Nouzový stav není třeba prodlužovat, míní hejtman Okleštěk. Vznesl ale podmínku

Pokud se vyřeší pružný nákup ochranných prostředků, není potřeba nadále prodlužovat nouzový stav, míní olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Pro jeho ukončení po 30. dubnu jsou i další oslovení představitelé samospráv, a to především s ohledem na ekonomiku a její dosavadní ztráty. Jsou však opatrní kvůli samotné pandemii.

"V případě, že bude ošetřen nákup ochranných prostředků tak, abychom neztráceli čas a dokázali pružně reagovat na vývoj situace pandemie v regionu, tak v takovém případě nemám problém s tím, že se nouzový stav ukončí. Mluvil jsem s paní ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO), říkala, že takový mechanismus je, že nám ho vysvětlí a že má oporu v zákoně," řekl dnes ČTK hejtman Ladislav Okleštěk.

Doplnil, že s ministryní o tom bude jednat dnes v Praze, ve čtvrtek to bude řešit s krajským odborem veřejných zakázek. "Poté nemám problém se zrušením nouzového stavu. Lidé se už potřebují více nadechnout, potřebujeme tu ekonomiku nakopnout," doplnil hejtman.

Ekonomiku zmiňuje v otázce nouzového stavu i olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Dosavadní ztráty města a městských společností vyčíslil na sto milionů korun. Poukazuje však na riziko přenosu. "Nějaká řízená forma k rozvolňování situace samozřejmě městu i ekonomice určitě pomůže, ale necítím se být povolán k tomu, zda je to dobré či špatné rozhodnutí z pohledu epidemiologického," řekl dnes ČTK Žbánek. Upřesnil, že nouzový stav převedl vedení radnice do režimu krizového štábu, přesto řadu věcí nadále schvalovala rada a přes on-line i mimořádné zastupitelstvo.

K ukončení nouzového stavu by se přiklonil i litovelský starosta Viktor Kohout, opatrný je však s ohledem na nadcházející plošné testování, které má vnést více pohledu do současné epidemiologické situace. "Zrušením nouzového stavu by se určitě ulevilo, nejen našemu městu. Na druhé straně mohou plošné testy ukázat, že ještě není vyhráno. Za sebe bych proto uvítal otázku nouzového stavu až za 14 dní," řekl dnes starosta Litovle Viktor Kohout.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. V celé republice platí od 12. března.

Související

Josef Suchánek

"Zemanův kanál nemá opodstatnění." Olomoucký kraj projekt odmítl, píše na ministerstva

Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes vyslovilo nesouhlas s projektem stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož značná část by měla vést přes území tohoto kraje. Zastupitelé zároveň schválili znění dopisu adresovaného ministerstvu dopravy a ministerstvu pro místní rozvoj, ve kterém je vyjádřen nesouhlas krajské samosprávy se stavbou kanálu. Usnesení o zahájení přípravy na tuto rozsáhlou stavbu přijala 5. října vláda.

Více souvisejících

Ladislav Okleštěk (ANO) Olomoucký kraj Klára Dostálová Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy