Politologové komentují znovuzvolení Hamáčka. Čeká ho velká výzva

Dnešní znovuzvolení vicepremiéra Jana Hamáčka do čela sociální demokracie je určité potvrzení konzervativnějšího pojetí strany, míní politolog Ladislav Mrklas. Sjezd podle něj rozhodoval o tom, jestli se strana pustí před říjnovými sněmovními volbami do většího rizika, které by mohlo znamenat dynamičtější nárůst volebních preferencí, anebo vsadí na "jistotu v nejistotě". ČSSD se rozhodla pro to druhé a pro Jana Hamáčka to bude velká výzva, uvedl Mrklas.

Politolog Jan Kubáček doplnil, že podzimní volby rozhodnou nejenom o sociální demokracii jako celku, ale samozřejmě i o Hamáčkovi.

Hamáček v prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce. Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně. Hamáček už uspěl na sjezdech v letech 2018 a 2019. ČSSD pod jeho vedením nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 strana získala 5,17 procenta hlasů a přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, přišla také o nejvíce mandátů v zastupitelstvech krajů. Ve volebních průzkumech se nyní podpora ČSSD pohybuje pod pěti procenty, která jsou potřebné ke vstupu do Sněmovny.

Podle Kubáčka je strana unavená, nejistá. Delegáti vsadili na Hamáčkovu popularitu, uvědomují si, že je sociální demokracie ve složité kondici, ale přece jen má voliče. "Všechny ty alternativy, které říkaly, že vše je špatně, pojďme hledat nové voliče, tak vlastně nepojmenovávaly, kde je mají, jak je chtějí oslovit, jak je chtějí získat a delegáti se často báli, že poztrácejí stávající voliče a nové nezískají," řekl ČTK Kubáček.

Popularitu Hamáčka, který je ministrem vnitra a stojí v čele Ústředního krizového štábu, připomněla i politoložka Vladimíra Dvořáková. Hamáček byl nejznámější z těch, kdo se o funkci ucházeli, jako lídr má šanci oslovit více lidí. "Půl roku před volbami není příliš rozumné měnit šéfa,“ řekla. Už je podle ní dost pozdě na to, aby běžní voliči začali stranu spojovat s někým novým.

Problémem ČSSD je nyní to, že se o ní mluví jako o straně, u které není jisté překročení potřebné pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny. "Tato situace řadu voličů odradí a raději dávají svůj hlas někomu jinému," řekla ČTK Dvořáková. „V zásadě jde o to přijít s jedním, dvěma velkými tématy a přesvědčit veřejnost, že kvůli těmto dvěma velkým tématům je potřeba, aby tady byla nějaká klasická levicová strana vedle ANO, které dnes tu levicovou část opanovalo, ale není to prostě standardní levicová strana," míní Mrklas. Následovat musí mravenčí práce kandidátů, kteří mají podporu na regionální úrovni, dodal. Také podle Kubáčka bude muset ČSSD začít nyní komunikovat ryze volebně. "Bude se muset velmi rychle překlopit de facto už do permanentní intenzivní politické kampaně," podotkl.

Zástupci některých krajských organizací ČSSD Hamáčkovo znovuzvolení vítají, pokud byl jejich nominantem, případně respektují. "Já jsem s tou volbou spokojený," řekl ČTK předseda krajské organizace ČSSD na Vysočině Petr Krčál. Hamáček podle něj v nominačním projevu nabídl pokračování aktivit ve prospěch lidí i dotažení záležitostí týkajících se epidemie koronaviru. Hamáčkovu obhajobu funkce přivítal také bývalý místopředseda ČSSD a někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. Krajský předseda ČSSD v Karlovarském kraji Tomáš Svoboda uvedl, že volbu respektuje, přestože krajská organizace podporovala spíše Petříčka. "Je dobře, že se diskuse rozvinula a zazněly i ostré výtky. Ale Honzovi (Hamáčkovi) fandím,“ řekl Svoboda.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček ČSSD Ladislav Mrklas Jan Kubáček (politolog)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy