Okamurova SPD stojí za Maříkovou, řada stran je proti vydání poslankyně policii

Celý klub Svobody a přímé demokracie (SPD) podporuje poslankyni hnutí Karlu Maříkovou, kterou chce kvůli jejím výrokům o migrantech trestně stíhat policie. Podle předsedy SPD Tomia Okamury představuje policejní žádost snahu o potlačení svobody slova. Opozičním TOP 09 či Starostům sice výroky vadí, žádost policie o vydání k trestnímu stíhání však ve Sněmovně pravděpodobně nepodpoří, protože by se jednalo o precedens. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti prohlášením hnutí SPD, která ho spojují s kriminalizací Maříkové. Komunisté trestní řízení označili za politický proces.

Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.

Poslanci dnes začali policejní žádost o její vydání projednávat na mandátovém a imunitním výboru. Na některém z dalších zasedání dá výbor doporučení Sněmovně, zda by měla žádosti vyhovět.

SPD dnes v usnesení předsednictva uvedla, že žádost policie považuje za politickou kriminalizaci Maříkové a SPD, řízenou ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Vicepremiér se proti tomu ohradil. "Na rozdíl od SPD, která kdyby měla ministra vnitra, by se pravděpodobně takto snažila policii ovlivňovat, já dodržuji zákony. Do trestních kauz nemohu zasahovat," uvedl Hamáček. Klub ČSSD podle něj počká na doporučení výboru, o svém vlastním hlasování však má už Hamáček jasno.

Okamura novinářům řekl, že celý klub SPD stojí za Maříkovou. "Znakem každé totality je konec svobody veřejně vyjadřovat své názory. Nejde jen o migranty, ale o svobodu, která odlišuje totalitu od demokracie," uvedl. Maříková proces považuje za zpolitizovaný. "ČR, která si říká demokratická země, začíná kriminalizovat politické názory, které nejsou elitám EU po chuti," míní. Stíhání chápe i jako o pokus o zastrašení dalších lidí s vlasteneckými názory.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že klub TOP 09 se kloní k názoru svého šéfa a člena výboru Miroslava Kalouska. Ten výrok označil jako odpudivý, ale stíhání na jeho základě by považoval za nebezpečný precedens do budoucna. "Výroky jsou to naprosto nehorázné a odsouzeníhodné, ale je to politické vyjádření, které bychom měli pokrýt imunitou," dodala Adamová.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že výrok je nešťastný. "Osobně to neschvaluji a myslím, že to svědčí o tom, jaký je to člověk. Ale takových podobných výroků koluje na sociálních sítích velké množství. Nemyslím, že by poslanec měl být stíhán za veřejné výroky," řekla. Záležitost projedná ještě klub STAN a vyčká na vyjádření imunitního výboru. "Pokud mohu mluvit sama za sebe, říkám, že vydání nepodpořím," dodala.

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) řekl, že Maříková by neměla být vydána. "Vzhledem k tomu, co o té kauze vím a jaké výroky proběhly médii daleko dřív, než je zmínila paní poslankyně, tak si myslím, že je to politický proces," uvedl. Stejný názor vyslovil jeho kolega z klubu KSČM Daniel Pawlas, podle kterého výrok Maříkové nikoho nepobouřil.

Lidovci, Piráti či ANO zatím být konkrétní nechtěli. "Klub standardně čeká na usnesení výboru. My si počkáme na jeho rozhodnutí," uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že se strana rozhodne teprve poté, co se její zástupci na výboru seznámí se spisem. Na stanovisko výboru chtějí počkat poslanci hnutí ANO. Občanští demokraté budou mít podobně jako v dalších obdobných případech volné hlasování bez doporučení kubu, uvedla poslankyně Jana Černochová (ODS).

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

Karla Maříková (SPD) Poslanecká sněmovna Jan Hamáček Markéta Pekarová Adamová Svoboda a přímá demokracie (SPD) Miroslav Kalousek Věra Kovářová Ivan Bartoš (Piráti) Jana Černochová Zdeněk Ondráček Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy