Okamurova SPD stojí za Maříkovou, řada stran je proti vydání poslankyně policii

Celý klub Svobody a přímé demokracie (SPD) podporuje poslankyni hnutí Karlu Maříkovou, kterou chce kvůli jejím výrokům o migrantech trestně stíhat policie. Podle předsedy SPD Tomia Okamury představuje policejní žádost snahu o potlačení svobody slova. Opozičním TOP 09 či Starostům sice výroky vadí, žádost policie o vydání k trestnímu stíhání však ve Sněmovně pravděpodobně nepodpoří, protože by se jednalo o precedens. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti prohlášením hnutí SPD, která ho spojují s kriminalizací Maříkové. Komunisté trestní řízení označili za politický proces.

Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.

Poslanci dnes začali policejní žádost o její vydání projednávat na mandátovém a imunitním výboru. Na některém z dalších zasedání dá výbor doporučení Sněmovně, zda by měla žádosti vyhovět.

SPD dnes v usnesení předsednictva uvedla, že žádost policie považuje za politickou kriminalizaci Maříkové a SPD, řízenou ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Vicepremiér se proti tomu ohradil. "Na rozdíl od SPD, která kdyby měla ministra vnitra, by se pravděpodobně takto snažila policii ovlivňovat, já dodržuji zákony. Do trestních kauz nemohu zasahovat," uvedl Hamáček. Klub ČSSD podle něj počká na doporučení výboru, o svém vlastním hlasování však má už Hamáček jasno.

Okamura novinářům řekl, že celý klub SPD stojí za Maříkovou. "Znakem každé totality je konec svobody veřejně vyjadřovat své názory. Nejde jen o migranty, ale o svobodu, která odlišuje totalitu od demokracie," uvedl. Maříková proces považuje za zpolitizovaný. "ČR, která si říká demokratická země, začíná kriminalizovat politické názory, které nejsou elitám EU po chuti," míní. Stíhání chápe i jako o pokus o zastrašení dalších lidí s vlasteneckými názory.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že klub TOP 09 se kloní k názoru svého šéfa a člena výboru Miroslava Kalouska. Ten výrok označil jako odpudivý, ale stíhání na jeho základě by považoval za nebezpečný precedens do budoucna. "Výroky jsou to naprosto nehorázné a odsouzeníhodné, ale je to politické vyjádření, které bychom měli pokrýt imunitou," dodala Adamová.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že výrok je nešťastný. "Osobně to neschvaluji a myslím, že to svědčí o tom, jaký je to člověk. Ale takových podobných výroků koluje na sociálních sítích velké množství. Nemyslím, že by poslanec měl být stíhán za veřejné výroky," řekla. Záležitost projedná ještě klub STAN a vyčká na vyjádření imunitního výboru. "Pokud mohu mluvit sama za sebe, říkám, že vydání nepodpořím," dodala.

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) řekl, že Maříková by neměla být vydána. "Vzhledem k tomu, co o té kauze vím a jaké výroky proběhly médii daleko dřív, než je zmínila paní poslankyně, tak si myslím, že je to politický proces," uvedl. Stejný názor vyslovil jeho kolega z klubu KSČM Daniel Pawlas, podle kterého výrok Maříkové nikoho nepobouřil.

Lidovci, Piráti či ANO zatím být konkrétní nechtěli. "Klub standardně čeká na usnesení výboru. My si počkáme na jeho rozhodnutí," uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že se strana rozhodne teprve poté, co se její zástupci na výboru seznámí se spisem. Na stanovisko výboru chtějí počkat poslanci hnutí ANO. Občanští demokraté budou mít podobně jako v dalších obdobných případech volné hlasování bez doporučení kubu, uvedla poslankyně Jana Černochová (ODS).

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

Karla Maříková (SPD) Poslanecká sněmovna Jan Hamáček Markéta Pekarová Adamová Svoboda a přímá demokracie (SPD) Miroslav Kalousek Věra Kovářová Ivan Bartoš (Piráti) Jana Černochová Zdeněk Ondráček Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tusk: Tisíce migrantů z Afriky do Evropy pašuje Rusko

Polský premiér Donald Tusk v úterý obvinil Rusko z pokusů o propašování tisíců migrantů z Afriky do Evropy. Polsko už o víkendu avizovalo, že se chystá posílit své východní hranice, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy