Česko čeká předsednictví EU. Babiš má jasnou představu, diplomat je jiného názoru

Berlín, který je od začátku července pověřen předsednictvím Radě EU, má teď před sebou nelehké období. Kromě stále se zhoršujících vztahů s Ruskem a Čínou bude muset řešit také ekonomické dopady pandemie covid-19. Německá kancléřka Angela Merkelová to v závěru své politické kariéry rozhodně nebude mít jednoduché.

"Německo musí být při prosazování priorit opatrné, protože řadě států i politiků německá dominance vadí,“ řekl bývalý český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák v interview pro Český rozhlas Plus s poznámkou, že by Němci neměli prosazovat pouze své zájmy, ale zajímat se o Evropskou unii jako celek. 

Diplomat a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky dále také konstatoval, že kvůli přijetí Lisabonské smlouvy je předsednictví Unii velmi obtížné, jelikož je v důsledku jejího přijetí zastíněné. Za zmínku stojí, že Česko předsedalo v době jejího přijímání, přičemž bylo po Irsku poslední zemí, která jí ratifikovalo. Velkou roli v tom tehdy sehrál bývalý prezident ČR Václav Klaus.

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého v případě opětovného zvolení v příštích volbách čeká v roce 2022 předsednictví EU, se jedná pouze o "drahou žvanírnu s chlebíčky". Jindrák proto jeho slova mírní a konstatuje, že se úředníci se vším všudy ujímají řízení sektorových rad. "Oni je řídí, připravují podklady a určují základní spin diskuze,“ nastínil.

"V kuloárech u chlebíčků se kolikrát proberou věci, které při formálním jednání neproberete." Rudolf Jindrák

Diplomat zároveň také konstatoval, že Češi mají díky svému předsednictví jedinečnou příležitost ukázat svým zahraničním partnerům své schopnosti. "Pamatuji si, že v roce 2009 padla vláda během předsednictví, tak v Süddeutsche Zeitung vyšel titulek ‚Špatní politici, dobří úředníci‘. Úředníci včetně úřednické vlády byli pochváleni za to, že to od půlky dotáhli do konce," vzpomínal na rok 2009, kdy bylo Česko ve vládní i ekonomické krizi.

Babiš by podle Jindráka měl také usilovat o vzájemnou diplomacii, jelikož v Evropské unii platí potřeba hledání kompromisu. "Můžete neustále protestovat, ale nemůžete desetkrát říci ne. Musíte aspoň jednou říct ano, nebo aspoň možná," nastínil jak to v evropské diplomacii chodí.

„Na druhou stranu je třeba se umět ozvat a ne to tam těm dvěma velkým státům odkývat. Ale to už se dnes také neděje, že co si domluvila Francie s Německem, tak bylo hotové,“ dodal.

Dřívější diplomat se navíc zná i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která je dle jeho slov velmi trpělivá a tvrdá vyjednavačka, a které díky svému několikaměsíčnímu působení v socialistickém Československu rozumí naší zemi. Za zmínku stojí, že sama navíc také vyrůstala v NDR. Bohužel z toho česká politika nedokázala vytěžit.

"Merkelová je v aktivní politice už od roku 1990, kdy byla v první Kohlově vládě. Byť si netroufám kritizovat všechny české premiéry, tak jsem se zařekl, že budu některé ty historky zapomínat,“ řekl bývalý český velvyslanec v Německu s poznámkou, že k Čechům mají blízko i bavorští politici vzhledem k silným vazbám Sudetských Němců, na kterých ale tuzemští politici taktéž příliš nepracovali.

Související

Rudolf Jindrák

Jindrák se oficiálně ujal funkce českého velvyslance na Slovensku

Funkce velvyslance České republiky na Slovensku se dnes oficiálně ujal Rudolf Jindrák. Před polednem předal prezidentce Zuzaně Čaputové pověřovací listiny. Nástupní audience nového velvyslance se konala v sídle hlavy slovenského státu. Součástí byl slavnostní ceremoniál na nádvoří prezidentského paláce, kde vojáci prezidentské čestné stráže zahráli českou hymnu.
Rudolf Jindrák

Zeman se nezaměřoval jen na Rusko a Čínu, popřel Jindrák

Není pravdou, že se prezident Miloš Zeman ve svém zahraničně-politickém působení zaměřoval jen na ruskou a čínskou agendu. Zaměřoval se též na bezpečnostní záležitosti, spolupráci s Izraelem, ekonomickou diplomacii nebo vztahy se sousedními státy, které jsou vynikající. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel hradní diplomacie a budoucí velvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák. Zemanovi bude s koordinováním zahraničně-politických aktivit pomáhat do konce prezidentova mandátu.

Více souvisejících

Rudolf Jindrák rada evropské unie EU (Evropská unie) Německo Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 30 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy