Po loňské evakuaci Afghánistánu řešilo ministerstvo zahraničí několik případů spolupracovníků

Po loňské evakuaci řešilo ministerstvo zahraničí několik případů spolupracovníků České republiky nebo tuzemských nevládních organizací a jejich rodinných příslušníků v Afghánistánu. Nešlo o evakuaci ze země jako takovou, ale o relokaci především ze zemí regionu. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva Lenka Do.

Česká armáda loni v srpnu po obsazení většiny Afghánistánu Tálibánem za pomoci tří letů vojenských speciálů z Kábulu odvezla 195 lidí. Evakuováni byli diplomaté a zaměstnanci ambasády, vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří střežili ambasadora a velvyslanectví, afghánští spolupracovníci ministerstva zahraničí a armády i další Afghánci napojení na Českou republiku.

Následně Česko podle mluvčí diplomacie například poskytlo azyl rodině spolupracovníka českého Provinčního rekonstrukčního týmu, který byl během převzetí moci Tálibánem evakuován ukrajinským letem do Kyjeva a pobýval tam v uprchlickém táboře.

Na české úřady se průběžně obracejí další Afghánci, ne však ve velkém počtu. "Výrazný podíl na nich mají rodinní příslušníci osob, které již v Česku pobývají. Jejich případy řešíme individuálně," dodala Do.

Podle týdeníku Respekt několika dalším spolupracovníkům české armády nadále hrozí nebezpečí. Informace má o 14 tlumočnících, kteří se s blízkými skrývají na různých místech Afghánistánu. List uvedl, že podle neoficiálních informací z bezpečnostních institucí Česko nezařadilo do evakuačního seznamu ty osoby, které skončily spolupráci s českou armádou před rokem 2015.

Loni Evropská komise rozhodla o akci na pomoc Afgháncům, kteří spolupracovali s Evropskou unií v zemi. Jde například o ženy - aktivistky, novinářky, učitelky, tedy skupiny nejvíce ohrožené restrikcemi Tálibánu.

"Od té doby se podařilo z Afghánistánu dostat stovky Afghánců z výše zmíněných skupin. V této souvislosti se tedy nedá hovořit o jedné operaci, jako spíše o (mnoha) relokacích jednotlivců či skupin. Česko v současnosti spolupracuje s EU na způsobech zapojení se do tohoto procesu," doplnila mluvčí.

Podle Respektu se například Německo zavázalo k přepravení 25.000 Afghánců do své země, Nizozemsko má evakuovat zhruba 3000 Afghánců, Francie a Švédsko 2000.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 45 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 53 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy