Nouzový stav není třeba prodlužovat, míní hejtman Okleštěk. Vznesl ale podmínku

Pokud se vyřeší pružný nákup ochranných prostředků, není potřeba nadále prodlužovat nouzový stav, míní olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Pro jeho ukončení po 30. dubnu jsou i další oslovení představitelé samospráv, a to především s ohledem na ekonomiku a její dosavadní ztráty. Jsou však opatrní kvůli samotné pandemii.

"V případě, že bude ošetřen nákup ochranných prostředků tak, abychom neztráceli čas a dokázali pružně reagovat na vývoj situace pandemie v regionu, tak v takovém případě nemám problém s tím, že se nouzový stav ukončí. Mluvil jsem s paní ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO), říkala, že takový mechanismus je, že nám ho vysvětlí a že má oporu v zákoně," řekl dnes ČTK hejtman Ladislav Okleštěk.

Doplnil, že s ministryní o tom bude jednat dnes v Praze, ve čtvrtek to bude řešit s krajským odborem veřejných zakázek. "Poté nemám problém se zrušením nouzového stavu. Lidé se už potřebují více nadechnout, potřebujeme tu ekonomiku nakopnout," doplnil hejtman.

Ekonomiku zmiňuje v otázce nouzového stavu i olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Dosavadní ztráty města a městských společností vyčíslil na sto milionů korun. Poukazuje však na riziko přenosu. "Nějaká řízená forma k rozvolňování situace samozřejmě městu i ekonomice určitě pomůže, ale necítím se být povolán k tomu, zda je to dobré či špatné rozhodnutí z pohledu epidemiologického," řekl dnes ČTK Žbánek. Upřesnil, že nouzový stav převedl vedení radnice do režimu krizového štábu, přesto řadu věcí nadále schvalovala rada a přes on-line i mimořádné zastupitelstvo.

K ukončení nouzového stavu by se přiklonil i litovelský starosta Viktor Kohout, opatrný je však s ohledem na nadcházející plošné testování, které má vnést více pohledu do současné epidemiologické situace. "Zrušením nouzového stavu by se určitě ulevilo, nejen našemu městu. Na druhé straně mohou plošné testy ukázat, že ještě není vyhráno. Za sebe bych proto uvítal otázku nouzového stavu až za 14 dní," řekl dnes starosta Litovle Viktor Kohout.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. V celé republice platí od 12. března.

Související

Josef Suchánek

"Zemanův kanál nemá opodstatnění." Olomoucký kraj projekt odmítl, píše na ministerstva

Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes vyslovilo nesouhlas s projektem stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož značná část by měla vést přes území tohoto kraje. Zastupitelé zároveň schválili znění dopisu adresovaného ministerstvu dopravy a ministerstvu pro místní rozvoj, ve kterém je vyjádřen nesouhlas krajské samosprávy se stavbou kanálu. Usnesení o zahájení přípravy na tuto rozsáhlou stavbu přijala 5. října vláda.

Více souvisejících

Ladislav Okleštěk (ANO) Olomoucký kraj Klára Dostálová Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy