Na stanovisku k dopisu čínského velvyslanectví kvůli tchajwanské misi senátorů by se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měli shodnout všichni ústavní činitelé. Ministr návrh připraví na jejich březnovou schůzku. Řekl to dnes novinářům po jednání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Podle něj by stanovisko mělo být dostatečně razantní. V opačném případě doporučí Senátu přijmout vlastní odmítavý postoj.
"Domluvili jsme se, že bychom to (dopis) měli řešit na schůzce nejvyšších ústavních činitelů. Jsem přesvědčen, že bychom na to měli reagovat jednotně," uvedl Petříček. Podle něj by ústavní činitelé měli zohlednit potřebu vzájemného respektu i realistické možnosti s ohledem na rozdílné pohledy i ekonomické zájmy. Vystrčil chce prosazovat kritický postoj. "Věřím, že i další ústavní činitelé si uvědomí, že jsme suverénní země, která si nemůže nechat od nikoho nic diktovat," řekl. Součástí stanoviska by mohl být i odmítavý postoj k setrvání nynějšího čínského velvyslance v ČR, dodal.
„Poté, co jsem si přečetl ten kvazidopis... nepočítám s tím, že bych čínskou ambasádu oslovoval. Jedině kdyby snad čínský velvyslanec přišel a chtěl oznámit, že se jde omluvit a zároveň že v ČR končí, tak bych ho možná přijal," odpověděl dnes na novinářský dotaz @Vystrcil_Milos. pic.twitter.com/k89dFpY50c
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) February 25, 2020
Petříček označil lednový dopis, v němž čínská ambasáda varovala Senát i české podnikatele před důsledky cesty na Tchaj-wan, za "velmi nestandardní". Vystrčil zopakoval, že dopis je výhrůžný až vyděračský a staví Česko do lokajské pozice. Měl dojem, že ministr má na dopis podobný názor.
Ministr požádal předsedu Senátu, aby horní komora uspořádala veřejné slyšení k česko-čínským vztahům. Podle Vystrčila by se mohlo konat do tří měsíců. Podle něj je třeba vyjasnit postoj ČR, aby jej nereprezentovaly skupiny, z nichž jedna s Čínou nechce mít nic společného a druhá "skoro nezná cestu jinam než do Číny". O přípravu slyšení chce Vystrčil požádat šéfa senátního zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý).
Cestu na Tchaj-wan spolu s podnikateli plánoval Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), který koncem ledna náhle zemřel. Zatímco Fischerův výbor misi podpořil, Petříček cestu vedenou předsedou Senátu označil za "poměrně výjimečnou". "Nicméně je to záležitost parlamentní diplomacie. Já nebudu panu předsedovi (Vystrčilovi) říkat, jestli má jezdit, nebo ne. Je to skutečně na jeho zvážení," dodal. Podle ministra by se Česko mělo držet dosavadních principů vztahů s Čínou a uvážit, zda případných ekonomických přínosů nelze dosáhnout jinak.
Vystrčil uvedl, že mu Petříček cestu na Tchaj-wan nedoporučil. Předseda horní komory uvedl, že o případném uskutečnění cesty, která byla původně plánována na konec února, se rozhodne až po schůzce s ústavními činiteli a poradě s odborníky. Záležet mu bude také na postoji Senátu. Řekl také, že nyní se cesty do východní Asie spíše ruší kvůli šíření koronaviru. Cestu by bylo třeba navíc detailně připravit.
Čínské velvyslanectví v dopise varovalo před možnými následky cesty senátorů na Tchaj-wan. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Související

Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Miloš Vystrčil (ODS) , ministerstvo zahraničí , Senát ČR , Česká republika , Velvyslanectví Číny , Jaroslav Kubera , Pavel Fischer
Aktuálně se děje
před 36 minutami

USA začaly vybírat 10% základní clo. Vydržte, vzkazuje Trump Američanům
před 1 hodinou

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
před 2 hodinami

Počasí se do příštího víkendu umoudří, ukazuje předpověď
Aktualizováno před 7 hodinami

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
včera

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
včera

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
včera

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
včera

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
včera

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
včera

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
včera

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
včera
Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.
Zdroj: Jakub Jurek