Poslanci plánují vycestovat v příštím roce například do Kazachstánu, Koreje a Japonska. Navštívit chtějí také Uzbekistán či Izrael. Záměry zahraničních cest na příští rok schválil v prosinci sněmovní organizační výbor, během roku bude schvalovat jednotlivé cesty.
Značná část záměrů jsou odložené cesty z letošního roku, které se neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru. Někteří poslanci připouštějí, že se kvůli pandemii i kvůli blížícím se volbám některé cesty nemusí uskutečnit.
Na zahraniční aktivity má Sněmovna obdobně jako v předchozích letech 29,5 milionu korun. Na cesty výborů je vyčleněno 12,5 milionu korun. Všechny výbory letos vycestují jednou, pouze zahraniční výbor a výbor pro evropské záležitosti mají v plánu cesty dvě. Podklady má ČTK k dispozici.
Zemědělský výbor letos zrušil plánovanou cestu do Číny, která měla stát 750.000 korun. Chtěl se tam zabývat například možnostmi vývozu českého vepřového masa. Na příští rok schválil záměr vycestovat do Uzbekistánu, kam měl jet rovněž letos. Uzbecká strana se podle něj zajímá například o dovoz technologií zvyšujících produktivitu práce. Výbor ke zdůvodnění svého návrhu uvádí, že jde o zemi, kde jsou vývozní příležitosti navázané na politickou záštitu.
Výbor pro životní prostředí přesunul na příští rok cestu na Island. Chce se tam věnovat projevům klimatické změny a strategii boje proti ní nebo problematice udržitelného turismu. Na Island chtěl výbor vycestovat letos, jeho členové hodlali navštívit rovněž Grónsko, kde se chtěli zaměřit například na ochranu pižmoňů a dalších ohrožených druhů nebo záležitostmi kolem klimatické změny.
Kontrolní výbor měl letos vycestovat do Itálie, ale cestu přesunul na příští rok. V Itálii chce jednat se svým partnerským výborem hlavně o tom, jak se kontroluje vynakládání peněz ze státního rozpočtu. Setkat se mají i se zástupci ministerstva financí nebo tamního kontrolního úřadu.
Zahraniční výbor má v úmyslu vycestovat do Japonska a Moldavska. Poznamenává, že letos uplynulo 100 let od navázání diplomatických vztahů s touto zemí. "Japonsko je velmi významným investorem v ČR. Byla již zahájena jednání ve věci otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Japonskem, což je velkým zájmem ČR, avšak dosud nebylo dojednáno," stojí ve zdůvodnění návrhu.
Do Kazachstánu chce vycestovat hospodářský výbor. Cesta čtyř poslanců má stát 400.000 korun a výbor ji zdůvodňuje například tím, že jde významného strategického partnera ze středoasijských zemí. Jednat tam chce například o energetice nebo o přístupu vlády a Parlamentu k řešení situací vyplývajících z poruch ekonomického cyklu.
Do Koreje chce vycestovat výbor pro obranu. Jeho členové chtějí podpořit spolupráci v obraně se zemí, kterou označují jako klíčového bezpečnostního partnera ČR v daném regionu. Debatovat tam chtějí například o zkušenostech s vojenskými akvizicemi nebo o spolupráci v kontrole zbrojení. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) připouští, že kvůli celosvětové pandemii a souvisejícím opatřením se cesta uskutečnit nemusí.
Napětí v této oblasti souvisí hlavně se vztahy s Korejskou lidově demokratickou republikou. Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.
Organizační výbor schválil rovněž záměr rozpočtového výboru vycestovat do Číny. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale očekává, že z časových důvodů se cesta s nejvyšší pravděpodobností neuskuteční.
Související

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
Poslanecká sněmovna , diplomacie , politici , Česká republika , Japonsko , kazachstán
Aktuálně se děje
před 50 minutami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 2 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 3 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 3 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 3 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 5 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 6 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera
Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“
Zdroj: Libor Novák