Nemám signály, že by se Zeman vymezoval proti mému jmenování na post šéfa diplomacie, říká kandidát Lipavský

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský nemá žádné signály, že by prezident Miloš Zeman měl k jeho osobě výhrady ohledně jmenování na post šéfa diplomacie v nově se tvořícím kabinetu Petra Fialy (ODS). A to i přesto, že favorit Pirátů nepodporuje stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a s hlavou státu se odlišují i při pohledu na politiku Číny a Ruské federace. „Doposud jsem ze strany pana prezidenta nezaznamenal žádné indicie, které by svědčily o tom, že by se proti mně vymezoval. Pouze v článcích médií patřících do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše si neustále čtu, jak je situace z Hradu proti mně vyhrocena,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Lipavský.

Ostře se vymezuje proti tvrzení, že by byl zastáncem proarabské rétoriky ve vztahu s Izraelem. Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský konstatuje, že nikdy v této problematice ani nenaznačil, že by šel proti směru Evropské unie. „Jakékoli nálepkování, které se nezakládá na pravdě, se mně příčí. Jde o naprosto neopodstatněné mínění. Pokud bych byl jmenován ministrem zahraničních věcí, reprezentoval bych na poli diplomacie názor celé vlády,“ má jasno.

Nejdříve jej čeká schůzka s budoucím premiérem Fialou

Bývalý místopředseda sněmovního zahraničního výboru nerozumí faktu, proč je neustále kritizován, že není zastáncem přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kvůli nedořešení izraelsko-palestinské otázky, jejímž snad nejcitlivějším bodem je právě status Jeruzaléma, má naprostá většina zemí své ambasády v Tel Avivu s výjimkou například USA. „Můj názor ohledně zmíněné kauzy se neodlišuje od postojů předchozích ministrů zahraničí, a to dokonce ani stávajícího. Jsem s prezidentem Milošem Zemanem připraven debatovat o otázkách, kde nenacházíme vzájemnou shodu. Nejdříve je ale klíčový postoj Petra Fialy, který k hlavě státu ponese seznam navrhovaných ministrů,“ soudí. S kandidátem na budoucího premiéra a předsedou ODS Petrem Fialou by měl mít Lipavský schůzku. „Zatím není nutné oznamovat její termín.“

Český analytik dlouhodobě varuje před vlivem Číny a Ruska. Zástupce Pirátů byl otevřeně i proti snaze, aby se tendru dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech zúčastnily právě zmiňované velmoci. A v době, kdy Hrad proti vyřazení obou států protestoval a Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý se vydal do Ruska, žádal, aby mu byl odebraný diplomatický pas. Po vypuknutí jarní kauzy Vrbětice zase pro EuroZprávy.cz Lipavský prohlásil, že Česká republika mohla vyhostit ještě více ruských diplomatů.

Jeho postoje si v rozhovoru pro novinky.cz pochvaloval i předseda Starostů a Nezávislých Vít Rakušan: „S Janem Lipavským jsem seděl v zahraničním výboru a musím konstatovat, že v zahraniční politice je opravdu zorientovaný. Je to člověk, který má veliký přehled, jazykově je kompetentní a nevnímal jsem u něj černobílé vidění světa,“ řekl Rakušan.

Lipavský, někdejší místopředseda sněmovního výboru pro obranu, se neobává, že by jeho a Zemanův rozdílný pohled na politiku Číny a Ruské federace, před jejímž vlivem Pirát varuje, mohl způsobit tak velký rozkol, který by mohl vyústit k nejmenování do čela šéfa tuzemské diplomacie. „Neustále slýchávám, že prezident Zeman hájí autoritářské režimy. Osobně jsem z jeho strany takovou aktivitu nezaznamenal. Ano, vůči těmto velmocem dělá ekonomicko - pragmatickou diplomacii, ale hájením autoritářským režimů bych takovou rétoriku rozhodně nenazýval. Znovu opakuji, jsem ochoten se s panem prezidentem sejít a problematické otázky probrat.“

Po ztrátě poslaneckého mandátu by na úřad měl více času

Manažer v oblasti informačních technologií v bankovnictví zdůrazňuje, že nemá žádné signály, které by svědčily o vymezování se prezidenta Miloše Zemana vůči jeho osobě jako budoucího ministra zahraničních věcí. „Pouze v článcích médií patřících do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše si neustále čtu, jak je situace z Hradu proti mně vyhrocena,“ říká. Při případném rokování s nejvyšším ústavním činitelem se Lipavský shodne, že Izrael je pro Českou republiky důležitým a strategickým partnerem. „A všichni si uvědomujeme, že dlouhodobě panují obavy o bezpečnost židovského státu. Pokud by na Blízkém východě vyeskaloval nějaký konflikt, bylo by nutné jej řešit na mezinárodní úrovni.“

Rodící se nová vláda, která bude složena z představitelů pětikoalice Spolu a PirStan se v podepsané dohodě zavázala k revidování vztahů vůči Číně a Ruské federaci. „Kromě toho je nutné, abychom v první řadě hájili zájmy České republiky a vytvářeli hodnotovou politiku.“ Lipavský, který v říjnových volbách neobhájil poslanecký mandát v Dolní komoře, predikuje, že díky absenci povinností zákonodárce by měl na vedení úřadu více času. „Nic dalšího by mě už nerozptylovalo a já bych se tak stoprocentně mohl koncentrovat na případnou novou roli.“

Po eventuálním nástupu do Černínského paláce by ve funkci ministra zahraničních věcí jako první zemi navštívil Slovensko. „Nemohl bych začít jinak než misí u našich východních bratrů,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz aspirant Jan Lipavský, který už dříve v rozhovoru pro Deník N prohlásil, že by nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neměl vykonávat avizovaný post velvyslance ve Finsku. Výhrady má i k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Obě nominace letos schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

Související

Jan Lipavský

Česko plánuje kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN, oznámil Lipavský

Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033. Jde o jeden ze závěrů úterní schůzky nejvyšších ústavních činitelů, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na sociální síti. Záměr konzultoval s premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

Jan Lipavský ministerstvo zahraničí Miloš Zeman diplomacie Izrael Petr Fiala (ODS) Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy