Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo zákonné, tvrdí Lipovská. Senátoři to vidí jinak

Rada České televize při odvolání své dozorčí komise jednala podle radní Hany Lipovské v souladu se zákony České republiky i s principem péče řádného hospodáře. Stabilitu ČT neohrožuje odvolání komise, ale nepravdivé výroky poslanců a senátorů, uvedla Lipovská na facebooku.

Komisi rada odvolala většinou deseti hlasů z 13 přítomných kvůli vážným výhradám k její práci. Nespokojenost vyvrcholila nedodáním některých podkladů při projednávání směny pozemků pod ostravským studiem.

Senátoři minulý týden přijali usnesení, že odvolání dozorčí komise nebylo v souladu se zákonem o České televizi a vyzvali volební výbor Poslanecké sněmovny, aby se na své nejbližší schůzi pochybeními rady zabýval. Pokud se pochybení potvrdí, měl by výbor podle senátorů zvážit odvolání radních, kteří se chyby dopustili. Desítky osobností se pak podepsaly pod otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ve kterém upozorňují na situaci v ČT.

Na plénu Senátu jsme právě drtivou většinou schválili usnesení konstatující, že Rada ČT odvolala dozorčí komisi v rozporu se zákonem o České televizi. Zároveň jsme vyzvali, aby se tímto pochybením neprodleně zabýval volební výbor Poslanecké sněmovny!

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) November 19, 2020

Odvolání dozorčí komise se podle Lipovské uskutečnilo na základě zcela stejné procedury jako odvolání dozorčí komise v roce 2010, prakticky totožný byl i text usnesení. "Čtyři z pěti členů odvolané dozorčí komise ostatně byli ve své funkci právě od volby 14. července 2010. Pokud členové letos odvolané dozorčí komise zpochybňují proceduru svého odvolání, zpochybňují tím i legitimitu svých deseti let fungování. Všechna její usnesení by tak mohla být v krajním případě neplatná," uvedla Lipovská v doprovodné analýze, pod kterou je podepsaná spolu s Janou Bobošíkovou z Institutu svobody a demokracie.

Lipovská doplnila, že odvolání komise byl zcela standardní úkon, který zákon o ČT umožňuje. Jeho jediným cílem podle ní bylo zabezpečit řádné hospodaření s finančními prostředky koncesionářů. "O ohrožení nezávislosti, veřejnoprávnosti, svobody a demokracie hovoří ti, kdo po radě požadovali, aby jednala nelegálně a nelegitimně. Svobodu a demokracii naopak ohrožují a novou televizní krizi opět chtějí vyvolat ti, kteří odmítají principy svobody a demokracie respektovat a pod záminkou ohrožení svobody slova brání účinné parlamentní kontrole hospodaření ČT. Je nanejvýš znepokojivé, že takto činí i mnozí zákonodárci," uvedla rovněž Lipovská na facebookovém profilu.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a bývalý předseda strany Karel Schwarzenberg minulý týden také v otevřeném dopise poprosili Českou biskupskou konferenci, aby vyzvala k rezignaci Lipovskou a Jaroslava Maxmiliána Kašparů, které do Rady ČT nominovala konference a katolické církevní kruhy. Kalousek dopis zveřejnil na twitteru. Kalousek a Schwarzenberg uvedli, že práce Kašparů a Lipovské je opakem všeho, čemu rozumějí jako křesťanskému učení.

Pan ⁦@schwarzenberg_k⁩ i já jsme politici desítky let. Ještě delší dobu jsme oba katolíci. Jako politici i jako katolíci jsme si dovolili oslovit předsedu České biskupské konference a všechny její členy. pic.twitter.com/LpdSag2ViC

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) November 19, 2020

Lipovská ani Kašparů Českou biskupskou konferenci podle jejího stanoviska v radě nezastupují. "ČBK s nimi o výkonu jejich funkce žádným způsobem nekomunikuje ani jejich činnost podrobně nesleduje. Každý, kdo vykonává veřejnou funkci, ji má vykonávat pouze v souladu se zákonem a se svým svědomím. Hana Lipovská, která svými veřejně projevovanými názory pobouřila některé názorové proudy společnosti i církve, působí profesně i občansky zcela svobodně a jedná a hovoří sama za sebe jako soukromá osoba. Česká biskupská konference nemíní její názory komentovat," uvedla vedoucí tiskového střediska ČBK Monika Klimentová.

Související

Hana Lipovská (autor: Josef Plch)

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady České televize. Důvodem, proč ji má Sněmovna odvolat, je údajná ztráta její nezávislosti, jak ji vyžaduje zákon o České televizi. Lipovská v letošních sněmovních volbách kandiduje do Sněmovny za uskupení Volný blok.

Více souvisejících

Hana Lipovská (ekonomka) Rada České televize Česká biskupská konference (ČBK) Senát ČR Česká televize Miroslav Kalousek Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy