Lékař z řad ČSSD ironicky komentuje návrat roušek. Změnil by název státu

V září opět začneme nosit roušky, které budou znovu povinné v některých vnitřních prostorách. Senátor Jan Žaloudík (ČSSD), který je dlouhodobým odpůrcem tohoto opatření, v souvislosti s tím zavtipkoval a navrhl změnu názvu státu.

"Cokoli tlačíme do hlav mladé generaci, taky musí být nesmírně zodpovědné,“ vysvětlil politik důvody své averze vůči novým restrikcím v interview pro Český rozhlas Plus. Zakrývání úst a nosu bude povinné nejen v nemocnicích a zařízeních sociální péče, obchodech a veřejné dopravě, ale i na úřadech, ve veřejných prostorách, při představeních či v restauracích vyjma konzumace jídla. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se už nechal slyšet, že návrat k přísnějším opatřením ještě projedná s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Nejdou mu například do hlavy roušky ve společných školních chodbách. 

"Osobně pokládám za nejrizikovější moment, kdy našim dětem bez většího zdůvodnění rostou roušky do hlavy. To bude mít velké psychosociální důsledky pro celou generaci. Taky pak možná budou kontrolovat své maminky a babičky, jestli mají roušky dobře nasazené. Je to docela tragická situace,“ vyjádřil se k tomu sociálně demokratický senátor.  

"Ministr už ale ten šišatý covidový míč vykopl mimo oblast zdravotnictví. Do oblasti lidských práv, psychosociální až do oblasti klimatu ve společnosti,“ pokračoval Žaloudek, který je také povoláním lékař, s tím, že zatímco jsou zdravotníci povinní se starat o nemocné, běžná veřejnost by se měla zabývat tím, v jaké společnosti vlastně chce žít. 

S plošnými rouškami nesouhlasí ani koaliční senátor, také lékař

Nespokojenost s plošným zavedením povinných roušek vyjádřil nespokojenost i další doktor a senátor Peter Koliba (ANO).

"Rozhodnutí ministra Vojtěcha mne velice překvapilo. Myslím, že to není úplně racionální. A už vůbec nevidím důvod, proč mají děti nosit roušky ve školách. Jedná se o nejméně ohroženou skupinu,“ nechal se slyšet s tím, že ani samotné roušky nemusejí být zcela bez zdravotního rizika, jelikož se musejí po určitém čase měnit, což děti pravděpodobně dělat nebudou.

"Nemluvě o ekonomických dopadech na rodiny s dvěma, třemi dětmi ve škole, které si denně mají vyměnit dvě tři roušky, které nejsou v zanedbatelných cenách,“ podotkl senátor za ANO s tím, že smysl nošení roušek spatřuje pouze v těch lokalitách, kde je vysoký počet infikovaných koronavirem. Plošná opatření mu ale nepřijdou na místě. 

Zároveň také poukázal na to, že se coby koaliční senátor ani nemohl k nově přijatým pravidlům vyjádřit a že přišla celkem překvapivě, což nepovažuje úplně za racionální. 

Česká roušková republika či Česká ochráněná republika?

Slovy hlavní hygieničky Jarmily Rážové se díky rouškám snižuje nebezpečí infekce covidem-19 až pětinásobně.

"Tak budeme chodit s rouškami, abychom bojovali proti všem mikrobům obecně. Změňme název České republiky na ČRR – Česká roušková republika. Nebo na ČOR – Česká ochráněná republika,“ vyjádřil se k tomu s nadsázkou Žaloudík.

"Tak budeme proti mikrobům bojovat s rouškami na nose. To je věc k diskusi, ale proč jsme si vybrali zrovna SARS-CoV-2? Pak tady bude SARS-CoV-3 nebo SARS-CoV-8," podotkl.

V závěru svého vyjádření také řekl, že i když se na tom společnost i parlament shodnou, on bude i nadále odpůrcem nošení roušek, ale tomuto nařízení se podřídí. "Doporučoval bych, aby se lidé chovali jako loni nebo předloni touto dobou a nic se nestane,“ uzavřel senátor. 

Související

Více souvisejících

Jan Žaloudík zdraví Senát ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy