Opozice oceňuje práci BIS, Hrad se ohradil vůči slovům o dezinformacích

Lídři sněmovních stran v souvislosti s dnes zveřejněnou výroční zprávou Bezpečnostní informační služby (BIS) většinou oceňují práci kontrarozvědky. Někteří zástupci opozice na tiskových konferencích před začátkem jednání také kritizovali prezidenta Miloše Zemana, který má dlouhodobě k BIS výhrady. Vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ke zprávám přistupuje zodpovědně. Komunisté a SPD ve zprávě postrádají informace o jiných než ruských a čínských špionech. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že považuje za nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory.

Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek práci BIS vnímá jako kvalitní a profesionální. Považuje za pozitivní, že popisuje aktivity Ruska a Číny. "Každá z těchto zemí postupuje jinak, ale každopádně patříme do silné zájmové oblasti těchto mocností," řekl. Ocenil i to, jak BIS řeší činnost potenciálních islamistických radikálů či aktivity Íránu.

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury se ukazuje, že BIS funguje dobře. Zpráva je podle něj vodítkem, jak by měla vláda přistupovat k zahraniční politice. "Mnohdy vidíme snahu zlehčovat a karikovat zprávy BIS," varoval. Vyjádřil přání, aby vláda naopak věnovala zprávě pozornost natolik, aby zprávy za několik let mohly konstatovat zlepšení situace.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že rizika, na něž upozorňuje BIS, se prohlubují. "Je to i vizitka toho, že vláda k závěrům nepřistupuje dost aktivně," uvedla. Vyzvala kabinet, aby nebral na lehkou váhu, kým je na Hradě obklopen prezident Miloš Zeman.

Výroční zpráva BIS: „Proruští aktivisté tak, ať již vědomě či nevědomě, podporovali vlivové operace RF a prosazovaliruské zájmy na úkor zájmů ČR."Bohužel je jejich velitel na Hradě...Budeme tlačit na vládu, aby to řešila a požadovat snížení počtu členů diplomatického sboru RF.

— Markéta Adamová (@market_a) November 26, 2019

Vláda podle Schillerové všechny informace, které od BIS dostává v některém z režimů utajení, pečlivě probírá a přistupuje k nim zodpovědně. "Bavíme se o nich a každý v rámci své kompetence s nimi pracujeme. Já se tím budu určitě velmi pečlivě zaobírat," řekla ministryně.

Zpravodajské služby podle místopředsedy vládní ČSSD Romana Onderky aktuálně nepožadují navýšení rozpočtů s odůvodněním, že aktivity cizích špionů rostou. "V případě takových požadavků se ale nebudeme bránit takové požadavky podpořit," uvedl. Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka rozhovor o možném posílení rozpočtu označil za potenciální téma pro koaliční debatu s ANO.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský řekl, že BIS odvádí skvělou práci. "I díky ní je ČR jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, mají to ale těžké," uvedl. Práci podle něj komplikuje kontrarozvědce Zeman, mimo jiné tím, že opakovaně opomenul vládní návrh na jmenování jejího ředitele Michala Koudelky generálem.

Ovčáček označil za fakt, že na území ČR působí agenti cizích mocností. "A je úlohou BIS takové agenty odhalovat. Co je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. To je útok na svobodu slova," napsal Ovčáček ČTK. BIS označila šíření dezinformací proruskými aktivisty za nejzávažnější hrozbu pro ústavnost Česka.

Člen výboru pro bezpečnost Lukáš Kolářík (Piráti) však označil zprávu o "ruských trollech" za nijak překvapivou. Organizované skupiny podle něj dokážou strhnout debatu na sociálních sítích směrem, kterým chtějí, a ovlivňují tím lidi. "Chtěl bych apelovat na čelní představitele ČR, aby nezvěrozhodňovali práci BIS," uvedl.

Zpráva BIS je další z mnoha závažných varování, že Rusko a Čína se v žádném případě nezřekly svých manipulativních taktik. Apeluji na ústavní činitele, aby nepodlamovali důvěru v naše vlastní bezpečnostní složky, jak se to bohužel nezřídka kdy děje.

— Lukáš Kolářík (@kolarik_lukas) November 26, 2019

Předseda KSČM Vojtěch Filip zprávě vyčítá, že se zabývá jen riziky z Ruska a Číny. "Těch rizik je víc. Postrádáme ve zprávě informace o aktivitách jiných zpravodajských služeb, zejména ekonomické rozvědky USA, o kterou se třeba zajímá zpravodajská služba v sousedním Německu," uvedl Filip.

Podobný názor má podle místopředsedy Radima Fialy také SPD. Hnutí podle něj jasně podporuje práci BIS pro ochranu zájmů republiky. "Je ale důležité, aby monitorovala všechny země, nejen Čínu a Rusko," řekl. BIS ve zprávě píše, že se věnuje všem tajným službám působícím v ČR, ruské a čínské aktivity jsou prioritními kvůli jejich rozsahu.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS Jiří Ovčáček Markéta Pekarová Adamová Jan Farský Zbyněk Stanjura Miloš Zeman Vojtěch Filip (KSČM) Michal Koudelka (BIS) špionáž Rusko Jan Bartošek Alena Schillerová Roman Onderka Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy