Poslance čeká další debata o státním rozpočtu, chtějí přesunout desítky miliard korun

Poslanci budou na nadcházející řádné schůzi schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který navrhla vláda se schodkem 320 miliard korun. Budou se také muset vypořádat s předlohami, které jim vrátil Senát. Patří k nim čtveřice zákonů nové odpadové legislativy, která má zejména posunout konec skládkování o šest let na rok 2030. Před schvalováním je ve Sněmovně například takzvaný nízkouhlíkový zákon, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Schůze dolní komory začne v úterý odpoledne. Plánovaná je na dva týdny. S týdenní přestávkou na jednání výborů by schůze měla skončit v pátek 18. prosince. Kromě úterního projednání zákonů vrácených Senátem by se měli poslanci vzhledem k epidemii covidu-19 nadále scházet v polovičním počtu. K případnému přehlasování senátních úprav předloh jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich.

Návrh rozpočtu bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze. Poslance čeká ve středu jeho druhé čtení a o dva týdny později závěrečné schvalování. Ve druhém čtení dostanou poslanci příležitost vznášet své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jeho základní paramenty včetně deficitu už měnit nemohou. Dosud se sešly požadavky na přesuny peněz řádově za desítky miliard korun.

Závěrečné schvalování rozpočtu zkomplikoval postoj rozpočtového výboru, jenž tento týden nepřijal příslušné doporučení pro plénum. Doporučení nezískalo podporu vládních sociálních demokratů ani komunistů, kteří v dolní komoře menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují. Poslancům KSČM se totiž nepodařilo prosadit ve výboru snížení armádních výdajů o deset miliard korun. Se svými požadavky na přesuny peněz neuspěli ani sociální demokraté.

V případě nového odpadového zákona chce Senát zejména odsunout jeho účinnost o rok. Podle senátorů nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo po konci letoška způsobit chaos v nakládání s odpady. Různé úpravy žádá horní komora v dalších souvisejících předlohách. Novelu, která má stanovit minimální počet sběrných míst na obaly, zcela odmítl. Podle kritiků by předloha fakticky zachovala monopol jedné z obalových společností. Senátoři poslancům vrátili k opětovnému projednání také třeba vodní novelu proti suchu, kterou by chtěli zjednodušit obnovu koryt malých toků.

Předloha související s Dukovany budí kritiku části opozice. Prosazuje například, smlouva o výkupu elektřiny respektovala české bezpečnostní zájmy, což míří proti možným dodavatelům stavby elektrárny z Ruska a z Číny. Před schvalováním je ve Sněmovně také například nová regulace zdravotnických prostředků a horní novela, která má odvrátit případné budoucí výdaje státu na odstraňování následků hornické činnosti v případě nezodpovědného hospodaření těžebních společností.

Návrh programu schůze Sněmovny čítá celkem více než 490 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že se poslanci stihnou vypořádat se všemi.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna státní rozpočet zákony Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy