Poslance rozděluje názor na žádost Babiše, aby výbor probral postup výběru šéfa BIS

Někteří členové sněmovního bezpečnostního výboru se pozastavují nad žádostí premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž chce ve výboru projednat to, zda má Bezpečnostní informační službu dál vést Michal Koudelka, nebo zda má ředitele kontrarozvědky vybrat až příští vláda.

Jiní členové, konkrétně z hnutí ANO, naopak s postupem ministerského předsedy souhlasí, vyplynulo z dnešní ankety ČTK. Bezpečnostní výbor se sejde v pátek ještě před mimořádnou schůzi pléna dolní komory. Koudelkovi končí mandát v polovině srpna.

Místopředseda výboru za opoziční ODS Pavel Žáček míní, že pokud se "premiér Babiš pochlapí" a navrhne Koudelkovo jmenování na další funkční období, většina členů výboru ho podpoří. "Protože však není jasné, zda ho (Koudelku) Babiš navrhne, tak nemůžeme předjímat, jak jednání dopadne. Z premiérova dopisu našemu výboru to spíše vypadá, že si s námi jde jen popovídat," uvedl Žáček.

Lidovec Jan Bartošek uvedl, že je z postupu premiéra rozpačitý a neví, co Babiš sleduje tím, že se má výbor k obsazení pozice ředitele zpravodajské služby vyjádřit. "Postup nerespektuje zákon v tom, jak má být vybrán šéf BIS," řekl. Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Koudelka má Bartoškovu podporu. "Pan plukovník opakovaně prokázal, že je skvělý profesionál, službu vede dobře a tato služba i on sám má vysoké mezinárodní renomé a vysoký stupeň důvěry. Pokud by to bylo v mé pravomoci, jmenoval bych pana Koudelku na dalších pět let," podotkl Bartošek.

Místopředseda výboru Jiří Mašek (ANO) soudí, že Babišův krok "není nic proti ničemu". "Naopak to považuji za vstřícný a správný postup," napsal. Ke Koudelkovi se nevyjádřil. Také další člen výboru za ANO Pavel Růžička uvedl, že s postupem premiéra souhlasí. "Bohužel nejsem ten, kdo může pana ředitele Koudelku jmenovat. Tuto odpovědnost má pan premiér a vláda," poznamenal Růžička. Zdůraznil také, že u tajných služeb by se nemělo politikařit. "Ale to by si měla především uvědomit opozice," dodal.

Růžičkův kolega z klubu Robert Králíček pokládá schůzi výboru za legitimní. "Pan ředitel Koudelka vždy měl a nadále má mou podporu. V souladu s tím budu jednat i na zasedání výboru," uvedl. Naopak Marek Novák (ANO) napsal, že Koudelku na další pětileté období nepodpoří. "Jsem pro výběrové řízení, ze kterého vyjde ten nejlepší, to mi přijde u jakéhokoliv obsazování postu normální. Pokud by vyhrál pan Koudelka, budu to respektovat. Pokud nebude výběrové řízení, podpořím maximálně prodloužení o jeden rok," uvedl.

Pirátský místopředseda výboru Lukáš Kolářík se pozastavil nad tím, že výbor uskuteční na poslední chvíli. "Vnímám to tedy jako hrací kartu pro vyjednávání s prezidentem, neboť nás čekají volby a premiéru Babišovi jde o to, aby byl pověřen sestavením vlády, i když jeho hnutí neskončí ve volbách na prvním místě," uvedl. Ke Koudelkově výměně Kolářík důvod nevidí. "Nejen události kolem Vrbětic, ale i jeho mravenčí, dlouhodobá a úspěšná práce mě utvrzuje v tom, že je člověkem na svém místě. Nikdy neměl žádný škraloup," poznamenal. "Bezpečnost má byt apolitická a hrát mariáš s hlavou ředitele tajné služby mi přijde naprosto nevhodné," dodal Kolářík.

Místopředseda výboru Jan Birke z koaliční ČSSD uvedl, že se nechá překvapit, s jakou nominací předseda vlády přijde. Je pravomocí vlády, aby ředitele BIS navrhla, výbor má věc projednat, připomněl. Premiérův postup se tak nedrží dosavadních zvyklostí, ale není protizákonný, míní. "Když jsme v minulosti děkovali tajným službám za jejich práci, například v kauze Vrbětice, myslel jsem všechny členy tajných služeb včetně šéfa," shrnul Birke svůj postoj ke Koudelkovi.

"Pan premiér se zase svoji nerozhodností sám zahnal do kouta, kde to nyní bude schytávat ze všech stran," napsal místopředseda výboru Zdeněk Ondráček (KSČM). Podle něho bezpečnost Česka rozhodně nepadá Koudelkovým odchodem, "jak se nám snaží namluvit takzvaná demoopozice". "Už to možná chápe i premiér, ale zase kličkuje. A to je to co mu musíme vyčítat. Silný premiér by si své rozhodnutí obhájil sám a nemusel by se snažit hodit na na někoho jiného, kdo to rozhodnout stejně ani nemůže," dodal Ondráček.

"Opakovaně jsem v minulosti říkal, že Michal Koudelka dokázal přesvědčit svou prací, že ideově a hodnotově je to člověk, který demokracii, naše instituce a prozápadní orientaci hájí. Z funkce ho může chtít dostat jen ten, kdo tyto hodnoty nevyznává," napsal Vít Rakušan (STAN). Na jednání bude požadovat, aby se "neustupovalo cizím zájmům". "A to, že pan Koudelka hájil zájmy lidí v této zemi, je z mé zkušenosti nezpochybnitelné," dodal Rakušan.

Koudelku dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman. V květnu už pošesté nevyhověl návrhu vlády, aby Koudelku povýšil do generálské hodnosti. Žáček soudí, že Babiš by měl brát svou ústavní odpovědnost vážně a navrhnout Koudelku do druhého funkčního období "bez ohledu na názory a zájmy prezidenta".

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Andrej Babiš BIS

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 1 hodinou

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy