by jeho a Zemanův rozdílný pohled na politiku Číny a Ruské federace, před jejímž vlivem Pirát varuje, mohl způsobit tak velký rozkol, který by mohl vyústit k nejmenování do čela šéfa tuzemské diplomacie. „Neustále slýchávám, že prezident Zeman hájí autoritářské režimy. Osobně jsem z jeho strany takovou aktivitu nezaznamenal. Ano, vůči těmto velmocem dělá ekonomicko - pragmatickou diplomacii, ale hájením autoritářským režimů bych takovou rétoriku rozhodně nenazýval. Znovu opakuji, jsem ochoten se s panem prezidentem sejít a problematické otázky probrat.“

Po ztrátě poslaneckého mandátu by na úřad měl více času

Manažer v oblasti informačních technologií v bankovnictví zdůrazňuje, že nemá žádné signály, které by svědčily o vymezování se prezidenta Miloše Zemana vůči jeho osobě jako budoucího ministra zahraničních věcí. „Pouze v článcích médií patřících do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše si neustále čtu, jak je situace z Hradu proti mně vyhrocena,“ říká. Při případném rokování s nejvyšším ústavním činitelem se Lipavský shodne, že Izrael je pro Českou republiky důležitým a strategickým partnerem. „A všichni si uvědomujeme, že dlouhodobě panují obavy o bezpečnost židovského státu. Pokud by na Blízkém východě vyeskaloval nějaký konflikt, bylo by nutné jej řešit na mezinárodní úrovni.“

Rodící se nová vláda, která bude složena z představitelů pětikoalice Spolu a PirStan se v podepsané dohodě zavázala k revidování vztahů vůči Číně a Ruské federaci. „Kromě toho je nutné, abychom v první řadě hájili zájmy České republiky a vytvářeli hodnotovou politiku.“ Lipavský, který v říjnových volbách neobhájil poslanecký mandát v Dolní komoře, predikuje, že díky absenci povinností zákonodárce by měl na vedení úřadu více času. „Nic dalšího by mě už nerozptylovalo a já bych se tak stoprocentně mohl koncentrovat na případnou novou roli.“

Po eventuálním nástupu do Černínského paláce by ve funkci ministra zahraničních věcí jako první zemi navštívil Slovensko. „Nemohl bych začít jinak než misí u našich východních bratrů,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz aspirant Jan Lipavský, který už dříve v rozhovoru pro Deník N prohlásil, že by nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neměl vykonávat avizovaný post velvyslance ve Finsku. Výhrady má i k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Obě nominace letos schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský ministerstvo zahraničí Miloš Zeman diplomacie Izrael Petr Fiala (ODS) Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy