Testy by měly určovat množství viru, říká Žaloudík. Víru v roušky nechápe

Senátorovi a bývalému řediteli Masarykova onkologického institutu Janu Žaloudíkovi (ČSSD) nepřijde smysluplné dělat z nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19 novodobý mor. Jako argument uvedl skutečnost, že podíl těžkých případů a úmrtí na celkovém počtu obyvatel je velmi nízký.

Politik se v rozhovoru pro ČT24 dokonce nechal slyšet, že by ani osoby s pozitivním testem na covid-19 neumisťoval do karantény a že by se mělo brát v potaz také množství viru v organismu.

V Interview ČT24 dal najevo, že by ani pozitivní test na covid-19 nepovažoval za důvod k izolaci nakaženého, volá po tom, aby se hodnotilo také množství viru v organismu.

"Pozitivita na covid ještě neznamená, že kvůli tomu budu zavírat společnost. (Test) PCR se má dělat kvantitativně, protože taška jablek a vagon jablek jsou dvě různá množství jablek. Je potřeba vidět, kolik viru v kom je a jestli má nějaké příznaky,“ vysvětlil Žaloudík, který je známý tím, že mu mnoha vládní opatření během pandemie přijdou absurdní.

"Proč se zaměřujeme takto dramaticky na tento virus, kde máme 400 mrtvých za půl roku?," podotkl. I tak ale zároveň uznal, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) musí dát na rady expertů, kterých však není na covid-19 dost "vychováno, jelikož se v takové situaci nacházíme poprvé".

Někdejší děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si také myslí svoje o rouškách. Dle jeho slov se nejedná o rozhodující faktor v ochraně před virovou infekcí. "Nenapadám roušky. Napadám víru v roušky jako zásadní řešení problému. Ptám se, proč naši epidemiologové neřešili ty věci v letech minulých,“ řekl Žaloudík s tím, že se po rouškách nesáhlo například kvůli spalničkách, příušnicím či běžné chřipce. 

Lidé, kteří ministrovi radí, dle senátorových slov sahají po povinném zakrývání úst a nosu, jelikož se nejedná o nic škodlivého. "Chtějí mít jistotu, je tam zodpovědnost, trošičku alibismu. Když zavedete roušky, nic nepokazíte, protože když onemocnění nepřijde v nějaké větší míře, tak se řekne, že je to zavedením roušek, když se to objeví v Horní Lhotě, tak se řekne, že je to proto, že tam nedodržovali a je to důvod pro další opatření,“ vysvětlil. Dokonalou ochranu před prostředím by spatřoval leda v plynových maskách.

Onkolog zároveň také varoval, že se nošení roušek rozhodně neobejde bez nežádoucích účinků. "Zkuste si dát na výfuk automobilu na chvilku roušku. Potom si ji za prvé zanalyzujte, co v ní bude, a za druhé zkuste, jak vám to auto pojede,“ nastínil.

Ministr zdravotnictví se ve čtvrtek nakonec rozhodl přistoupit ke změně dříve avizovaného opatření, které by znamenalo znovuzavedení roušek počínaje začátkem nového školního roku. To se ale nebude vztahovat nejen na restaurace a obchody, nýbrž i školní chodby. Povinné budou jenom ve veřejné dopravě a na úřadech. Opozice jej za to kritizovala kvůli nekoncepčnosti a dokonce i vyzývala k podání demise. 

K tomu se ale senátor Žaloudík nepřipojil. "Já mám pana ministra Vojtěcha rád. On je mezi mlýnskými kameny. Musíme brát mezinárodní kontext, situaci ve světě, která je také zvláštní. Myslím, že dělá, co může,“ vysvětlil.

V závěru také řekl, že se situace nezmění, ať už bude v čele resortu zdravotnictví stát jiný ministr nebo ministryně. I tak se mu ale nezamlouvá způsob vyhlášení a následná změna nařízení. "Já bych si to rozvážil, projednal bych to a vyhlásil opatření třeba koncem září. Nevidím důvod, proč tak rychle,“ uzavřel lékař.

Související

Více souvisejících

Jan Žaloudík Roušky a respirátory Adam Vojtěch (ANO) ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 9 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy