Jak se bude na podzim volit? Senátoři opozice chtějí umožnit hlasování i lidem z karantény

Senátoři budou na dnes zahájené schůzi z podnětu stálé komise pro krajany hlasovat o výzvě vládě, aby projednala zákon o korespondenčním hlasování při volbách v zahraničí. Iniciátor návrhu Tomáš Czernin (TOP 09) míní, že by se mohla možnost hlasování na dálku vztahovat vedle krajanů na voliče v karanténě.

Lidovečtí senátoři chtějí téma hlasování z karantény projednat během mimořádně zařazeného bodu schůze, vláda by podle nich do začátku srpna měla připravit technická opatření umožňující volbu lidem uzavřených v domovech kvůli epidemii koronaviru. Podobný názor má i další opoziční klub - ODS.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) současná pravidla nedovolí na podzim hlasovat v krajských a senátních volbách těm, kteří budou v době hlasování v karanténě jako možní nosiči koronaviru nového typu. Ministerstva vnitra a zdravotnictví proto vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat epidemiologickými opatřeními během podzimních krajských a senátních voleb a možností hlasování lidí v karanténě. V krajním případě vicepremiér nevyloučil odklad hlasování. O možnosti korespondenční volby pro lidi v karanténě v uplynulých dnech hovořil zmocněnec vlády pro výzkum ve zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Hamáček v pondělí uvedl, že nelze do voleb pravidla změnit.

Místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková míní, že případné vyřazení tisíců voličů v karanténě z voleb by mohlo ovlivnit výsledky hlasování o novém složení Senátu. Odklad hlasování nic neřeší, epidemiologická situace za třeba měsíc může být horší než v době voleb, řekla na tiskové konferenci. Vláda by podle ní proto měla připravit speciální postupy, které umožní volit v karanténě při zachování hygienických pravidel. S návrhy by kabinet měl přijít do 5. srpna.

Předseda klubu ODS Martin Červíček na tiskové konferenci uvedl, že senátoři ODS návrh lidovců jednoznačně podpoří. Kabinet podle něj měl začít na úpravě legislativy začít už na jaře. Nyní lze zřejmě stihnout jen technická opatření, míní jeho kolega Zdeněk Nytra.

Zákon o korespondenční volbě v zahraničí vláda odmítá projednat, čímž oddaluje jeho projednání Sněmovnou, uvedl dnes Czernin na tiskové konferenci. Hrozí podle něj, že návrh připravený opozicí spadne v příštím roce po skončení mandátu současné Sněmovny pod stůl. Usnesení Senátu by mělo vládu přimět k jednání. Senátor míní, že vláda projednání normy zdržuje, protože 600.000 voličů v zahraničí by mohlo ovlivnit výsledky voleb v její neprospěch. Podle lidovců není ale reálné návrh přijmout tak, aby změna platila už na podzim. ODS by návrh podpořila.

Podle opoziční TOP 09 by měl kabinet hledat cestu, jak umožnit občanům volební právo uplatnit, a to včetně těch, kteří budou v době hlasování v karanténě. "Korespondenční hlasování se do října stihnout nedá, navíc by to situaci nevyřešilo," podotkl v pondělí Hamáček. Na obálkách by podle něj mohl virus zůstat, což by s sebou přineslo například nutnost jejich dezinfekce. Řešení, které by se stihlo do podzimu a vyloučilo všechna rizika, podle něj neexistuje. V dlouhodobém horizontu by to mohly být elektronické volby, což ale vyžaduje delší přípravu.

Podle informací ministerstva zahraničí žijí v zahraničí zhruba dva miliony českých krajanů, z toho asi desetina má české občanství, a tím i právo volit. Čeští občané žijící v zahraničí se mohou účastnit voleb do Sněmovny a do Senátu, krajských voleb ne. Zatímco při sněmovních volbách hlasují na zastupitelských úřadech, v případě senátních voleb si na ambasádě či konzulátu vyzvednou hlasovací lístek a hlas odevzdají ve volební místnosti v Česku. V posledních sněmovních volbách hlasovalo zhruba 10.500 Čechů v zahraničí, u senátních voleb počty hlasujících ze zahraničí statistici neevidují.

Pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidi umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995. Pracovní skupina by měla podle Hamáčka zohlednit, že letos jde o bezprecedentní situaci, kterou v tomto rozsahu česká legislativa nepamatuje, a prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.

Související

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023) Prohlédněte si galerii

TOP 09 zahájila volební sněm, v čele zůstává Pekarová Adamová

TOP 09 zahájila v sobotu dopoledne celostátní sněm, který se koná v pražském hotelu Clarion. Vládní strana si na něm volí vedení, které ji povede do příštích sněmovních voleb. Funkci předsedkyně s přehledem obhájila šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Nově jí bude krýt záda ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. 
Tomáš Czernin

Senátoři orodují za jasné podmínky pro prezidentské kandidáty

Volební zákon dostatečně jasně nespecifikuje podmínky pro kandidaturu na prezidenta a bylo by namístě ho zpřesnit. V dnešní pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se na tom shodli senátoři Adéla Šípová (za Piráty), Jana Zwyrtek Hamplová (nestr.), Tomáš Czernin (TOP 09) a Jiří Čunek (KDU-ČSL). 

Více souvisejících

Tomáš Czernin Krajské volby Senátní volby Senát ČR Jan Hamáček Vláda ČR zákony Martin Červíček top 09 ODS KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy