Poslance čeká další debata o státním rozpočtu, chtějí přesunout desítky miliard korun

Poslanci budou na nadcházející řádné schůzi schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který navrhla vláda se schodkem 320 miliard korun. Budou se také muset vypořádat s předlohami, které jim vrátil Senát. Patří k nim čtveřice zákonů nové odpadové legislativy, která má zejména posunout konec skládkování o šest let na rok 2030. Před schvalováním je ve Sněmovně například takzvaný nízkouhlíkový zákon, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Schůze dolní komory začne v úterý odpoledne. Plánovaná je na dva týdny. S týdenní přestávkou na jednání výborů by schůze měla skončit v pátek 18. prosince. Kromě úterního projednání zákonů vrácených Senátem by se měli poslanci vzhledem k epidemii covidu-19 nadále scházet v polovičním počtu. K případnému přehlasování senátních úprav předloh jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich.

Návrh rozpočtu bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze. Poslance čeká ve středu jeho druhé čtení a o dva týdny později závěrečné schvalování. Ve druhém čtení dostanou poslanci příležitost vznášet své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jeho základní paramenty včetně deficitu už měnit nemohou. Dosud se sešly požadavky na přesuny peněz řádově za desítky miliard korun.

Závěrečné schvalování rozpočtu zkomplikoval postoj rozpočtového výboru, jenž tento týden nepřijal příslušné doporučení pro plénum. Doporučení nezískalo podporu vládních sociálních demokratů ani komunistů, kteří v dolní komoře menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují. Poslancům KSČM se totiž nepodařilo prosadit ve výboru snížení armádních výdajů o deset miliard korun. Se svými požadavky na přesuny peněz neuspěli ani sociální demokraté.

V případě nového odpadového zákona chce Senát zejména odsunout jeho účinnost o rok. Podle senátorů nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo po konci letoška způsobit chaos v nakládání s odpady. Různé úpravy žádá horní komora v dalších souvisejících předlohách. Novelu, která má stanovit minimální počet sběrných míst na obaly, zcela odmítl. Podle kritiků by předloha fakticky zachovala monopol jedné z obalových společností. Senátoři poslancům vrátili k opětovnému projednání také třeba vodní novelu proti suchu, kterou by chtěli zjednodušit obnovu koryt malých toků.

Předloha související s Dukovany budí kritiku části opozice. Prosazuje například, smlouva o výkupu elektřiny respektovala české bezpečnostní zájmy, což míří proti možným dodavatelům stavby elektrárny z Ruska a z Číny. Před schvalováním je ve Sněmovně také například nová regulace zdravotnických prostředků a horní novela, která má odvrátit případné budoucí výdaje státu na odstraňování následků hornické činnosti v případě nezodpovědného hospodaření těžebních společností.

Návrh programu schůze Sněmovny čítá celkem více než 490 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že se poslanci stihnou vypořádat se všemi.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna státní rozpočet zákony Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy