Senátorovi a bývalému řediteli Masarykova onkologického institutu Janu Žaloudíkovi (ČSSD) nepřijde smysluplné dělat z nového typu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19 novodobý mor. Jako argument uvedl skutečnost, že podíl těžkých případů a úmrtí na celkovém počtu obyvatel je velmi nízký.
Politik se v rozhovoru pro ČT24 dokonce nechal slyšet, že by ani osoby s pozitivním testem na covid-19 neumisťoval do karantény a že by se mělo brát v potaz také množství viru v organismu.
V Interview ČT24 dal najevo, že by ani pozitivní test na covid-19 nepovažoval za důvod k izolaci nakaženého, volá po tom, aby se hodnotilo také množství viru v organismu.
"Pozitivita na covid ještě neznamená, že kvůli tomu budu zavírat společnost. (Test) PCR se má dělat kvantitativně, protože taška jablek a vagon jablek jsou dvě různá množství jablek. Je potřeba vidět, kolik viru v kom je a jestli má nějaké příznaky,“ vysvětlil Žaloudík, který je známý tím, že mu mnoha vládní opatření během pandemie přijdou absurdní.
"Proč se zaměřujeme takto dramaticky na tento virus, kde máme 400 mrtvých za půl roku?," podotkl. I tak ale zároveň uznal, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) musí dát na rady expertů, kterých však není na covid-19 dost "vychováno, jelikož se v takové situaci nacházíme poprvé".
Někdejší děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity si také myslí svoje o rouškách. Dle jeho slov se nejedná o rozhodující faktor v ochraně před virovou infekcí. "Nenapadám roušky. Napadám víru v roušky jako zásadní řešení problému. Ptám se, proč naši epidemiologové neřešili ty věci v letech minulých,“ řekl Žaloudík s tím, že se po rouškách nesáhlo například kvůli spalničkách, příušnicím či běžné chřipce.
Lidé, kteří ministrovi radí, dle senátorových slov sahají po povinném zakrývání úst a nosu, jelikož se nejedná o nic škodlivého. "Chtějí mít jistotu, je tam zodpovědnost, trošičku alibismu. Když zavedete roušky, nic nepokazíte, protože když onemocnění nepřijde v nějaké větší míře, tak se řekne, že je to zavedením roušek, když se to objeví v Horní Lhotě, tak se řekne, že je to proto, že tam nedodržovali a je to důvod pro další opatření,“ vysvětlil. Dokonalou ochranu před prostředím by spatřoval leda v plynových maskách.
Onkolog zároveň také varoval, že se nošení roušek rozhodně neobejde bez nežádoucích účinků. "Zkuste si dát na výfuk automobilu na chvilku roušku. Potom si ji za prvé zanalyzujte, co v ní bude, a za druhé zkuste, jak vám to auto pojede,“ nastínil.
Ministr zdravotnictví se ve čtvrtek nakonec rozhodl přistoupit ke změně dříve avizovaného opatření, které by znamenalo znovuzavedení roušek počínaje začátkem nového školního roku. To se ale nebude vztahovat nejen na restaurace a obchody, nýbrž i školní chodby. Povinné budou jenom ve veřejné dopravě a na úřadech. Opozice jej za to kritizovala kvůli nekoncepčnosti a dokonce i vyzývala k podání demise.
K tomu se ale senátor Žaloudík nepřipojil. "Já mám pana ministra Vojtěcha rád. On je mezi mlýnskými kameny. Musíme brát mezinárodní kontext, situaci ve světě, která je také zvláštní. Myslím, že dělá, co může,“ vysvětlil.
V závěru také řekl, že se situace nezmění, ať už bude v čele resortu zdravotnictví stát jiný ministr nebo ministryně. I tak se mu ale nezamlouvá způsob vyhlášení a následná změna nařízení. "Já bych si to rozvážil, projednal bych to a vyhlásil opatření třeba koncem září. Nevidím důvod, proč tak rychle,“ uzavřel lékař.
Související
Lékař z řad ČSSD ironicky komentuje návrat roušek. Změnil by název státu
Politici věří, že už s námi roušky zůstanou. Od senátora za ČSSD ale přišlo varování
Jan Žaloudík , Roušky a respirátory , Adam Vojtěch (ANO) , ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 2 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 3 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 4 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 4 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 6 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 6 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 7 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 8 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 9 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 10 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 10 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Zdroj: Libor Novák