Česko čeká předsednictví EU. Babiš má jasnou představu, diplomat je jiného názoru

Berlín, který je od začátku července pověřen předsednictvím Radě EU, má teď před sebou nelehké období. Kromě stále se zhoršujících vztahů s Ruskem a Čínou bude muset řešit také ekonomické dopady pandemie covid-19. Německá kancléřka Angela Merkelová to v závěru své politické kariéry rozhodně nebude mít jednoduché.

"Německo musí být při prosazování priorit opatrné, protože řadě států i politiků německá dominance vadí,“ řekl bývalý český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák v interview pro Český rozhlas Plus s poznámkou, že by Němci neměli prosazovat pouze své zájmy, ale zajímat se o Evropskou unii jako celek. 

Diplomat a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky dále také konstatoval, že kvůli přijetí Lisabonské smlouvy je předsednictví Unii velmi obtížné, jelikož je v důsledku jejího přijetí zastíněné. Za zmínku stojí, že Česko předsedalo v době jejího přijímání, přičemž bylo po Irsku poslední zemí, která jí ratifikovalo. Velkou roli v tom tehdy sehrál bývalý prezident ČR Václav Klaus.

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého v případě opětovného zvolení v příštích volbách čeká v roce 2022 předsednictví EU, se jedná pouze o "drahou žvanírnu s chlebíčky". Jindrák proto jeho slova mírní a konstatuje, že se úředníci se vším všudy ujímají řízení sektorových rad. "Oni je řídí, připravují podklady a určují základní spin diskuze,“ nastínil.

"V kuloárech u chlebíčků se kolikrát proberou věci, které při formálním jednání neproberete." Rudolf Jindrák

Diplomat zároveň také konstatoval, že Češi mají díky svému předsednictví jedinečnou příležitost ukázat svým zahraničním partnerům své schopnosti. "Pamatuji si, že v roce 2009 padla vláda během předsednictví, tak v Süddeutsche Zeitung vyšel titulek ‚Špatní politici, dobří úředníci‘. Úředníci včetně úřednické vlády byli pochváleni za to, že to od půlky dotáhli do konce," vzpomínal na rok 2009, kdy bylo Česko ve vládní i ekonomické krizi.

Babiš by podle Jindráka měl také usilovat o vzájemnou diplomacii, jelikož v Evropské unii platí potřeba hledání kompromisu. "Můžete neustále protestovat, ale nemůžete desetkrát říci ne. Musíte aspoň jednou říct ano, nebo aspoň možná," nastínil jak to v evropské diplomacii chodí.

„Na druhou stranu je třeba se umět ozvat a ne to tam těm dvěma velkým státům odkývat. Ale to už se dnes také neděje, že co si domluvila Francie s Německem, tak bylo hotové,“ dodal.

Dřívější diplomat se navíc zná i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která je dle jeho slov velmi trpělivá a tvrdá vyjednavačka, a které díky svému několikaměsíčnímu působení v socialistickém Československu rozumí naší zemi. Za zmínku stojí, že sama navíc také vyrůstala v NDR. Bohužel z toho česká politika nedokázala vytěžit.

"Merkelová je v aktivní politice už od roku 1990, kdy byla v první Kohlově vládě. Byť si netroufám kritizovat všechny české premiéry, tak jsem se zařekl, že budu některé ty historky zapomínat,“ řekl bývalý český velvyslanec v Německu s poznámkou, že k Čechům mají blízko i bavorští politici vzhledem k silným vazbám Sudetských Němců, na kterých ale tuzemští politici taktéž příliš nepracovali.

Související

Rudolf Jindrák

Jindrák se oficiálně ujal funkce českého velvyslance na Slovensku

Funkce velvyslance České republiky na Slovensku se dnes oficiálně ujal Rudolf Jindrák. Před polednem předal prezidentce Zuzaně Čaputové pověřovací listiny. Nástupní audience nového velvyslance se konala v sídle hlavy slovenského státu. Součástí byl slavnostní ceremoniál na nádvoří prezidentského paláce, kde vojáci prezidentské čestné stráže zahráli českou hymnu.
Rudolf Jindrák

Zeman se nezaměřoval jen na Rusko a Čínu, popřel Jindrák

Není pravdou, že se prezident Miloš Zeman ve svém zahraničně-politickém působení zaměřoval jen na ruskou a čínskou agendu. Zaměřoval se též na bezpečnostní záležitosti, spolupráci s Izraelem, ekonomickou diplomacii nebo vztahy se sousedními státy, které jsou vynikající. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel hradní diplomacie a budoucí velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák. Zemanovi bude s koordinováním zahraničně-politických aktivit pomáhat do konce prezidentova mandátu.

Více souvisejících

Rudolf Jindrák rada evropské unie EU Německo Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy