Opoziční hnutí ANO souhlasí s novým sankčním zákonem, chce ho ale projednat

Opoziční hnutí ANO souhlasí s novým sankčním zákonem, který nyní probere Poslanecká sněmovna. Bude však vetovat zrychlené projednání v prvním čtení, řekla na dnešní tiskové konferenci šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Takzvaný Magnitského zákon, který připravilo ministerstvo zahraničí, umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávní jednání v mezinárodním kontextu. Vláda urychlila přípravu předlohy po ruské invazi na Ukrajinu.

Stát bude moci dotčeným například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Předloha má zároveň vytvořit právní základ pro zařazování subjektů na sankční seznam EU z českého podnětu. "Chceme, aby tento zákon kromě zahraničního výboru projednal i ústavně-právní výbor," řekla bývalá ministryně financí.

V programu jedné ze schůzí tohoto týdne je také první čtení vládní novely, která mění volbu členů rad České televize a Českého rozhlasu. Předpokládá zejména zapojení Senátu, nyní členy volí jen poslanci. Počet členů Rady ČT se zvýší z 15 na 18. Rada ČRo by měla mít i nadále devět členů.

Poslanec Aleš Juchelka (ANO) bude navrhovat zamítnutí předlohy v prvním čtení, označil ji za paskvil. Navýšením počtu radních si podle něj chce koalice pohlídat to, aby když má nyní většinu ve Sněmovně i v Senátu, mohla mít pod kontrolou volbu generálního ředitele ČT v příštím roce. Proti předpisu je i opoziční SPD, podle poslance hnutí Jaroslava Foldyny novelou vláda usiluje o to, aby dostala pod svou kontrolu veřejnoprávní média. "Návrh nelze považovat za nic jiného než další krok k destrukci demokratických principů," uvedl.

ANO opět kritizovalo návrh na snížení zdravotních plateb státu. V pátek projednávání zablokovaly právě ANO a SPD přestávkami pro své kluby. Jejich zástupci se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče, když má systém veřejného zdravotního pojištění přijít o 14 miliard korun. Vládní představitelé takové dopady odmítají. Novela má po koaličních úpravách také zavést automatickou valorizaci zdravotních plateb státu, a to od roku 2024.

Předloha čelila v dolní komoře mnohahodinovým obstrukcím opozice už v minulých kolech projednávání. Schillerová dnes řekla, že opět k návrhu poslanci ANO vystoupí a sdělí, proč je podle nich úmysl špatný. "Opět budeme usilovat o vrácení zákona do druhého čtení," doplnila. Místopředsedkyně zdravotnického výboru Karla Maříková (SPD) označila vládní plán za nesmyslný a nepochopitelný. Pojišťovnám by podle ní hrozilo snižování zůstatků na účtech, což by koncem roku vedlo ke zpožďování plateb poskytovatelům péče.

Související

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

Více souvisejících

sankce Hnutí ANO Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy