O cestě na Tchaj-wan se rozhodne do měsíce. Nejde o trucpodnik, říká Vystrčil

O případné cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se rozhodne nejpozději do měsíce. Rozhodnutí by mohlo padnout i dříve. Vystrčil to dnes řekl v pořadu Partie televize Prima. Návštěvu ostrova plánoval už jeho předchůdce ve funkci, zesnulý Jaroslav Kubera (ODS).

Vystrčil zhruba před dvěma týdny po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že pokud bude Čína Česku a Senátu diktovat, jeho návštěva Tchaj-wanu se stává "reálnější a reálnější".

"Možná bych přidal ještě jedno reálnější. Nejpozději do konce června bude vše jasné. Předpokládám, že to bude dříve," řekl dnes Vystrčil. Dodal, že záměr konzultuje s experty na zahraniční politiku a ochranu lidských práv i s ekonomy. Vliv mělo i zasedání Senátu, který cestu podpořil. Podle hlavy státu by mise Česku a jeho ekonomice neprospěla.

Moje cesta na Tchaj-wan není žádný trucpodnik. Vždycky je co zlepšovat, a pokud se můžeme zlepšit např. v oblasti vědy, tak toho musíme využít. A od Tchaj-wanu je co se učit. @Vystrcil_Milos v Partii.

— ODS (@ODScz) May 31, 2020

Vystrčil řekl, že přímý tlak Číny necítí. "Pokud by někdo chtěl mluvit o tlaku, tak spíše je to tlak nepřímý. Nezaregistroval jsem nic přímého, žádné přímé oslovení ze strany Čínské lidové republiky," řekl šéf Senátu.

Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se vzájemné vztahy s Tchaj-wanem rozvíjejí a další mise na ně zásadní vliv mít nebudou. "Proč chceme destruovat náš bilaterální vztah s Čínou? Co z toho budeme mít dobrého a koho tím naštveme? Odpovězte si na tyhle dvě otázky," uvedl Vondráček.

Vystrčil podotkl, že cesta není "truc podnik" a sám nedělá žádné kroky, které by nikdo nečekal. "Pokud my nebudeme schopni se postavit některým - když to řeknu velmi jemně - asertivním krokům Čínské lidové republiky, tak hrozí, že skutečně se staneme lokajem a nesvébytnou a nesuverénní zemí," řekl předseda Senátu.

Vondráček uvedl, že ani představitelé USA a jiných velkých států na Tchaj-wan nejezdí a spojenci by měli kvůli ochraně svobod na Čínu vytvářet společně tlak. "Souvislost mezi návštěvou Tchaj-wanu a tím, jestli budeme lokajem, při nejlepší vůli nevidím," uvedl.

Šéfové parlamentních komor se neshodnou ani v názoru na takzvaný čínský dopis Kuberovi. Vystrčil řekl, že vyčerpal všechny možnosti k tomu, aby zjistil, zda list vznikl na objednávku. "Vždycky důsledně říkám, že to nebyl dopis. Byl to podkladový materiál, který došel na podatelnu. Nemělo to přímé oslovení, pak bych byl hluboce znepokojen," uvedl Vondráček. V rozhovoru pak ale dokument několikrát jako dopis označil.

Pokud by podle Vystrčila chtěl někdo Kuberovi dokument či dopis poslat, zaslal by ho do Senátu. Kdyby to byl bezvýznamný materiál, nejednali by o něm nejvyšší ústavní činitelé u společného oběda, uzavřel nynější šéf horní komory.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Tchaj-Wan Senát ČR Radek Vondra (TOP 09) Čína Česká republika Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy